פרסומת
דלג

"לא אלך לישון מתחת לדחפורים"

מאת: עומר כרמון ● 6/1/2011 23:54 ● ערב ערב 2479
בעוד ימים אחדים, יכריע בית המשפט בקרב הגדול שמנהלים פעילי סביבה נגד הכרייה בחולות סמר. ערב ההכרעה, דחתה הוועדה המחוזית את ערעור מינהל מקרקעי ישראל, נגד הכרזת שמורת טבע בחלק הצפוני של החולות. טל גולדמן, מרכזת ארגון סבב"ע, המנהל את הקמפיין הציבורי נגד הכרייה בחולות סמר: "המינהל הציע לנו בעבר עסקה תמורת ויתור על העתירה שהגשנו לבית המשפט. האם טעינו כשסירבנו? את זה נדע בקרוב"
''לא אלך לישון מתחת לדחפורים''ימים אחדים לפני הכרעת בית המשפט בקרב על חולות סמר, דחתה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה את התנגדות מינהל מקרקעי ישראל להכרזת שמורה טבע בחלק הצפוני של החולות (חלקות ו' – י'). בעקבות ההחלטה, צפויה הכרזה על השמורה כבר בעוד שבועות אחדים. פעילי הסביבה לא השמיעו צהלות ניצחון בעקבות ההחלטה. מבחינתם, מדובר בניצחון צפוי. הקרב האמיתי מתנהל על חלקות ג'-ד', שייתכן שכבר בעוד שבועיים יעלו עליהן הדחפורים הראשונים.

טל גולדמן, מרכזת ארגון 'סביבה בריאה בערבה' (סבב"ע), המנהל את הקמפיין הציבורי נגד הכרייה בחולות סמר, אמרה ל'ערב ערב': "המינהל הציע לנו בעבר עסקה, תמורת ויתור על העתירה שהגשנו לבית המשפט. האם טעינו כשסירבנו? את זה נדע בעוד ימים אחדים".

האם יינצלו החולות?


דיונת החול בסמר היא הגדולה בערבה. בעבר השתרעה על שטח של כ-7,000 דונם. אולם בשל פעילות מפעל תמנע, החקלאות באזור וכריית מאות דונמים של חול לצורך תעשיית הבניה באילת, נותר ממנה רק שליש. מינהל מקרקעי ישראל חילק את החולות שנותרו בדיונה לעשר חלקות. א'-ב' נכרו לפני שנים אחדות, ובמקום נותרו בעיקר בורות ופסולת. ג'-ד' שווקו לכרייה ואף נבחר זוכה, אולם הכרייה מתעכבת עד להחלטת בית המשפט בנושא. חלקה ה' – עדיין לא שווקה. חלקות ו'-י' הן השטח המיועד לשמורת הטבע.

מינהל מקרקעי ישראל טען בערעורו נגד הכרזת שמורת הטבע, כי יש לעכבה עד להחלטת בית המשפט לגבי חלקות ג' ו-ד'. כאמור, חלקות אלו כבר שווקו לפני למעלה משנתיים במכרז של מינהל מקרקעי ישראל. נבחר זוכה שאמור היה להתחיל בכריית החולות. אולם בשל עתירה שהגישה עמותת 'אדם, טבע ודין', מתעכבת הכרייה. אם יצליחו פעילי הסביבה במאבקם, היא תבוטל, והחולות יינצלו.

"זה לא הסגנון שלי"


טל גולדמן מקיבוץ יטבתה, מרכזת ארגון 'סביבה בריאה בערבה' (סבב"ע), המנהל את הקמפיין הציבורי נגד הכרייה בחולות סמר, אמרה ל'ערב ערב', כי "החלטת הוועדה המחוזית היא אמירה לפיה אין קשר בין תוצאות הדיון בבית המשפט לבין שמורת הטבע המתוכננת".

בעוד ימים אחדים תיפול ההחלטה במאבק בו השקעתם מאמץ כה רב. מה יהיה אם בית המשפט יפסוק נגדכם?
"כשנכנסתי לסבב"ע ,אמרתי לכולם: 'אני לא אלך לישון מתחת לדחפורים. זה לא הסגנון שלי, ואם יחליטו נגדנו, נצטרך להתמודד עם היעד הבא. וזה חלקה ה' (200 דונם צפונית לחלקות ג'-ד' עליהן יתקיים הדיון בבית המשפט). על חלקה ה' עדיין לא יצא מכרז, ולכן הנושא הרבה יותר מורכב. המינהל הציע לנו בעבר עסקה, שאם נוותר על העתירה בעניין חלקות ג'-ד', הוא יתחייב לא לשווק לכרייה את חלקה ה'. אנחנו סירבנו. האם טעינו? את זה נדע בעוד ימים אחדים".

ממינהל מקרעי ישראל נמסר בתגובה: "במכרז על חלקות ג'-ד' נבחר זוכה. קיימת תכנית מאושרת על הקרקע וניתן להפיק חול מיידית כך שייתן פתרונות למשק החול. חשוב להבין, שהמכרז הנוכחי נותן מענה מיידי לצורך בחול למשק הבנייה באילת ובסביבה". 'ערב ערב' יוסיף לעקוב ולדווח.

זה הסגנון שלי


ראובן זלץ
אם תעבור ההחלטה השערורייתית, לאפשר את הכרייה והרס חולות סמר, אני דווקא אהיה מוכן לשכב מתחת לדחפורים. זה בהחלט הסגנון שלי, במדינה אטומה, שבה כל דאלים גבר. מה שנשאר מחולות סמר זה פחות או יותר כלום וחצי, כל השאר כבר נהרס, פיתוח אתם יודעים וממסד חלול ואנטי סביבתי. מינהל מקרקעי ישראל, גוף שהובטח כבר פעמים רבות, שיעבור רפורמה אך עדיין הוא מתנהל כאילו כגוף נפרד ללא שום הזדהות או חשיבה ירוקה. המאבק על חולות סמר הוא לא רק מאבק נקודתי, אלא עניין עקרוני ומאבק על דמותנו כחברה מתוקנת, כן, לא פחות. אני אשמח לשכב מתחת לדחפורים. מקווה שיהיו עוד.