פרסומת
דלג

מחוננות עם כבוד

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 8/12/2010 11:10 ● ערב ערב 2475
וגם זה קורה אצלנו בעידן השאיפה למצוינות בחינוך. שתי תלמידות מאילת המוגדרות כ'מחוננות על' הציגו בשבוע שעבר את עבודות המחקר שלהן באקולוגיה ימית. תתפלאו, אבל למרות ההישג המכובד, השתיים מעדיפות להישאר מאחורי הקלעים. תנו כבוד
מחוננות עם כבוד

ביום חמישי שעבר ב'מכון וייצמן' למדע ברחובות, חשף משרד החינוך לראשונה, את עבודות המחקר המיוחדות של 14 תלמידים מכל הארץ המוגדרים כ'מחונני על'. בין העבודות שנעשו בתחומים שונים, גם שתי עבודות 'מייד אין' אילת. שתיים מתוך שלוש עבודות מחקר בסך הכל ממחוז הדרום. תנו כבוד לטל, תלמידת כתה י'א בבית הספר התיכון 'רבין' בעיר ואור נחמני, תלמידת כתה י'ב בתיכון 'גולדווטר'. השתיים התמחו יחד וכל אחת לחוד בתחום המחקר הימי, תחת הנחייתו של פרופסור עופר בן צבי מהמכון הבינאוניברסיטאי במדעי הים באילת. עבודתה של טל, שהתעקשה להישאר עד כמה שניתן עלומת שם, עוסקת בהרגלי האכילה של דגי שונית האלמוגים במפרץ, בהתאם למשתנים שונים. ואילו עבודתה של אור עוסקת באקולוגיה ימית- מה גורם לדגים להגיע לשונית?
עבודות מחקר ייחודיות אלו הינן חלק מפרויקט חדשני וייחודי של האגף למצטיינים ומחוננים במשרד החינוך. במסגרת הפרויקט שקדו במהלך השנה 14 התלמידים מכל חלקי הארץ, המוגדרים כ'מחונני על' או 'גאונים' על עבודת המחקר שלהם, תוך כדי ציוותם למומחים מובילים בתחומי הידע השונים, במוסדות להשכלה גבוהה. יחד איתם בחרו התלמידים את נושא המחקר ונעזרו בהם כמלווים לאורך כל הדרך.
התלמידים השונים בחרו לערוך את מחקריהם בתחומים כמו: פיסיקה - מאיץ החלקיקים, גנומיקה, גנטיקה- האם יש שחבור חילופי בחיידקים, בלשנות- שינויים בשפה העברית בהשוואה למקרא, מערכות התנהגות- האם, אצל מחוננים, קיימת קורלציה בין תחום המחוננות לבין איכות החיים במערכת הפיזית ועוד.
לדברי טל, מגישת עבודת המחקר מאילת, העבודה על המחקר הימי שלה, הצריכה ממנה בין השאר לבצע כמה וכמה צלילות מעקב מתחת לפני המים, עובדה שהפכה עבורה את המחקר ואת עצם כתיבת העבודה לחוויתית ביותר, "זה ממש לא היה משעמם", היא מספרת השבוע, "צללתי והיה נחמד. היו קצת צילומים מתחת למים ולא רק מחקר עיוני".
לשאלה האם כבר יש מסקנות שעולות מתוך המחקר הבהירה טל, "יש קצת מסקנות, אבל מן הסתם יהיו יותר אחרי שאבצע צלילות ומעקבים נוספים. זה נושא מאוד מורכב. לבדוק בין השאר איך הימצאות זן אחד משפיע על הזן השני בשונית, תלוי בין השאר בזרם, בשטף הפלנקטון במים ועוד משתנים".
ואם שאלתם את עצמכם מה בדיוק מקנים להם המחקרים, אז זהו, שכלום, כמעט, כי עבור מי שמוגדרים כ'מחונני על' די בעצם כתיבת המחקר והעבודה כדי ליהנות מכל רגע. יש כבוד.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש