פרסומת
דלג

מלתעות

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 7/12/2010 18:04 ● ערב ערב 2475
שלוש מתקפות כרישים בשארם א- שייח גרמו למותה של תיירת מגרמניה ולפציעתם הקשה של 4 תיירים מרוסיה. המתקפות שאירעו בימים האחרונים, העלו חששות גם בקרב מלונאים ונופשים באילת. השאלה האם אירועים קשים שכאלה עשויים להתרחש, כאן, במפרץ אילת, נשאלה הן על ידי תושבים רבים והן על ידי נופשים ומלונאים. ד"ר אבי ברנס, מהמומחים הגדולים בעולם לחקר כרישים, מנסה להרגיע את כולנו ולדעתו מדובר בכריש מסוג עמלץ כחול (בן דוד של הכריש הלבן) שהתקיף את התיירים בשארם. וטוען "כל עוד המפרץ יישאר נקי, הסיכוי להתקפות כרישים, נמוך". אכן מרגיע, שחיה מהנה
מלתעותמתקפה קטלנית שכזאת, לא זכורה כבר שנים רבות, בתוך פחות משבוע התרחשו שלוש תקיפות כרישים בחופי שארם א- שייח, שבהלכן נהרגה תיירת מגרמניה וארבעה תיירים מרוסיה נפצעו קשה. המתקפה הראשונה התרחשה בשבוע שעבר. ארבעה תיירים מרוסיה נפצעו באורח קשה בשני מקרים נפרדים של תקיפת כריש, כשרחצו בחופי שארם א-שייח שבדרום סיני. כלי התקשורת במצרים דיווחו כי בהתקפה הראשונה אתמול תלש הכריש את ידיהם של המתרחצים בנשיכה, ואילו בשנייה פצע את רגליה וגבה של מתרחצת וכן את רגלי בן זוגה. כל הארבע נמצאים בבית חולים בקהיר. המתקפות אירעו, ביום רביעי בשבוע שעבר. ימים ספורים לאחר מכן, כריש נשך למוות תיירת גרמניה בת 70, ששחתה בים בסמוך לשארם א-שייח' שבחצי-האי סיני. התיירת הותקפה על ידי הכריש, ארבעה מטרים בלבד מהחוף. על פי חלק מהדיווחים, הכריש תלש את זרועה ואת רגלה הימנית של התיירת והיא מתה במקום. המתקפה הקטלנית התרחשה ביום ראשון השבוע.
ד"ר אבי ברנס, הופתע גם כששמע על התקפות הכרישים ואמר "צחוק הגורל, לפני שבועיים הגשתי ספר לאקדמיה למדעים, המסכם 30 שנות מחקר כרישים בים סוף". ד"ר ברנס, בעבר מנהל האוניברסיטה הימית באילת, חוקר כרישים כבר למעלה מ-30 שנה. באשר להתקפות הכרישים האחרונות בשארם אמר ברנס "תשמע, לדעתי התיירת מתה בגלל טיפול רפואי לקוי, לא בגלל התקפת הכריש". באשר למתקפה עצמה "כנראה שהים ממש מזוהם באזור הזה ולכן הכרישים מגיעים בסמוך לחוף, בעבר המקום היה הרבה יותר נקי ושמור. לדעתי מדובר בכריש מסוג עמלץ כחול, בסביבות 2 וחצי מטר. הבעיה, שהמצרים לא מוכנים לקבל את עזרתנו ואם הם היו שולחים לנו תמונות של הפציעות היינו יכולים לעזור להם בזיהוי סוג הכריש וכיצד לתפוס אותו". ועל הסיכוי כי מתקפה כזאת תתרחש כאן, במפרץ אילת, סמוך לחופי הים שלנו, אומר ברנס "לדעתי הסיכוי נמוך, כל עוד המפרץ יישאר נקי, בהתחלה חששתי לאחר שחוות הדגים הוצאו מהים, כי המקום משך כרישים רבים, בגלל כמויות הדגים, אך לשמחתי ולמזלנו הכרישים לא חיפשו כאן מזון אלטרנטיבי". ולמי שממש מתעניין, יש במפרץ אילת 26 מיני כרישים, אך רק שניים מהם מסוכנים לבני האדם. ד"ר ברנס מתייחס לעניין קצת בהומור ואמר "כנראה שהכרישים אוהבים אוכל לא כשר, לכן הם נשארים שם. צריך לזכור כי המצרים תופסים כרישים למאכל, אז אולי ההתקפה התרחשה על ידי כריש פצוע או חולה". לסיכום אומר ד"ר ברנס "תראה, צריך פרופורציות, אנחנו אוכלים כל כך הרבה דגים במהלך השנה, אז מדי פעם קורה שכריש אוכל בן אדם" מסיים באמירה צינית מחוייכת, אחד מהמומחים המוערכים בעולם, לכרישי ים סוף. ועוד מילה אחת "חשוב לי לציין כי כל עוד נשמור על מפרץ אילת נקי, הכרישים יגיעו לכאן, אך לא יתקפו, למרות שאתה יודע, הים שייך להם יותר מאשר לנו וסיכוי למתקפה תמיד קיים, אך אני מעריך את הסיכוי כנמוך מאוד". יש לציין כי מתקפת הכרישים האחרונה, שנרשמה במפרץ אילת, התרחשה בשנת 74'.