פרסומת
דלג

מאיר יצחק הלוי: "אף אחד לא מרתיע אותי"

מאת: עומר כרמון ● 1/12/2010 17:37 ● ערב ערב 2474
בתום דיון מתוח בן שלוש שעות, אישרה השבוע מועצת העיר רפורמה בצו המסים לאילת. יפתח מזרחי: "אנחנו רוצים לקחת מעשירים ולתת לעניים, אבל זה לא מה שנעשה פה". לימור להב: "אם העירייה תוותר על היועצים החיצוניים שמסתובבים במסדרונות העירייה, לא יהיה צורך להעלות את הארנונה"
מאיר יצחק הלוי: ''אף אחד לא מרתיע אותי''בתום דיון מתוח בן שלוש שעות, אישרה השבוע מועצת העיר רפורמה בצו המסים לאילת. אחד עשר חברים תמכו ברפורמה. ארבעה התנגדו. ההחלטה מתבססת על המלצות הוועדה בראשות השופט (בדימוס) פרופ' דן ביין. אולם חלק מהמלצות הוועדה, במיוחד אלו הנוגעות לתחומי המסחר וגביית הארנונה בשכונת שחמון, מותנו ולעתים בוטלו.

במהלך הדיון, טענה חברת האופוזיציה, לימור להב, כי מכיוון שבהחלטה עצמה נעשו שינויים ברגע האחרון, חברי המועצה אינם יכולים לדעת על מה הם מצביעים. "קיבלנו את הצו בשני נוסחים, והיום הודיעו לי אחר הצהריים ששלחו לי עוד תיקון", היא אמרה. "מכיוון שבדו"ח יש המון המלצות שלא ברור אם באו לידי ביטוי בצו עצמו שמוגש לנו להצבעה, היה ראוי, שתוכן לנו השוואה בין הנוסח הקודם שקיבלנו לבין הנוסח הנוכחי, אני לא צריכה לרדוף אחרי הנתונים, אני צריכה שאתם תשכנעו אותי שהיום מה שאני מצביעה הוא נכון. במצב הנוכחי, אין לי מושג על מה אני מצביעה".

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הכחיש כי שיקולים זרים מעורבים בהמלצות הרפורמה בארנונה. "סביב הנושא אנחנו שומעים רחשים, ואני יכול לספר לכם, שלמעט פעם אחת שנפגשתי עם פרופ' ביין, לא נפגשתי מעולם עם חברי הוועדה", הוא טען.

"תפסיקו לרחם עליהם"


למרות שמועצת העיר החליטה למתן במעט את המלצת וועדת ביין להעלות את תעריפי הארנונה באזור המלונות, הנפגעים העיקריים מהרפורמה החדשה יהיו בעלי בתי המלון בדרגת חמישה כוכבים. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, התייחס במהלך הדיון לטענות המלונאים נגד הרפורמה ואמר: "הלחצים שעבדו ביומיים האחרונים מצד כל מיני גורמים, לא מטרידים אותי. שמעתי את מה שאמרו חבריי המלונאים, אבל הגיע הזמן לבוא ולהגיד: 'בואו ניישר קו'. קיבלתי מכתבים ברמה האישית, שראוי לא נקריא אותם. אבל אף אחד לא מרתיע אותי, ואנחנו הולכים עם אמונה ובאים על ידיים מקצועיות ונקיות".

חברי הקואליציה יהודה מורדי (ים) ויפתח מזרחי (ש"ס), לא הסתפקו בהעלאה הארנונה לבתי המלון ודרשו להעלות בנוסף את התעריפים לשטחי מלונאות בהם נעשה שימוש כאולם אירועים. ראש העירייה התנגד וטען כי מדובר ב"צעד קנטרני", אולם בסופו של דבר, התקבלה הדרישה להעלות את התעריף ב- 22 אחוז.

סגן ראש העירייה, יפתח מזרחי, איים, כי במידה ובתי המלון יעתרו לבית המשפט נגד העירייה, הוא ידרוש מהם לשלם היטלי השבחה בגין השימוש המסחרי שהם עושים בניגוד לתוכנית בניין עיר המאושרת להם. "אם הוחלט למתן את ההעלאה בתעריפי הארנונה לבתי המלון, אז בואו נמתן את ההעלאה גם לתושבים", אמר מזרחי. "פרופ' ביין כתב בדו"ח שלו שהוא רוצה לתקן את העיוות ומה שהוא מציע זה המינימום. הוא חישב כמה הרשות מוציאה במלונות, לעומת מה שנכנס בארנונה, והעיוות כאן מאוד גדול. צריך להעלות את הארנונה לבתי המלון בשמונה אחוזים ולא בשישה אחוזים. אנחנו רוצים לקחת מעשירים ולתת לעניים, אבל זה לא מה שנעשה פה. עושים כאן משהו רק כדי לרצות. אם כבר עושים משהו, צריך לעשות את זה כמו שצריך".

יהודה מורדי חיזק את דבריו של מזרחי והוסיף: "אני לא מבין. המסתננים עובדים בבתי המלון. הם שמים סרטים לאנשים על היד. אתה לא נהנה מהם בכלל. למה אני צריך להתחשב בהם? הם מרוויחים הרבה כסף? אני שותף לזה? אמא שלי בת 82 ומשלמת להם לארנונה. תפסיקו לרחם עליהם".

אלי לנקרי: "לא עמדנו בתוכנית הכלכלית"


למרות שבירכה על יוזמת העירייה לעדכן את צו המסים בעיר, העלתה חברת האופוזיציה, לימור להב, תהיות בנוגע להתנהלות העירייה בנושא. "אתם חוזרים על זה שמשרד הפנים לוחץ עליכם להעלות את הארנונה", היא אמרה לראש העירייה וממלא מקומו. "אבל מדובר בתוכנית הבראה שאתם התחייבתם עליה ודו"ח אחרי דו"ח, משרד הפנים מעיר לכם שלא עמדתם בתוכנית ההבראה שלכם".

אלי לנקרי דחה את דבריה של להב וטען, כי משרד הפנים מעיר לעירייה על כך שלא עמדה בתוכנית הכלכלית שהכינה, אבל לא בתוכנית ההבראה שהסתיימה לדבריו, בשנת 2007.
"אני מבינה שאתם רוצים להגדיל את ההכנסות, אבל אני שואלת מה אתם עושים כדי להוריד את ההוצאות?", הקשתה עוד להב. "אם הייתם מוותרים על היועצים החיצוניים שמסתובבים במסדרונות העירייה, לא היה צורך בכלל להעלות את הארנונה". להב הזהירה בנוסף מהעימות המתפתח עם בתי המלון וטענה, כי אם יממשו המלונאים את איומיהם ויפסיקו לממן פסטיבלים, בסופו של דבר ייאלצו תושבי העיר להשלים את החסר. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, אמר ללהב בתגובה: "הסירי דאגה מלבך".

להב הציעה לעשות חשיבה מחודשת בהצעה להעניק הנחה בת 15 אחוזים לכל האטרקציות התיירותיות בעיר. "מה ההיגיון להפחית את הארנונה לאטרקציה קיימת?", היא שאלה.

"אנחנו לא רוצים שהן יתקפלו ויעזבו את העיר", ענה אלי לנקרי. "המצפה התת ימי יעזוב?", שאלה להב. "המצפה אולי לא יעזוב, אבל 'איימקס' ו'עיר המלכים' יכולים לעזוב מחר בבוקר", ענה לנקרי. "אז תבוא במקומן אטרקציה אחרת", טענה להב והוסיפה: "אני סבורה שצריך להיכנס סיווג נוסף: אטרקציה חדשה שנתמכת בידי אזורים מסחריים, לדוגמה: 'פארק הקרח', לא צריכה לקבל שום הנחה בארנונה. ה'פארק קרח' הפך ליותר קניון מאטרקציה". אלי לנקרי תמך בהצעתה של להב, אולם בשל התנגדותו של חבר סיעתה לשעבר, רפי הוכמן, הוחלט לא להמשיך לדון בנושא.

חבר הקואליציה, מאיר ויסנוביץ', מתח ביקורת של ההחלטה להעלות בשלושה אחוזים את תעריפי הארנונה למרפאות הציבוריות ולבית החולים 'יוספטל'. בנוסף טען, כי אסור להעלות את תעריפי הארנונה למרפאות הפרטיות: "אם רוצים לקשור רופאים טובים לעיר שלנו, אז הארנונה למרפאות פרטיות היא בעייתית. דירה מפוצלת זה שישים שקלים למ"ר, ומרפאה פרטית זה 240 שקלים למ"ר - פי ארבע. וגם את זה רוצים להעלות בשלושה אחוזים, זה צורם לי. אבל מכיוון שאני חלק מהעניין (ויסנוביץ' עצמו מחזיק במרפאה פרטית, ע.כ), אני רוצה לזרוק את העניין לדיון פה". אלי לנקרי קיבל את עמדתו של ויסנוביץ' בנוגע למרפאות הציבוריות והוחלט למתן את העלאת הארנונה לבית החולים 'יוספטל'.

"זאת רק פעימה ראשונה"


שינויים נוספים עליהם החליטה מועצת העירייה, בניגוד להמלצות דו"ח וועדת ביין: התמתנות של 1.4 אחוזים בהעלאת תעריפי הארנונה באזור המלונות, בדירות המפוצלות ובשכונות החלשות. וביטול ההמלצה להעניק הנחה בארנונה לסופרמרקטים שייפתחו באזור התעשייה 'שחורת'.

בניגוד להמלצות דו"ח ביין, העיר תחולק לשלושה אזורי ארנונה, במקום לחמישה. המרוויחים הגדולים מהשינוי הם דיירי שכונת שחמון (מלבד רובע 6). שהוכנסו לאותה קטגוריה של שכונות: 'האשל' ו'המאפיה', 'מצפה ים', 'צופית עלית', 'גנים א'', 'בנה ביתך' ו'צופית תחתית'. לעומת זאת, שכונת 'נווה מדבר', שבהמלצות דו"ח ביין אמורה הייתה להיכלל בקבוצת השכונות החלשות ולשלם פחות ארנונה, תיכלל בקטגוריה היקרה יותר.
המלצת וועדת ביין לייקר ב- 15 אחוז את תעריפי הארנונה לסופרמרקטים ובתי כלבו באזור התעשייה הישן ובאזורי המגורים, מותנה. במקום זאת, יתייקרו התעריפים ב- 7.5 אחוזים. אולם, מ"מ וסגן ראש העירייה, אלי לנקרי, הדגיש, כי מדובר רק ב'פעימה ראשונה' וצפויה התייקרות נוספת: "חשבנו (שבהמלצות דו"ח ביין, ע.כ) יש הקצנה גם בהורדות השונות וגם בהעלאות השונות. מיתנו אותם מעט ואמרנו שניתן לעשות זאת לא בפעימה אחת", הוא אמר. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הוסיף: "אם נרצה לעשות שינוי בשנה הבאה, זה יהיה על פלטפורמה על צו המסים שעבר רוויזיה משמעותית בשנה זו".

תיקון נוסף שהוכנס להמלצות וועדת ביין, הוא שינוי בהגדרה של 'דירת נופש', כך שמתחמי מגורים עם בריכה או חדר כושר, לא יסווגו כמתחמי נופש ויחויבו בשל כך בתעריף ארנונה גבוה יותר.
החלטת המועצה זקוקה עדיין לאישורם של שרי האוצר והפנים. עד שתאושר, תתייקר הארנונה באילת בראשית שנת 2011 בשיעור של כ- 1.4 אחוזים, כפי שדורש חוק ההסדרים. עם אישור ההחלטה בידי השרים, יעודכנו התעריפים רטרואקטיבית.