פרסומת
דלג

השוד ועונשו

מאת: ● 5/1/2011 17:50 ● ערב ערב 2479
עונש של 30 חודשי מאסר בפועל גזרה השופטת צילה צפת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע על תושב אילת ששדד פיצוצייה באיומי סכין, גרם לנזק ברכוש וניסה לברוח משוטר שעצר אותו.

תושב אילת (31) הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע, שוד בנסיבות חמורות, היזק במזיד לרכוש והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. מהכרעת הדין עולה, כי הנאשם ואחר, שזהותו אינה ידועה, קשרו קשר לשדוד פיצוציה באילת, הם נכנסו לפנות בוקר לפיצוציה כשהם מצוידים בסכינים ועוטים כובעי גרב על ראשם וכפפות על ידיהם על מנת להסוות את זהותם. באותה עת, עבד בפיצוצייה המתלונן ולא נמצאו בה לקוחות. האחר קפץ על הדלפק והפיל את מסך הקופה, הנאשם נכנס מאחורי הקופה, שניהם צעקו על המתלונן, נופפו מולו בסכינים ודרשו כסף. המתלונן היסס, האחר הצמיד את הסכין לבטנו בעוד הנאשם מוסיף ומנפנף לעברו בסכין, המתלונן פתח את הקופה, השניים הרחיקו את הסכין מגופו ונטלו מהקופה סך של 12,000-15,000 ₪, חבילת כרטיסי שיחות של טלפון נייד וכרטיסי טלפון (טלכרטים). השניים הפילו מעמדים בפיצוציה, שברו חפצים מזכוכית והפכו את המקום ולאחר מכן נמלטו מהמקום. כעבור דקות ספורות, הבחינו בהם שוטר ומתנדב שנסעו בניידת משטרה, בשכונת איזידור באילת. השוטר והמתנדב התקרבו לשניים, האחר נמלט ואילו הנאשם המתין עד ליציאתם מהניידת ואז החל לרוץ במהירות רבה לכיוון בניין סמוך. השוטר רץ אחריו והורה לו לעצור, לבסוף הצליח לעצור אותו והודיע לנאשם על מעצרו, כאשר הסב השוטר את מבטו, הנאשם נמלט בריצה לעבר חניה סמוכה, השוטר רץ אחריו תוך שדרש ממנו לעצור, בסוף השיגו, הנאשם נאבק בשוטר ובמתנדב בניסיון למנוע את מעצרו עד שלבסוף השניים השתלטו עליו ועצרו אותו.
אמו של הנאשם העידה, כי בנה היה ספורטאי ובעטיו של מעצר הבית, בו היה נתון, נגרמו לו בעיות רפואיות, בין היתר פריצת דיסק ונהרסו לו החיים. לטענתה, המצב הכלכלי בבית גרוע, הנאשם יושב בבית בלי לעבוד כבר ארבע שנים, והיא מתקיימת מקצבת הביטוח הלאומי בסך 1,500 ₪.
הנאשם צבר לחובתו שתי הרשעות, האחת משנת 2000 בגין פריצה לבניין וגניבה, עבירות בגינן קיבל קנס ומאסר על תנאי; השנייה, משנת 2002 בגין תקיפת בן זוג, בגינה הוטלו עליו התחייבות עצמית ומאסר על תנאי. ב"כ המאשימה, עו"ד אליזבט אברהם, אמרה כי חומרתה של עבירת השוד בהיותה טומנת בחובה אלימות ופגיעה בביטחון האישי של הקורבן. על אחת כמה וכמה חמורה עבירת השוד המבוצעת כלפי עסקים המספקים שירות בשעות הלילה, כגון תחנות דלק ופיצוציות, אשר הפכה למכת מדינה. "מדובר בשוד אלים במהלכו גרמו הנאשם ושותפו נזק לרכוש ואף גנבו רכוש. מעשה השוד הוסרט במצלמות האבטחה וניתן להתבונן בבהלת המתלונן ובאלימות של הנאשם ושותפו". עוד טענה עו"ד אברהם, כי מהפיצוצייה נגנב סך של 15,000 ₪ , כי יש לזקוף לחומרה את העובדה שהנאשם לא הסגיר את שותפו וכן את עברו הפלילי ועתרה לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל מרתיע וארוך, מאסר על תנאי ופיצוי.
ב"כ הנאשם, עו"ד טרביה, הבהיר, כי הנאשם עודנו מחזיק בחפותו וכי בכוונתו להגיש ערעור לעניין ההרשעה. לטענת ב"כ הנאשם, אין עוררין כי המדובר בעבירה חמורה, אלא שעולה מקלטת האבטחה, שהנאשם אינו נוקט באלימות פיזית, אלא האחר הוא אשר מחזיק בסכין או בחפץ חד. "מרשי ניהל אורח חיים נורמטיבי, לא הסתבך בפלילים ממועד ביצוע העבירה, מילא אחר כל החלטות בית המשפט, אפילו בעניין תנאי חלופת המעצר, שהה בביתו במעצר בית במשך ארבע שנים. ב"כ הנאשם הוסיף וטען, כי עברו הפלילי של הנאשם משנת 2000 ו- 2002 אינו מכביד ואינו רלוונטי לאישום הנוכחי. לשיטתו, יש לייחס משקל כבד לחלוף הזמן, העבירה בוצעה בשנת 2007, מה גם שמאז לא הסתבך הנאשם בפלילים. אשר על כן, עתר עו"ד טרביה להסתפק בתקופת מעצר הבית ולהשית עליו מאסר על תנאי וקנס.
הנאשם הורשע, לאחר שמיעת הראיות, בביצוע שוד ביחד עם חשוד אחר בפיצוציה בעיר אילת בשעות הלילה המאוחרות, בעודם רעולי פנים ומצוידים בסכינים. השופטת צילה צפת: "השניים איימו על המתלונן שעבד באותה העת בפיצוציה ואף זרעו במקום הרס רב. הנאשם אמנם נתפס סמוך לביצוע השוד על ידי המשטרה אלא שניסה להימלט ממעצרו. מדובר בעבירה חמורה ביותר שבוצעה נגד מקום הנותן שירות במהלך 24 שעות ביממה, מקומות אלו הפכו 'טרף קל' בידי עבריינים ופורעי חוק המבקשים לנצל את בדידותם של העובדים באישון הליל".
הנאשם לא הביע את חרטתו וממילא לא השכיל להפנים את הפסול שבמעשיו ולהפיק את הלקח הראוי, מה שעומד לו לרועץ. בסופו של דבר, גזרה השופטת, צילה צפת מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עונש של 30 חודשי מאסר בפועל ו- 15 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש