פרסומת
דלג

האם הכריש התוקף עלול להגיע לאילת?

מאת: עומר כרמון ● 2/12/2010 15:10 ● ערב ערב 2064
בשתי תקיפות נפרדות של כריש בדרום מפרץ אילת, נפצעו קשה בימים שלישי ורביעי שלושה תיירים מרוסיה. בסיני הופסקו כל הצלילות, השחיות והספורט הימי. המנהל המדעי של המצפה התת ימי, אביב לוי, מעריך כי הכריש האכזר לא יעשה את דרכו לאילת
האם הכריש התוקף עלול להגיע לאילת?

בשתי תקיפות נפרדות של כריש בדרום מפרץ אילת, נפצעו קשה בימים שלישי ורביעי שלושה תיירים מרוסיה. בסיני הופסקו כל הצלילות, השחיות והספורט הימי, עד שהכריש התוקף יילכד.

למרות שבאופן תיאורטי, הכריש האכזר עשוי לעשות את דרכו צפונה לאילת. המנהל המדעי של המצפה התת ימי, אביב לוי, מעריך כי זה לא יקרה. "אילת היא לא אזור המחייה והציד שלו", הוא אומר ל'ערב ערב', "המקרה האחרון של תקיפת כריש באילת היה לפני כארבעים שנה כשתיירת גרמנייה נכנסה למים בזמן המחזור החודשי שלה. מרבית הכרישים במפרץ אילת נמצאים בעומק ובמים פתוחים. בני אדם הם לא הטרף שלהם. מאז שהתחילו לתעד תקיפות כרישים לפני 400 שנה, ידוע כי כריש מסוג זה תקף רק תשע פעמים. רק פעם אחת מישהו מת מתקיפה כזאת. שלושת הפצועים בסיני הגיעו לבית החולים במצב קשה, אבל בעיקר בגלל איבוד דם. לא מתים מתקיפות כריש, הוא לא מעוניין להרוג את הטרף שלו, אלא רק לנגוס בו. אחת הפצועות קיבלה גם התקף לב וזה החמיר את מצבה".

מה גרם לכריש לתקוף?
"אנחנו עוד לא בטוחים במאת האחוזים מה בדיוק קרה. יש הרבה ערפל תקשורתי. מדובר ככל הנראה ב'כריש ארוך גף', שמסיבה מסיבה לא ברורה היה מאוד רעב. אנחנו יודעים שיש הרבה דייג בלתי חוקי באזור והכרישים נאלצים לצאת ממקומות המחיה הרגילים שלהם ולחפש מזון כי בני האדם לוקחים להם את כל הדגים. לא מדובר בתקיפה רגילה. החשש שלי שזה ייתן עכשיו לגיטימציה להרוג את הכרישים בים".