פרסומת
דלג

וידיאו: ראמות לבנות שוחררו לטבע בערבה

מאת: עומר כרמון ● 26/11/2010 03:22 ● ערב ערב 2064
שתי ראמות לבנות שגודלו בגרעין הרבייה בשמורת 'חי בר יטבתה', שוחררו לטבע ביום חמישי. הן נושאות קולרים עם משדרי ג'י. פי. אס ונתוניהן מועברים למחשב רשות הטבע והגנים באמצעות הרשת הסלולרית
וידיאו: ראמות לבנות שוחררו לטבע בערבהממכלאת האקלום של רשות הטבע והגנים בעין שחק בערבה, שוחררו לטבע ביום חמישי שתי ראמות לבנות שגודלו בגרעין הרבייה בשמורת 'חי בר יטבתה'. קודם לכן התקיים במקום טקס קצר, במהלכו נקראה מכלאת האיקלום על שמה של שרה פלדמן, שהייתה מנהלת משרדי מחוז דרום במשך שנים ארוכות, עד לפטירתה במפתיע לפני כשנה וחצי.

הראמות הועברו למכלאת האקלום לפני כשבועיים. ביום חמישי נפתחו דלתות המכלאה, והן שבו לטבע.

מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, רביב שפירא, הסביר ל'ערב ערב' כי "מטרת הפרויקט לשחרר ולהשיב ראמים לטבע. בבית הגידול בו נהגו להסתובב באופן טבעי רק לפני חמישים שנה. הפרויקט הוא ארוך שנים. התחיל באמצע שנות השבעים, כשהראמים הובאו ל'חי בר' ביטבתה. שם הוקם גרעין רביה. באמצע שנות התשעים, החלו בשחרור הראמים לטבע. לפי התוכנית, היו שלושה אזורים בהם היו צריכים לשחרר ראמים: בערבה הצפונית, בנגב הדרומי ובמערב הנגב. הפרויקט החל בהצלחה בערבה הצפונית. לאחר מכן היה שחרור באזור הנגב הדרומי, שם האוכלוסייה קיימת, אולם לא גדלה בפרמטרים שאנו מצפים. בנגב המערבי החלטנו שלא לשחרר עדיין אוכלוסיות ראמים, מכיוון שבית הגידול שם אינו יציב. השנה חזרנו להשיב בערבה הצפונית כשאנו נוקטים בטקטיקה אחרת של פרטים בודדים שיצטרפו לעדר הקיים", אמר שפירא. "אנחנו חושבים שזה יגדיל את הסיכוי של הקליטה של הראמות החדשות בעדר הקיים".

ד"ר רוני קינג, וטרינר רשות הטבע והגנים, סיפר ל'ערב ערב' כי "שתי הראמות נושאות קולרים עם משדרי ג'י. פי. אס. בניגוד לשיטה הרגילה של המעקב שבה אנחנו הולכים עם אנטנה ושומעים בצפצופים מהיכן מגיע הסיגנל, יש לנו את הנתונים משודרים באמצעות רשת סלולרית למחשב. זה מקצר את חיי המשדר, אבל נותן המון אינפורמציה. זה עולם אחר מבחינת איסוף נתונים".

הראם הלבן ידוע גם בשם ראם ערבי. ניתן לזהותו צבעו הלבן וקרניו הלבנות והישרות, כתם שחור מעל אפו, כתם שחור בין קרניו ופס הנמשך מתחתית הראש ועד החזה.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי, "סיפורים ואגדות רבות נרקמו אודות הראם הלבן, אולי משום שזו האנטילופה היחידה מסוגה באזורינו או משום שלמראית עין, בפרופיל, מתלכדות קרני הראם ונראות כקרן יחידה המזדקרת ממצחו, תופעה שמדמה אותו ל'חד קרן'. כמו חד הקרן מהאגדות גם הראם יכול לגבור על טורפים גדולים כאריות ונמרים. הראמים רובצים על הקרקע כשכל פרט פונה לכוון אחר וביחד כמעגל תצפית (או בשפה צה"לית 'מארב כוכב'). לנוכח סכנה עשויים הראמים להתגודד כשראשם מושפל וקרניהם מקבילות לקרקע, ולתקוף כל יצור הנכנס לטווח ראייתם ונחשב מאיים עבורם, אך בדרך כלל מדובר בחיה חביבה, חברתית ושוחרת שלום".