פרסומת
דלג

פרופ' דוד ליבאי ייצג את הרוכלים בערעור נגד ההחלטה לפנותם מהטיילת

מאת: עומר כרמון ● 21/1/2011 11:26 ● ערב ערב 2481
נציג ועד הרוכלים, מורדי אוחנה: "כל אחד אסף את המעט מעות שיש בכיסו, כדי לשכור את שירותיו". ראש העירייה לשעבר, גבי קדוש: "ללא דוכנים, אף אחד לא יבוא לטיילת. אם מאיר יצחק הלוי לא מסוגל לקחת אחריות על מעשיו, שישים את המפתחות ויילך הביתה”. השופט (בדימוס) אמנון שטרסנוב: "זה מצחיק נורא. ישבנו כבר לפני שש שנים וקבענו מה שקבענו. הבעיה שאף אחד לא יישם את זה"
פרופ' דוד ליבאי ייצג את הרוכלים בערעור נגד ההחלטה לפנותם מהטיילתסיומו של הקרב על הרוכלות בטיילת הצפונית, ככל הנראה, מתרחק והולך. שר המשפטים לשעבר, עורך הדין פרופ' דוד ליבאי, אמר ל'ערב ערב', כי החליט לייצג את בעלי הדוכנים בערעור על החלטת בית המשפט המחוזי, כי עליהם להתפנות בתוך חצי שנה. "הרוכלים פנו אלי וביקשו שאייצג אותם בערעור לבית המשפט העליון", אמר פרופ' ליבאי. "לאחר עיון בפסק הדין ופגישה עם הנציגות שלהם, הסכמתי להגיש את הערעור ולייצג אותם. פנינו לבית המשפט העליון וביקשנו להתחשב בכך שהייצוג הועבר אלינו, מכיוון שיש חומר רב שצריך לעבור עליו. ואכן, קיבלנו ארכה".

נציג ועד הרוכלים, מורדי אוחנה, אמר ל'ערב ערב': "צוות הרוכלים איתר את פרופ' דוד ליבאי, שוחח עמו. אנחנו חושבים שבשל הידע המשפטי הנרחב שלו, הוא הדמות הנכונה לייצג אותנו. מדובר בגורלן של שבעים משפחות. כל אחד אסף את המעט מעות שיש בכיסו, כדי לשכור את שירותיו".

מאיר יצחק הלוי: לתת דוכנים לחיילים משוחררים יוצאי יחידות קרביות


שבע שנים לאחר כניסתו לתפקיד של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, לא חדלים חילופי ההאשמות בנושא הטיילת, בינו לבין קודמו בתפקיד, גבי קדוש. השבוע, התפרסם פרוטוקול ישיבת הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שעסקה בנושא הרוכלות בטיילת. מאיר יצחק הלוי טען בדיון, כי עם תחילת כהונתו, היו בטיילת 240 דוכנים. בתגובה אמר גבי קדוש ל'ערב ערב': "העברתי למאיר יצחק הלוי את הטיילת בצורה הכי מסודרת: עם השקעה של 1.7 מיליון שקלים בעיצוב 59 דוכנים. עם הסכם עם הרוכלים שתוך חמש שנים הם יוצאים ונכנסים אחרים. פיניתי את הטיילת לצורכי שיפוץ. אך בשנת 2004, כשכבר לא הייתי ראש עירייה, נכנסו לטיילת גם אנשים שלא היו צריכים להיות שם. זה לא קרה בתקופתי. הגיע הזמן שמאיר יצחק הלוי ייקח אחריות על מעשיו ושיפסיק להגיד: 'אכלו לי, שתו לי'. אם הוא לא מסוגל, שישים את המפתחות וילך הביתה".

בדיון בוועדה לביקורת המדינה, אמר מאיר יצחק הלוי: "אני רוצה לפתוח בתודה לדו"ח המבקר (התפרסם לפני חמישה חודשים ועסק ברוכלות בטיילת החוף הצפוני, ע.כ). אני יכול להצטער שהוא נעשה רק ביוני 2009, אני הייתי שמח שהוא היה מתחיל בדצמבר 2003 (סוף כהונתו של גבי קדוש, ע.כ). תמונת המצב לחודש דצמבר 2003, היא שיש דוכנים מרחבת 'קלאב הוטל' ועד הגשר, שמוערכים בכ- 240 בעלי דוכנים, בעת ההיא, מינהל מקרקעי ישראל היה בהליך משפטי נגד הרוכלים ונגד עיריית אילת. כשנכנסתי לתפקידי, מיד הצטרפתי להבנה ולהסכמה מול מינהל מקרקעי ישראל, כי סברתי אז ואני סבור גם היום, שאותם רוכלים יושבים על שטח ציבורי שעיריית אילת הפקיעה ממינהל מקרקעי ישראל לצורכי שטח ציבורי ולא לשטחי מסחר. ולכן הייתה החלטה מאוד מאוד ברורה שצריך לפנות את הטיילת מהדוכנים. צריך לזכור, שברקע, בשנים קודם לכן, בעת שאמנון ליפקין שחק היה שר התיירות, מדינת ישראל השקיעה כ- 17 מיליון שקלים בשדרוג הטיילת. כאן התחילה פעולה רב ממדית ורב תכליתית עם הרבה מאוד אנשים. גייסנו הרבה מאוד כדי לראות איך מפנים אותם (את הרוכלים, ע.כ). בין היתר, הבאתי את ועדת סטרשנוב ולא רק את השופט סטרשנוב, אלא קבוצה של חבר'ה מאוד מכובדת שבטווח חמישה - שישה חודשים הכינו לנו דו"ח. הדו"ח אגב אושר במועצת העיר, זאת לא הייתה איזו גחמה פרטית שלי, החל תהליך שהתחיל אז ולא הסתיים עד היום, אבל בדרך פינינו 170 דוכנים, זה פרט חשוב שכדאי שנזכיר אותו".

"היום, יש על הטיילת כ- 72 דוכנים. כ- 170 דוכנים פונו בפעולות לא פשוטות, לא קלות, לא נעימות שהובילו לכך שאני הייתי מאובטח למעלה מארבע וחצי שנים באבטחה אישית צמודה. נראיתי כמו הכור האטומי, רק מהלך. ודרך אגב, אני אומר כבר עכשיו שאימצנו את כל המלצות דו"ח מבקר המדינה. ברגע שקיבלנו את הדו"ח, כינסתי את כל הגורמים ואמרתי 'צאו לעבודה'. אני יכול לומר היום בסיפוק, שכל הפעולות מתבצעות הלכה למעשה החל מחיוב ארנונה עבור דרך רישוי וכל שאר הדברים... השטח הוא שטח ציבורי. בשטח ציבורי אין לשים מסחר. מה שאני רוצה זה לא משנה בכלל. אני לא עובר על החוק. שטח ציבורי מוגדר כשטח ציבורי, ולכן הם לא צריכים להיות שם. לדעתי אין שום פרשנות מקלה בעניין".

בנוגע לאפשרות כי הדיון בנושא הרוכלות יגיע לבית המשפט העליון, אמר מאיר יצחק הלוי: "האם יש לנו אופציה לעלות לערכאה יותר גבוהה? לדעתי כן. אבל להזכירכם, היינו כבר שלוש פעמים שם. זאת אומרת שנושא הדוכנים לא זר לבית המשפט העליון. אני אישית טיילתי בבתי משפט כי חקרו אותי כל מיני בעלי דוכנים לאורך השנים שאני עובד מולם".

בנושא שוק הרוכלים, אותו בנתה עיריית אילת סמוך למלון 'מוריה', אמר ראש העירייה: "אני חושב שכעיר תיירות, אנחנו צריכים שיהיה לנו שוק, כמו שקיים בהרבה מקומות בעולם. יש לנו כעת דוכנים שאנחנו משמישים אותם, כי בערבות השנים הם עברו תופעות של וונדליזם, אגב, אני לא יודע מי פגע בהם. אנחנו משמישים אותם, והמגרש ערוך ומוכן. וברגע שיינתן האות, ברגע שנפנה את הדוכנים, אותם אנשים הראויים למגרש יקבלו את המגרש... המגרש ערוך ומוכן ומחכה ל- 65 דוכנים, יהיו שם לא בהכרח אלה שיושבים עכשיו על הטיילת. חשוב להדגיש, שיהיו שם מי שראויים להיות שם על פי החלטות של ועדה ציבורית שתהיה מי שתהיה. אני לא אקבע אותה ואני אומר את זה כבר היום. מצדי, להחזיר את השופט סטרשנוב שיקבע קריטריונים ותבחינים מי מגיע ומי רשאי להיות שם. בוודאי ובוודאי לא יהיו שם אנשים שזו פרנסתם השלישית והרביעית שמגיעים לשוק עם רכבי 4X4, באים מהווילה ובדרכם לסאונה, אני לא חושב שהם צריכים להיות שם. אני חושב שצריכים להיות על הטיילת אנשים שהדוכן הופך להיות מקור פרנסה גם לפרק זמן מוגדר. אני הצעתי לאשר את זה גם לחיילים משוחררי יחידות קרביות, לתת להם שנה כדרבון לקראת האוניברסיטה, למה לא בעצם? אני רוצה לקוות ולהאמין שדו"ח מבקר המדינה שמבחינתנו, גם אם הוא נוזף בנו פה ושם, אני מאמץ אותו אל לבי ומכבד אותו. יש דברים שאני מסכים איתם, אבל זה לא רלוונטי. אני חושב שצריך להסתכל עכשיו קדימה. אנחנו מאמצים ומיישמים את כל המלצותיו".

גדי כץ: "ניתן היה לפתור את העניין מזמן"


בתגובה להצעתו במהלך הדיון, של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, להחזיר את השופט (בדימוס) אמנון שטרסנוב, כדי שיקבע תבחינים לגבי מי שראוי לשבת בשוק הרוכלים החדש, פרץ השבוע השופט סטרשנוב בצחוק גדול: "אוי! זה מצחיק נורא", הוא אמר ל'ערב ערב'. "ישבנו כבר לפני שש שנים וקבענו מה שקבענו. הבעיה שאף אחד לא יישם את זה".

האם נעשתה פנייה אליך כדי שתחזור?
"לא הייתה שום פנייה".

ראש העירייה לשעבר, גדי כץ, שישב לפני חמש שנים בראש ועדה שמינה מאיר יצחק הלוי כדי לקבוע מי מבין הרוכלים יהיה זכאי להמשיך להחזיק דוכן בטיילת, אמר השבוע ל'ערב ערב': "הגשנו לעירייה לפני שנים המלצות מסודרות למי מגיע ולמי לא מגיע. אם ראש העירייה היה פועל לפי ההמלצות שלנו, ניתן היה לפתור את העניין מזמן".

גבי קדוש: "המתווה של מאיר יצחק הלוי הוא כישלון אחד גדול"
ראש העירייה הקודם, גבי קדוש, אמר בתגובה לדברים שנאמרו בישיבת ועדת ביקורת המדינה של הכנסת: "יש פה שתי גישות: גישה אחת שלי – של הסדרת הדוכנים כחלק מאטרקציה תיירותית של טיילת רועשת, מסודרת וצבעונית. לעומת גישתו של מאיר יצחק הלוי - של טיילת ללא כלום. לדעתי, ללא דוכנים, הטיילת תהיה משעממת. אפילו כיום, למרות הכיעור הנוכחי שלה, אם הרוכלים יסגרו את הדוכנים לשבוע אחד, תראו שהתיירים פשוט לא יגיעו. מאיר יצחק הלוי בחר ללכת במתווה אחר, אז שיתמודד בבקשה עם התוצאות. שייקח אחריות על מעשיו ושיפסיק להגיד: 'אכלו לי, שתו לי'. במבחן התוצאה, לאחר שבע שנים, המתווה שלו הוא כישלון אחד גדול. מאיר יצחק הלוי: אם אתה לא מסוגל, שים את המפתחות ולך הביתה. אתה אחראי, אתה ראש העירייה. אין איש אחר".

"אנשים שכחו שעברתי שלוש שנים קשות בהתמודדות עם הסדרת הרוכלות", אמר קדוש. "העניין המשפטי החל כשהרוכלים עתרו נגדי, כי רצינו להסדיר אותם. בתקופתי הושגה פשרה עם הרוכלים, שיש מי שחושב שהיא לא נעשתה בסמכות. אני חושב שהיא כן הייתה בסמכות, מכיוון שמדובר היה בפסק דין חלוט. עובדה שמאיר יצחק הלוי לא ביקש לערער עליו. העברתי לו את הטיילת בצורה הכי מסודרת: עם השקעה של 1.7 מיליון שקלים בעיצוב 59 דוכנים. עם הסכם עם הרוכלים שתוך חמש שנים הם יוצאים ונכנסים אחרים. פיניתי את הטיילת לצורכי שיפוץ. אך בשנת 2004, כשכבר לא הייתי ראש עירייה, נכנסו לטיילת גם אנשים שלא היו צריכים להיות שם. אני בניתי את 'טיילת ישרוטל', אני בניתי את 'טיילת הרודס', לא מאיר יצחק הלוי. הוא לא בא אלי בטענות מדוע בניתי את השחמון? או מדוע בניתי את האוניברסיטה? על זה הוא לא בא בטענות, את הדברים האלה הוא מנסה לנכס לעצמו, כי הם יפים".

בתגובה לדבריו של גבי קדוש, מסרה דוברת עיריית אילת: "אני מפנה אותך לאמירות מבקר המדינה בעניין הטיילת, כמו לדבריה של שופטת בית המשפט המחוזי, ד"ר דפנה אבניאלי, שפסקה בעניין.
שאר האמירות אינן רלוונטיות".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש