פרסומת
דלג

לומדים עסקים

מאת: ● 1/12/2010 16:30 ● ערב ערב 2474
איל איס מנהל מט"י, שעושה בימים אלו את הצעדים הראשונים בתפקיד, מספר על תמונת המצב של עסקים קטנים ובינוניים באילת נכון להיום. החדשות הרעות: לאילת אין תכנית עידוד הטבות מס ייחודית משלה. החדשות הטובות: היא מובילה בתחום האנרגיה הסולארית

תמונת כתבה


אילת משופעת בעסקים קטנים ובינוניים. איך כדאי לנהל עסק כך שישגשג? לא מעט בעלי עסקים הגיעו לקבלת ייעוץ מקצועי רגע לפני סגירה. "חבל שהם לא הגיעו לייעוץ לפני שהסתבכו כלכלית", אומר איל איס, מנהל המרכז לטיפוח יזמות עסקית באילת, נשוי לחגית, מורה בבית הספר 'מצפה ים' ואב לשלושה. הוא מלווה מזה כארבע שנים בעלי עסקים באילת.

כמה עולה לך 'לגהץ' את הכרטיס?


"לא כל העסקים הקטנים ישרדו את החורף", אומר איס, שעושה בימים אלו את צעדיו הראשונים בתפקיד. "חלקם בגלל בעיות ניהול: אין לחלק מבעלי העסקים די ידע. עסק צריך להתנהל בצורה מקצועית". איס, הבעלים של 'פאזל' לשעבר, מציין, שבמט"י אין נתונים מסודרים לגבי העסקים באילת. "בימים אלו, אנו בונים פורמט לאיסוף נתונים ועומדים לצאת בסקר עירוני מקיף לקראת חודש מארס", אומר איס. את הנתונים יוכל איס לרכז ולנתח ולהפיק תמונת מצב עדכנית ברורה לגבי מפת העסקים הקטנים והבינוניים בעיר אילת.

מהם מאפיינים משותפים לעסקים באילת?


"קיצוניות עונתית חריפה. יש עסקים שהמחזור שלהם נחתך בחצי בחורף. בעיקר בתחום המסעדנות. צריך להבין שאילת היא עיר קטנה ומה שפוגע בתיירות בסופו של דבר יגיע למכולת השכונתית, כי אלו שגרים בעיר וקונים במכולת מקבלים משכורות קטנות יותר ממקומות העבודה. למשל כשהתפוסה בבתי המלון יורדת, אנשים יוצאים לחופשה, ומשכורתם קטנה, כתוצאה מכך יש להם פחות כוח קניה".

יש כללים לגבי השאלה מהו עסק טוב?


"עסק טוב הוא עסק טוב. לא משנה באיזה תחום. יש עסקים עם סיכון יותר גבוה למשל תחום הבארים והמועדונים, ניכר בתחלופה גבוהה כי זה תחום 'טרנדי' שצריך להתחדש ולהמציא את עצמו מחדש תוך השקעה ביחסי ציבור על בסיס קבוע. מצד שני, יש לתחום זה פוטנציאל רווח גדול".
איס מציין, שבמט"י עומדים לפתוח קורס בנושא מסעדנות, ויש גם יועץ מיוחד לענף עסקי מיוחד זה. איס עצמו למד כלכלה וסיים קורס קואוצ'ינג ומספר קורסים בנושאי שיווק וניהול עסקים.

מהם עסקים 'בטוחים'?


"בכל הארץ בולטת מגמה של התחזקות תחום המותגים והרשתות. לרשת יש יותר כוח, וקשה למי שפותח עסק מקומי להתחרות מבחינת היצע בבקרת איכות בתקציבי הפרסום של רשת. זהו שוק חופשי ואין דרך לחוקק חוקים שיגנו על עסקים קטנים. מה שכן, חלק גדול מהאילתים נעשו זכיינים או משווקים בלעדיים של מותגים, וכך קל יותר לחדור לשוק".

הבנקים מתחשבים בבעלי עסקים קטנים בתקופות משבר?


"הבנקים הם עסק כלכלי לכל דבר והם מקצועיים. יחד עם זאת, כל מקרה לגופו. מניסיוני, אני טוען, שהבעיה אינה בבנקים. מעבר לכך, לקוח יכול להתמקח על שיעורי גובה העמלות שהוא משלם. ההתמקחות יכולה לשפר את התנאים בצורה מדהימה. אני מציע שכל עסק יבדוק את העלויות של המימון של כרטיסי האשראי ובמחזורים גדולים - גם הפחתה של חצי אחוז היא משמעותית ביותר".

טיפ נוסף...
"שבעל העסק יבדוק כמה משלמים הקולגות שלו ובאיזה בנק, וכך יוכל לשפר את מעמדו. לבעל עסק קטן אומר: 'גם אם אתה חושב שאתה לא לקוח גדול של הבנק – הבנק רוצה בך'".

"אין לאילת יתרון יחסי"


למרות שכרגע החורף מבושש לבוא, ואילת זכתה לעוד כמה שבועות של חסד גם מבחינת התפוסה בבתי המלון, הרי שברור לכל בעלי העסקים, שזה הזמן לאגור צידה ושומן כמו שעושות החיות, רגע לפני החורף הקשה, שאז הן נכנסות למערה ונרדמות למשך התקופה. מבדיקת המנגנון שמאפשר את שנת החורף עולה, כי החיות מאטות את פעילות מערכות גופן כדי לחסוך באנרגיה. איס מציע לבעלי העסקים לעשות את אותו הדבר. "כדאי לכל בעל עסק להכין תכנית כספית נכונה מראש: כשהמוטו הוא בחורף - קצץ בהוצאותיך. אם צפית בעיה תזרימית לחודשי ינואר ופברואר, דאג למימון בזמן. אל תחכה שהבעיה תחמיר. בתקופות החלשות כדאי לבנות על צורת שיווק שונה לקהלי יעד שונים", ואיס מסכם: "באילת העונתיות היא קיצונית. יש עסקים שמצבם בעונת החורף מצוין, אבל יש כאלו שלא ישרדו את החורף הקרוב".

מהם מאפייני העסקים באילת?
"עיקרם מתן שירותים ומסחר, וכמובן - עסקים שנוגעים בתיירות. אין מפעלי תעשייה".

מה הסיבה להעדר תעשייה כולל היי טק באילת?
"אין לאילת שום יתרון יחסי בהקמת מפעל תעשייתי".

דרך מקובלת ליצור יתרון יחסי במקום מרוחק בפריפריה היא מתן עידוד כספי למשקיעים שיקימו בו מפעלים. אילו תמריצים מקבלים יזמים ומשקיעים בתחום התעשייה מהמדינה? פנינו בנושא זה למשרד האוצר, ולהלן התשובה: "אין תוכנית הטבות מיוחדת לאילת. אילת נכללת ב'אזורים בעלי עדיפות לאומית' לעניין זה. שיעור ההטבות במס שיתנו למשקיעים ולחברות באילת עומד על שמונה אחוזים".

השבוע, התקיים דיון בכנסת לגבי הגדלת ההטבות במיסוי לאזור הפריפריה וחלוקת ההטבות בין יותר חברות השקעות. באזור הדרום, ייהנו 129 חברות מהטבות אלו, אולם לאיס אין עדיין מידע לגבי השפעת הרפורמה המתוכננת על בתי העסק באילת. מה שהוא כן יודע לומר זה שיש בעיה למשוך לאילת יזמים ומשקיעים. "רוב הייבוא והייצוא של מדינת ישראל נעשה דרך נמלי חיפה ואשדוד, ובוודאי שזו החמצה של אילת". הסיבה לכך היא כמובן שבעלי עסק ייבוא וייצוא מעדיפים לרכז את עסקיהם והשקעותיהם בסמוך לנקודת הכניסה והיציאה של הסחורות, ולא בכדי התפתחו ערים גדולות במקומות בהם היו נקודות תעבורה ימית שאפשרה מעבר סחורות מהיר.

לאילת נמל משלה. מדוע אם כן היא נכשלת בפיתוחה כעיר נמל משגשגת?
איס: "קו רכבת יסייע לאילת בנקודה זו של תעבורת סחורות".

פנינו בשאלה זו גם אל דובר הנמל, אריאל פלר. "בעל עסק מאילת יכול לייצא למזרח הרחוק דרך נמל אילת", מסר פלר, "אולם אם ברצונו לייצא או לייבא מאירופה, הרי שהמסלול הקצר והזול ביותר עבורו הוא דרך נמלי חיפה ואשדוד ולא דרך נמל אילת, ומשם - לתעלת סואץ, בה עלות המעבר יחסית גבוהה".
בהקשר זה של פיתוח תעשייתי מציין איס, שבאילת אפשר להקים חממות טכנולוגיות והוא מציין, שאיזור הערבה מוביל בתחום האנרגיה הסולארית. "קיימים באילת מיזמים פרטיים להפיכת גגות קיימים להתקנת פאנלים סולאריים ליצירת חשמל, כמו כן, בכנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת הקרוב, יתקיים דיון מעמיק בנושא", מעדכן איס.

לא אחת נשמעת טענה, שבאילת המחירים גבוהים...אילתים החוזרים מבאר שבע שלא לדבר על תל אביב וצפונה טוענים, שרכשו פריטים שונים בעלויות מגוחכות ומבטיחים להדיר רגליהם להבא מהעסק המקומי ש'גזר' עליהם 'קופון'....
"צריך לזכור, שבאזור המרכז, התחרות הגדולה מורידה מחירים. באילת עסק שמוריד במחיר לא בהכרח יוכל לשרוד בגלל כמות הלקוחות. אני בדעה שעל המחירים להיות הוגנים, כך שהעסק ירוויח, והלקוחות ייהנו".

ומה לגבי הפיתוח המואץ בעקבה? "התפתחות התשתיות התיירותיות במדינות השכנות אכן מדאיגה – נכון להיום, התייר הישראלי עדיין מעדיף את אילת", סבור איס.

ואחרון חביב..מהו פרסום נכון?
"הפרסום הנכון הוא תלוי עסק. יש מחקרים שעוסקים בנושא יעילות הפרסום. כדאי לשבת עם יועץ פרסום ולבנות תכנית שמותאמת לגודל העסק, לסוג המוצר ולתקציב העסק. ממצא אחד הוא שבתחום המזון המהיר שווה להשקיע בפליירים. פרסום נכון הוא לתפור את החליפה הנכונה לפי מידות העסק".

חדש במטי קורסים מתוקשבים


"מט"י מסיע לבעלי עסקים באילת לגייס הון מקרנות. מדובר בהלוואות שאפשר לקבל מ- 12 קרנות שמסייעות לעסקים קטנים", מבהיר איס. כמו כן, תמצאו במט"י מערך של יועצים שמאושרים על ידי משרד התעשיה והמסחר, "רובם אילתים ויש להם לפחות 10 שנות ניסיון בתחום העסקי. אני מציע לכל מי שמתעתד לפתוח עסק וגם לבעלי עסקים שקיימים, לקבל ייעוץ במט"י", אומר איס, "העלות לעסק היא 48 שקלים לשעת ייעוץ, ומלבד ייעוץ אישי, ניתן להירשם למגוון קורסים. רק השנה נפתחו 15 קורסים שונים. כעת נערך קורס בנושא שיווק באינטרנט. עומד להיפתח קורס בנושא סחר בינלאומי וקורס הקמת מסעדות. יש קורסים טרום פתיחת עסק כולל הקניית כלים לניהול יומיומי. ולסיום, אנחנו עומדים לפתוח קורסים מתוקשבים שבמסגרת הקורסים האלו בעל העסק האילתי מתחבר למחשב ומשתתף בהרצאות ובפורומים בקורס שנערך במרכז הארץ, וכך אנחנו מקבלים מגוון קורסים המועברים על ידי מרצים מנוסים בלי לקום מהכורסא בבית". איס מספר על זירת המסחר האלקטרונית ב'אי ביי' שתופסת תאוצה ברחבי העולם: "כל אחד יכול לקנות ולמכור בעולם ואפשר למצוא משרה ולהגדיל הכנסות, וכך השוק הופך משוק אילתי לשוק עולמי, ואפשר לשווק בו מוצרי אמנות או יודאיקה. בקרוב ייפתח קורס המלמד כיצד לסחור באי ביי".