פרסומת
דלג

באנו חושך לגרש

מאת: רותם ג'קסון ● 30/11/2010 20:44 ● ערב ערב 2474
חנוכה הוא חג שופע סמלים ומושגים עליהם גדלנו, אבל כמה מאיתנו יודעים שלחנוכה יש גם משמעות קבלית רבת חשיבות?. על אלו ניסים ונפלאות באמת מדובר? איזה חושך אנחנו אמורים לגרש? ולמה האור של החנוכייה הוא האור האמיתי?. רותם ג'קסון יצאה למלחמה נגד ה'יוונים' וחזרה מעריצת 'מכבי'!
באנו חושך לגרש

תמונת כתבה


כמו לכל חג יהודי במסורת היהודית, גם לחג החנוכה ישנה משמעות רוחנית כבדת משקל שברגע שמבינים אותה מתבהרת התמונה כולה.
חנוכה הוא חג שמהווה נקודת אור במהלך השנה. ובאמת, אם נעצום עיניים לרגע וננסה לחשוב על הזיכרונות הראשונים שלנו מהחג, תצוף המילה 'אור'.
חכמת הקבלה מלמדת שכל חג למעשה, משמש ערוץ של אור, שביכולתו לחבר אותנו למקור שפע וברכה בחיים.
ההבדל בין חנוכה לשאר חגי ישראל הוא שבחג החנוכה, ישנו פתח קוסמי שמחבר אותנו לכוח הנס! בהנחה ש'נס' הוא כל אירוע בו מתקיימת התעלות מעל הכוח האפשרי, ההגיוני. החשמונאים גילו את הכוח שנמצא בכ"ה בכסלו, ופרצו את הדרך עבורנו על מנת שבכל חג חנוכה, נוכל לקבל את כוח הניסים אלינו. הנס של חג חנוכה התרחש מכיוון שהיו שם אנשים שהיו מוכנים לעשות הכול, ללכת נגד מגבלות הטבע ולחסל את הכוח השלילי.
חשבתם לרגע שהקטע האחרון הוא ציטוט מהספר 'הארי פוטר' ?!
אז זהו, שממש לא! מסתבר שכל ספרי וסרטי המדע הבדיוני נשענים על תיאוריות של תורה קדומה השייכת איך לא?! לעם היהודי, הרי היא חכמת הקבלה.
מלחמת האור בחושך הוא לא בהכרח מושג השייך לסרטי מדע בדיוני, אלא מציאות קיימת של המין האנושי לאורך כל דפי ההיסטוריה- מלחמה בין עמים, מלחמה בין חברים ומלחמה בין אדם לעצמו.

יורוליג רוחני- 'מכבי' מול 'יוון'


מתתיהו, בניו ושאר המצטרפים לקריאתו יצאו למלחמה נגד המתייוונים והיוונים והעניקו לעצמם את התואר שילווה את עמנו ישראל עוד שנים רבות אחריהם, 'מ.כ.ב.י' -
"מי כמוכה באלים י' " .
בקבלה, כמו בקבלה, אין שם שלא מרמז על כוונה נסתרת –
במטפורה זו נחלקו ה'מכבים' ו'היוונים' לשני סוגי רצונות עיקריים בתוך האדם:
היוונים- הם הרצונות שגורמים לנו למהר וליהנות מהחיים בכל דרך אפשרית. תפיסה שמעודדת אותנו להתרכז רק בעצמנו, ומרחיקה אותנו מחיפוש פיתרון לשאלת הקיום.
המכבים- קמים כנגד רצונות אלה ומסמלים רצונות פנימיים יותר, את הרצון לגלות את סוד החיים ולחוש בצורה ישירה את העולם הרוחני והאהבה לזולת.
מכאן משתמע שמלחמת החורמה בין המכבים ליוונים באותה תקופה משמשת היום כסמל רוחני למאבק פנימי שמתחולל בין טבעו האגואיסטי של האדם לבין הרצונות הגבוהים שלו ששואפים להתעלות מעל לטבע זה.
על פי הקבלה זוהי המלחמה האמיתית שמסמל חג החנוכה.
אלא שבכל שלב בדרכנו הרוחנית מתגלים בתוכנו כוחות שמעכבים אותנו מלהתקדם לשלב הבא. חגי ישראל הם למעשה התזכורות השנתיות שלנו למלחמה הבלתי פוסקת שלנו מול כוחות הרשע. פעם מכונים כוחות אלה- המן הרשע, פרעה, עשיו או בלעם, ובמקרים אחרים הם נקראים יוונים, מצרים, עמלקים או בקצרה מדינות ערב המספקות לנו חומר רוחני הלכה למעשה במלחמתנו מול האויב.
בכל שלב אנו נדרשים להתגבר על כוחות אלה במלחמת האור בחושך!

לפיכך השאלה המתבקשת היא האם אנחנו עד כדי כך גרועים שאנחנו נותנים ל'יוונים' לגבור עלינו כבר במערכה הראשונה?
האם אנחנו עד כדי כך מנותקים מעצמנו שכדי שנזהה את הכוחות האלה בתוכנו, צריך להתרחש נס חנוכה שיזכיר לנו מהי תכלית החיים?
התשובה לכך משתמעת בביטוי מלחמת 'מעטים מול רבים', שעליה מדובר רבות בחג החנוכה. לפי עיקרון זה ה'מעטים' מסמלים את הרצון הקטן לרוחניות ש'מנצנץ' בליבו של כל אחד מאיתנו, וה'רבים' מסמלים את הרצון הגדול, האגואיסטי והדעתני שקיים בנו באופן טבעי.
לפיכך מלחמת 'מעטים מול רבים' מאפיינת את חג החנוכה כסמל להתעוררות הרוחנית שלנו.
על פי כל התחזיות הנבואיות, עם ישראל הוא 'המכבי', שצריך להוביל את השינוי ולהיות החלוץ לפני המחנה.
אלא שלפני שנוכל לממש את יעודנו בתור עם סגולה נדרש מכל אחד מאיתנו לעשות מלחמה פנימית משלו ולהיות המכבי על החושך שבתוכו. החושך שבתוכנו הוא כל אותם רצונות גשמיים ואנוכיים שגורמים לנו להיות רעים וצרי עין אחד כלפי השני עד כדי דורסנות ובגידה בחברים הכי טובים שלנו רק בשביל להשיג מעמד גבוה יותר וכסף רב יותר.
בימינו אנו צריך באמת לקרות נס כדי שיחזיר לנו את האהבה, החמלה, הנדיבות והאכפתיות אחד לשני כי בלי כל אלו- לא נוכל להתחבר לשום שפע ולשום אור עליון.
אלא שלדעת המקובלים הגדולים ביותר, בדיוק כמו לטענת המטיפים של 'העידן החדש' ('הסוד' ,'מחשבה יוצרת מציאות' וכ'ו), ניסים הם לא דבר שנופל עלינו משמיים. ניסים זה דבר שבכוחנו לייצר- בכל תחום; בתחום הכלכלי, בתחום המשפחתי ועוד.
ומידת הנס תלויה במידת המאמץ שלנו.

בחנוכה, אנו מקבלים את הכוח ליצור ניסים למשך כל השנה.
חג החנוכה מאפשר לנו חיבור עם המאגר הקוסמי של אנרגית חיים, בריאות, הצלחה, בטחון והמשכיות. חג החנוכה וחגי תשרי דומים זה לזה בכך שבשניהם ניתנת לנו ההזדמנות להתחבר לכוח שיכול לחזק את הקשר שלנו עם הסובב אותנו:
כמו בסוכות, כך גם בחנוכה, כל שעלינו לעשות כדי להתחבר לאנרגיה הוא - לדעת שבתקופת החג מתחולל השידור ביקום. מי שאינו יודע אינו מתחבר.
ומי שקורא את הכתבה ומרגיש שהוא כן רוצה לתקן או ליצור נס בחייו,
מוזמן להתחיל להתחבר...
בדיוק כמו בערוצי התקשורת של העולם הטכנולוגי, גם בעולם הרוחני ישנם ערוצי שידור ותדרים שונים לקליטה טובה יותר או טובה פחות שמושפעים, למרבה הפלא, מסך המעשים הטובים שלנו.
מעשים טובים= שידור ישיר וחלק ללא הפרעות.
מעשים לא טובים= אין שידורים עקב בעיות קליטה!

בשידור ישיר


החנוכייה בחג החנוכה, היא המשדר באמצעותו יכול כל אחד מאיתנו להתחבר גם אם לא היה בקליטה עד כה. האר"י הקדוש הסביר בכתוביו שבזמן הדלקת נרות חנוכה יורדים כל האורות אל העולם הגשמי ומזינים אותנו.
כל שכן, את החנוכייה אנו מדליקים לא לזכר האירועים והניסים, שהם תוצאה, אלא על מנת להתחבר לסיבה. באמצעות הכוונות שבמהלך ההדלקה, אנו מתחברים ישירות לאנרגיה המשודרת ביקום בתקופת החג.

"כיום, כשאנו רוצים לעורר את הכוח המופיע בכסלו, כל שעלינו לעשות הוא להדליק את האור. על מנת לעשות זאת עלינו להיות בשווי צורה לאור. פרוש הדבר שעלינו להיות בנתינה, בשיתוף ובדאגה לזולת.
אם מדליקים נר באמצעות נר דולק אחר, שלהבת הנר המדליק אינה קטנה עקב כך. מצב זה אינו קיים כאשר אנו מחלקים פרוסת עוגה לשני ילדים, או כאשר מוזגים מים מכוס אחת לכוס שנייה. כל שאנו מעבירים לשני, נעשה על חשבון הראשון. רק שלהבת הנר אינה כפופה לחוקיות זו, ובכך דומה לאור אין סוף.
זה הקשר בין נרות החנוכייה לבין האירוע הקוסמי המתרחש בחג זה. אם ברצוני להתחבר אל האור, עלי ללמוד משלהבת הנר כיצד לנהוג נתינה ושיתוף. זו הסיבה לכך שמלכתחילה התגלה פח השמן והודלקה המנורה, כדי ללמד אותנו כיצד להיות בשיווי צורה לאור.
כך בכל יום אנו בונים בהדרגה את האור של הנסים, בהוסיפנו נרות לחנוכייה"
(מתוך מאמרים באתר "קבלה לעם").

אז אם החלטתם ללכת על נסים השנה זכרו שהנס לא תם ביום השמיני של חנוכה. לא בימי המכבים וגם לא היום! כמו שהשמן לא נגמר בכד בית המקדש כך לא אמור להיגמר כוחנו לנסות להשתנות ולהיות טובים יותר . אז עזבו אתכם מספירת קלוריות של סופגניות והתרכזו בספירת המעשים הטובים שאתם עושים בחייכם- זוהי יצירה של נס אמיתי !
כי אין זמן טוב מאשר חג החנוכה לחולל בו נס של ממש...

שיהיה לכולנו חג חנוכה שמח !!

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש