פרסומת
דלג

'שכונת חיים' במתנ"ס יעלים

מאת: רותם ג'קסון ● 5/1/2011 09:20 ● ערב ערב 2479
זו לא שכונת פאר ולא שכונה של עוני אך יש בה ילדים כמוך וכמוני...". הבוגרים בינינו זוכרים בוודאי את הסדרה המוצלחת 'שכונת חיים' של שנות השבעים. במתנ"ס 'יעלים' עושים לה קאמבק רק בריאליטי של החיים. כאן מקבלים בזרועות פתוחות את תושבי השכונה גם בפיג'מה!. מתנ"ס 'יעלים', מתנ"ס של פעם בחיים!
'שכונת חיים' במתנ''ס יעלים

למרות שמתנ"ס 'יעלים' הוא חלק מרשת מתנ"סים עירונית, ההווי שלו שונה מזה של שאר המתנ"סים בעיר. בעוד שכל מתנ"ס ממותג על פי קו פעילות מנחה (מחול ב'קולייר', תיאטרון ב'בית רובין' וכן הלאה) ממתג עצמו מתנ"ס 'יעלים' כמרכז קהילתי חמים ומשפחתי. המתנ"ס השוכן בלב ליבה של השכונה הותיקה בעיר, פועל במתכונת כל כך משפחתית וביתית עד שהוא נקרא על ידי צוות העובדים המסורים שבו, ה'בית'!
כמו בכל משפחה שמכבדת את עצמה ואת הדור שהתחיל את הכל, מעניק מתנ"ס 'יעלים' את מירב התמיכה וההיצע לאוכלוסייה הבוגרת של השכונה. מועדון הקשישים הפועל במתנ"ס, מיועד לנשים בגילאי 50+ והינו הוותיק משני מועדוני קשישים הפועלים בעיר. (השני פועל במתנ"ס 'קולייר'). אוכלוסיית הקשישים הפוקדת את פעילויות המתנ"ס נמנית על ותיקות העיר ומקימיה, וזוכה לכבוד והערכה רבים. מועדון 50+ פועל חמישה ימים בשבוע ומאפשר לחברות הגאות ליהנות מפעילות ספורט ענפה, פעילות למידה והעשרה וממפגשים חברתיים ומשפחתיים חמים ומגבשים. חברות המועדון מתנהלות במתנ"ס ממש כמו בביתן.
"קבוצה נוספת של נשים ותיקות וחזקות, הפועלות במתנ"ס 'יעלים', היא זו שהביאה להקמתה של 'החוויה האתנית'", מספרת בגאווה שוש אוהנינה, מנהלת המתנ"ס בחמש השנים האחרונות. מסגרת זו החלה לפעול כבר לפני שני עשורים במתכונת של שתי להקות פולקלור שייצגו את יוצאי מרוקו ויוצאי תימן. כיום, מונה 'החוויה האתנית' חמש להקות פולקלור, כאשר כל להקה מייצגת תפוצה מסוימת: מרוקו, מזרח אירופה, תימן, לדינו ולהקה צעירה של ילידות הארץ. על כל אלו מנצחים אילת טובי, גבי זינו ומלי מזרחי. עיקר עיסוקם של חברי הלהקות מתמקד באיסוף, תיעוד ושימור המנהגים ואורחות החיים של יהדות התפוצות והפצתם באמצעות תיאטרון, זמר ומחול.
רפרטואר ה'חוויה האתנית' עשיר ומגוון וחברי הלהקות לוקחים חלק במופעים והפקות בסדרי גודל שונים. ההכשרה, המקצוע והליווי הינם במימון עיריית אילת ורשת המתנ"סים.

עם הפנים לקהילה


מעבר לפעילות קהילתית ענפה, מציע מתנ"ס 'יעלים' פעילות חוגית מגוונת לילדים, נוער ומבוגרים. הפעילות החוגית מתקיימת בקבוצות קטנות, תוך ליווי אישי והתאמת הפעילות ליכולת ולצרכי המשתתף.
מתנ"ס 'יעלים' מהווה גם בית ומרכז פעילות לבני נוער רבים. רק לאחרונה זכו המד"צים-מדריכים צעירים הפעילים במתנ"ס זה, בתואר- 'קבוצת נוער מצטיינת' בטקס אות המתנדב לשנת 2010.
50 המד"צים הפעילים במתנ"ס 'יעלים' עוברים תהליך ארבע שנתי, המכין אותם למקצוע ההדרכה. בתוך התהליך מדריכים המד"צים קבוצות ילדים משכבת כיתות א'-ו' הלומדים בבית-ספר 'יעלים' (הקבוצות נקראות 'יעלדודס').
לפני כשלוש שנים היווה מתנ"ס 'יעלים' חלוץ בנושא הכשרת בני נוער כמדריכים צעירים, "נכון להיום פעילות דומה מתקיימת בכל שלוחות הרשת, רק שאצלנו", מציינת שוש אוהנינה, "זוכים המד"צים ליישם את הלמידה בשטח".

את הפעילות המגוונת במתנ"ס 'יעלים' מוביל ומלווה צוות רכזים מקצועי, מוכשר ואיכפתי.
צוות מתנ"ס 'יעלים' מזמין את כלל תושבי העיר ותושבי השכונה בפרט להגיע למתנ"ס, להתרשם ממגוון פעילות עשיר ובעיקר ליהנות מאווירה חמה וביתית המחזירה את כולנו לימי אילת של פעם. ולא רק רעיונית אלא גם בפועל - ברחבי המתנ"ס פרושות שישים תמונות המספרות את סיפורי המתיישבים הראשונים בעיר אילת, אלה משמרים את ההיסטוריה של העיר.
אין ספק כי כשיש לתושבי השכונה בית כל-כך מכובד זה מוסיף לתחושת הגאווה.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש