פרסומת
דלג

יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי 'אגוז'

מאת: מערכת ערב ערב ● 10/1/2011 18:09 ● ערב ערב 2064
עשרות מתושבי אילת יוצאי קהילת מרוקו השתתפו בטקס האזכרה השנתי לזכר 44 מעפילי ספינת 'אגוז' שמצאו את מותם בלב ים בדרכם ממרוקו לארץ ישראל. במהלך הטקס הוצג דגם של ספינת אגוז שנבנה על ידי אדירי ציון
יוצאי מרוקו באילת זוכרים את מעפילי 'אגוז'

עשרות מתושבי אילת יוצאי קהילת מרוקו השתתפו בטקס האזכרה השנתי לזכר 44 מעפילי ספינת 'אגוז' שמצאו את מותם בלב ים בדרכם ממרוקו לארץ ישראל.

תמונת כתבה


את הטקס שהתקיים במעמד ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הנחו יו"ר סניף אילת של הפדרציה המרוקאית, יצחק אזולאי, ויו"ר נעמ"ת באילת, סימה נמיר. במהלך הטקס נשאו דברים ראש העירייה, סגן מפקד זירת יום סוף באילת. רב העיר, יוסף הכט, ויו"ר סניף אילת של הפדרציה המרוקאית. עוד במהלך הטקס הוקראו שמות הנספים – 44 במספר, הודלק נר זיכרון והונחו זרים.

במהלך הטקס הוצג דגם של ספינת אגוז שנבנה על ידי אדירי ציון חבר הפדרציה.

תמצית סיפורה של ספינת 'אגוז'


בכ"ג בטבת תשכ"א (10 בינואר 1961) הבריחה ספינת 'אגוז' בפעם ה- 13 על סיפונה 44 מעפילים ממרוקו ילדים, נשים וזקנים ופניהם לארץ ישראל. בעיצומה של ההפלגה טבעה ספינת "אגוז" על כל מעפיליה. רק 22 גופות נמשו מן הים והובאו לקבורה בבית העלמין היהודי באל חוסיימה. 22 הגופות האחרות ירדו למצולות הים לעולמים.

אסון מעפילי 'אגוז' גרם לזעזוע עמוק במדינת ישראל ובעולם היהודי והחופשי. כותרות העיתונים במערב הביאו את הבשורה הרעה, את מצוקתם של יהודי מרוקו ואת כמיהתם לעליה לציון. בעקבות טביעת המעפילים ובעקבות לחץ בינלאומי על ממשלת מרוקו, הותרה עלייתם של יהודי מרוקו לארץ ישראל ובכך הצטרפו לאחיהם מקצווי תבל ונטלו חלק בבנין הארץ וביישובה.

מאמצים בלתי פוסקים ברחבי העולם, בקרב ראשי מדינות וארגונים בינלאומיים, ראשי קהילות יהודיות ואישי רוח, הביאו סוף סוף אל היעד הנכסף: עצמותיהם של 22 המעפילים טבועי "אגוז", הועלו ממקום קבורתם באל חוסיימה שבמרוקו למנוחת עולמים בירושלים. העיר, עליה חלמו ובדרך אליה קיפחו את חייהם.

הפדרציה העולמית של יהודי מרוקו על כל סניפיה והמועצה הציבורית להנצחת מעפילי "אגוז", נטלו על עצמם להנחיל את סיפור חייהם של טבועי "אגוז" ואת חלקה של יהדות צפון אפריקה בעליה, בהעפלה ובהגנה על גבולות הארץ.

המועצה הציבורית להנצחת מעפילי "אגוז", ממשיכה במאמצי החיפוש אחר גופותיהם של יתר 22 המעפילים, למשותן ממעמקי הים ולהעלותם גם הן לקבורה בירושלים.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש