פרסומת
דלג

מנהל בית החולים 'יוספטל': המסתננים לא הביאו איידס ושחפת

מאת: עומר כרמון ● 5/1/2011 17:23 ● ערב ערב 2479
ד"ר אבי גולדברג במסיבת עיתונאים לסיכום שנת 2010: "אני לא זוכר מתי היו איידס ושחפת ב'יוספטל', אבל חלק מהמסתננים לא שילמו עבור הטיפול הרפואי והדבר גרם להפסד כספי של 700 אלף שקלים". "זאת הייתה שנה מבורכת לבית החולים. הציוד שלנו חדש וטוב. זמני ההמתנה לתורים התקצרו מאוד. רופאים צעירים עומדים בתור כדי להגיע לאילת. מספר הלידות עלה בלמעלה משישה אחוז"
מנהל בית החולים 'יוספטל': המסתננים לא הביאו איידס ושחפתמנהל בית החולים 'יוספטל', ד"ר אבי גולדברג, הכחיש במסיבת עיתונאים, כי המסתננים שהגיעו לאילת הביאו לעיר איידס ושחפת. "אני לא זוכר מתי היו מחלות כאלה ב'יוספטל'", הוא אמר. אולם לדבריו, מסתננים רבים שהגיעו לטיפול בבית החולים לא היו מכוסים מבחינה ביטוחית, והדבר הגדיל השנה את חובותיו של בית החולים ב- 700 אלף שקלים. בית החולים פנה לממשלה, כדי לקבל סיוע כספי לכיסוי חוב זה.

"הכי מבוקש בהגרלת הסטאז'"


במסיבת עיתונאים לסיכום שנת 2010, הציג ד"ר גולדברג נתונים המראים שיפור מרשים במצבו של בית החולים. בשנת 2010, חלה עלייה של למעלה מעשרה אחוז במספר הניתוחים ועלייה של כ-11 אחוז בכמות האשפוזים, הרבה בזכות הכנסת ציוד מתקדם למרבית המחלקות, ובמיוחד - למחלקת האורתופדיה.
נתון מעודד נוסף בשנת 2010 - הוא הגידול בשיעור הלידות: עלייה של 6.3 אחוזים לעומת השנה החולפת. ביומה הראשון של שנת 2011, נרשמו באילת חמש לידות. "זאת הייתה שנה מבורכת", אמר ד"ר גולדברג. "בעבר הייתה לנו בעיה לגייס רופאים צעירים. אולם השנה, בזכות שיפורים ושינויים במסלול הקליטה, יש לנו רשימת המתנה של שלושים רופאים. בשלושת החודשים האחרונים, קלטנו שני רופאים, ובחודשים הקרובים נקלוט שלושה נוספים. בנוסף, זאת הייתה השנה הראשונה בה קיבלנו מתמחים. סטודנטים לרפואה. 'יוספטל' היה הכי מבוקש בהגרלת הסטאז' השנה. ב- 2010, שהו אתנו שני סטז'רים לאורך כל השנה, ובשנה הבאה יהיו ארבעה".
ד"ר פריד סבאח, שהגיע לבית החולים 'יוספטל' לפני שלושה חודשים, סיפר לעיתונאים: "רציתי להתמחות ברפואת עור וזה נראה כחלום בלתי ניתן להגשמה עד ששמעתי על התוכנית ב'יוספטל', לעשות כאן שלוש שנים ובתום התקופה, להתמחות בנושא שבחרתי. אני שמח שיש פה עידן חדש בבית החולים, עם יותר רופאים, יותר סטז'רים". ד"ר דניאל אהרונסון, שהגיע לבית החולים לפני חודש, וכבר הביא לעיר את משפחתו, סיפר: "התעניינתי בעבודה כאן, מפני שהיא מאפשרת לי לרכוש הרבה ניסיון שאי אפשר להשיג במקום אחר בארץ. לאחרונה, נכנסה לתוקף תוכנית של מלגות, לפיה, על כל שנה שאעבוד ב'יוספטל', אקבל מלגה נוספת שהיא מעבר למשכורת שנכנסת. אני רוצה להיות רופא משפחה. אני מקווה שאתחיל כאן התמחות בפנימית".
בתגובה לביקורת על כך שהרופאים הצעירים שמגיעים לאילת אינם ברמה נאותה, אמר ד"ר גולדברג: "בית חולים לא יכול לפעול בלי רופאים צעירים שעושים את התורניות, עבודות המינהלה. עוזרים לניתוחים. בית החולים צריך אותם כמו אוויר לנשימה. אני יכול לומר, שאם בעבר היה מצב שנאלצנו להתפשר ולקבל כמעט כל רופא שמוכן לבוא לפה. היום המצב שונה לחלוטין: יש שלושים רופאים שביקשו להגיע. כל אחד מהם צריך להביא המלצות. הוא מרואיין על ידי ועל ידי מנהל היחידה לרפואה דחופה, ד"ר קובי ארד וצריך לעבור כאן חודש של תקופת ניסיון, לפני שמתקבלת החלטה אם לגייסו לכאן, או לא".

"התקדמות משמעותית במחלקת האורתופדיה"


הרופא האורתופד, ד"ר מיכאל ברנשטיין, סיפר לעיתונאים על המהפכה שהצליח לחולל במחלקה בראשותו. "השנה האחרונה קידמה את נושא האורתופדיה באילת בצורה מאוד משמעותית", הוא אמר. "חידשנו את כל הציוד. יש לנו כיום ציוד לטיפול בשברים, שהוא הכי מודרני ממה שאפשר להשיג בארץ. בכל הנוגע לניתוחים להחלפת מפרקים, יש לנו את הציוד הכי מתקדם בעולם. בשנה עשינו שישים ניתוחים להחלפת מפרקים. מפרקי ברכיים, מפרקי ירכיים, מפרקי כתפיים וסוג ניתוחים שעד כה לא עשו ב'יוספטל'. כמו כן, התחלנו לעשות השנה ניתוחי כתפיים. קביעת רצועות ופריקות בכתף. תוך שנה עשינו 28 ניתוחים כאלה. יש לנו מכונת רנטגן ניידת בחדר ניתוח, שהיא מהסוג המתקדם ביותר בעולם. התור במרפאות שלנו התקצר בצורה משמעותית". הרופאה הנפרולוגית, ד"ר ולריה מורדוכוביץ', שנקלטה השנה באילת וקיבלה אחריות על מחלקת הדיאליזה, סיפרה כי חל שיפור ניכר בתפקוד המחלקה בראשותה: "יחידת הדיאליזה מטפלת כיום מדי חודש ב- 26 חולים אילתים ומבצעת כשישים טיפולי דיאליזה בכל חודש, לנופשים בעיר", היא מספרת. "המרפאה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, שכוללת גם טיפולים וגם רפואה מניעתית, פועלת כיום פעמיים בשבוע. בעבר היא פעלה רק פעמיים בחודש, וזמני ההמתנה עמדו על חצי שנה. כיום ההמתנה היא של חודש – חודש וחצי בלבד".

"עבודת קודש יום יומית"


ד"ר גולדברג הדגיש, כי לא נשכחת תרומתו של הצוות הרפואי הוותיק: "יש כאן קבוצה של רופאים ואחיות שנושאים בעול הרבה שנים ועושים עבודת קודש יום יומית. המחלקה הפנימית, כירורגית וחדר מיון, שמתבססים על כוח אדם ותיק שעושה שנים עבודה מסורה יוצאת מהכלל בתנאים קשים. גם משרד הקבלה נאלץ להתמודד עם עומס מאוד גדול. במשך חמישה חודשים השנה, נאלצנו להסתדר עם שני מרדימים בלבד. למרות זאת, מחלקת הרדמה בחדר ניתוח לא הורידה את הפעילות אפילו במעט. זה קרה בזכות התגייסות מרשימה ביותר של שני המרדימים שנשארו".
ד"ר גולדברג הציג רשימה ארוכה נוספת של נושאים, בהם חל, לדבריו, שיפור משמעותי בתפקודו של בית החולים במהלך שנת 2010: "גסטרו הייתה נקודה מאוד כואבת. היו תורים ארוכים: לרופא ולבדיקות. השנה הבאנו לכאן בטיסות הרבה יותר רופאים והגדלנו את הפעילות בחמישים אחוז. התורים היום בהחלט סבירים, לא יותר ארוכים ממקומות אחרים בארץ. סביב חודש וחצי חודשיים. בעבר, זמן ההמתנה לתור עמד על כשישה חודשים".
"אין היום מוקדים של ציוד מיושן בבית החולים", אמר ד"ר גולדברג. "יש לנו ציוד חדש וטוב. בנוסף, התחלנו בשיפוץ מחלקת ילדים. אנחנו סוגרים את כל הקיר הצפוני של בית החולים, מחזקים אותו לרעידות אדמה ובונים שירותים ומקלחות. זאת השקעה של כמעט שלושה מיליון שקלים. בנינו גם חדר יפהפה לבדיקת נשים וילודים". בנוגע לשריפה שהתרחשה השנה בבית החולים, אמר ד"ר גולדברג, כי הם מגבשים כעת, יחד עם כיבוי אש אילת, לוח זמנים להתקנת מערכות כיבוי אוטומטיות (ספרינקלרים) במחלקות האשפוז.