פרסומת
דלג

ניצחון לקיבוץ אילות: יוכל לבנות קניון בכניסה לעיר

מאת: עומר כרמון ● 21/1/2011 11:30 ● ערב ערב 2481
לשכת המסחר תעתור לבית המשפט המחוזי נגד ההחלטה: "סיכויי העתירה שלנו מצוינים. לא יתכן שקיבוץ אילות ייהנה מכל העולמות: גם הקלות מס, גם פטור ממע"מ וגם הקירבה לעיר אילת". יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת: "אני לא חושב שתושבי אילת צריכים לדאוג לאינטרסים של קבוצה קטנה ואליטיסטית של בעלי הון"
ניצחון לקיבוץ אילות: יוכל לבנות קניון בכניסה לעיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה דחתה את הערר שהגישו לשכת המסחר באילת והוועדה המקומית בעיריית אילת, נגד הקמת מתחם קניות ענק בשטחי קיבוץ אילות, סמוך למחסום הכניסה לעיר. יו"ר לשכת המסחר, דני להב, אמר ל'ערב ערב', כי בכוונתם להגיש בקרוב עתירה מינהלית נגד ההחלטה. להערכתו, "סיכויי העתירה מצוינים".

שניים מחמשת חברי הוועדה תמכו בהתנגדות סוחרי אילת והגדירו את הקמת הקניון כ: "תוצאה תכנונית גרועה שהיה צורך לעצרה כבר לפני 12 שנה". שלושת חברי הוועדה הנותרים לא שוכנעו כי הקמת מרכז הקניות החדש תפגע במסחר במרכז העיר.

מזכיר קיבוץ אילות, רוז'ה פולצ'ק, אמר ל'ערב ערב', כי עדיין לא קיבל את ההחלטה ולכן אינו יכול להגיב עליה. יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, אמר, כי הוא מקווה שלשכת המסחר באילת תבין שלא תוכל לעצור את הקמת הקניון. לדבריו, "מרכז הקניות החדש יועיל לתושבי אילת ויפגע רק בקבוצה קטנה של בעלי הון".

הוועדה המקומית: קניון באילות – רק ב- 2020

רעיון הקמת מרכז מסחרי בקיבוץ אילות נולד עם חתימת הסכם השלום עם ירדן, לפני 17 שנה. הקיבוץ ויתר על כמה עשרות דונמים של שטחי חקלאות שהוחכרו לו בידי מינהל מקרקעי ישראל, כדי שניתן יהיה לבנות עליהם מסוף גבול. בתמורה לוויתור, הבטיחה המדינה לאשר לקיבוץ להסב שלושים דונמים, הסמוכים לאילת, מייעוד של חקלאות לייעוד של מסחר.

כל עוד כיהן גבי קדוש בראשות עיריית אילת, לא הצליח קיבוץ אילות לקדם את התוכנית. קדוש התנגד לכך בתוקף וטען, כי הקמת הקניון תפגע קשות בסוחרי העיר. אולם עם בחירתו של מאיר יצחק הלוי, השתנתה המדיניות מקצה לקצה. יצחק הלוי חתם על הסכם חילופי שטחים בין עיריית אילת למועצה האזורית אילות והסיר את התנגדות העירייה להקמת הקניון. עם הסרת ההתנגדות, החלו ועדות התכנון לקדם את התוכנית ולאשרה.

לא כולם בעירייה קיבלו בשמחה את הבשורה על הקמת הקניון. מחזיק תיק ההנדסה בעירייה ומ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, יפתח מזרחי (ש"ס), הביא למליאת מועצת העיר הצעת החלטה המבוססת על דו"ח מקצועי, שקבע, כי אם יוקם לפני שנת 2020 מרכז קניות בסדר גודל כזה בקיבוץ אילות, ייגרם לאילת נזק בלתי הפיך. לאחר למעלה משנתיים של דיונים, אומצה הצעתו של מזרחי שהסביר ל'ערב ערב': "חשוב שכולם יבינו, כי אנחנו לא נגד מרכזי מסחר ולא נגד המשך פיתוח מסחרי. אך כמי שמייצגים קודם כל את תושבי אילת, ראיתי לנכון שלא לתמוך בהקמת המרכז בקיבוץ, מחשש שהדבר יפגע קשות במרקם המסחרי של העיר".

"התוצאה התכנונית גרועה"


לאחר החלטת מליאת מועצת העיר, חברו יחדיו הוועדה המקומית בעיריית אילת ולשכת המסחר, בניסיון לשנות את רוע הגזרה. בערר שנדון לפני שנה בוועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, טענה לשכת המסחר, כי אישור התוכנית יביא להגירה שלילית של אוכלוסיה מבוססת, להקמת מרכזי קניות נוספים בכניסה לאילת ולאבטלה מוגברת. "מטרת המרכז המסחרי בקיבוץ אילות - לדאוג לרווחת הקיבוץ, המונה 50 משפחות בלבד, על חשבון כלכלת אילת", טענה לשכת המסחר. "קיבוץ אילות נהנה מכל העולמות - הטבות מס, פטור ממע"ם והקרבה לעיר אילת על כל יתרונותיה".

שלושה מחברי ועדת הערר (ראש המועצה המקומית קריית טבעון - דוד אריאלי, נציג המוסדות המיישבים - פנחס כהנא מקק"ל ויו"ר הוועדה - עו"ד רינה מיוחס) הסכימו עם טענת הוועדה המקומית של עיריית אילת ולשכת המסחר, כי תושבי אילת עוזבים אותה בשנים האחרונות, אבל לא שוכנעו, כי הקמת הקניון בקיבוץ אילות תביא להגברת התופעה. לדעתם, מי שעלול להיפגע מהקמת הקניון יהיו הסוחרים במתחם 'ביג', אבל לא הסוחרים במרכז העיר.

שני החברים הנוספים (נציג מינהל התכנון במשרד הפנים - דוד פילזר ודיקנית הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון - פרופ' ארזה צ'רצ'מן) סברו, כי הערר מוצדק ויש לדחות את התוכנית: "התוצאה התכנונית גרועה", הם כתבו על הקמת הקניון בקיבוץ אילות, "את התוכנית היה צריך לעצור לפני 12 שנה. לפי מדיניות מוסדות התכנון, מרכזים מסחריים כאלה צריכים להיות במרכזי הערים ולא מחוצה להן".

"תחרות זה טוב לצרכנים"


"בכוונתנו להגיש עתירה מינהלית בבית המשפט המחוזי", אמר השבוע ל'ערב ערב', יו"ר לשכת המסחר, דני להב . "מדובר בקניון ענק בסדרי גודל שאילת לא חלמה עליהם. אנחנו לא רוצים לעבוד בקיבוץ אילות ולא ביקשנו את העבודה הזאת. אני לא חושב שיש מקום שהם יקימו פלטפורמה, שעליה אני אקיים את חיי המסחר שלי".

יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, אמר ל'ערב ערב', כי הוא מקווה שלשכת המסחר באילת לא תערער פעם נוספת על ההחלטה. "הרמיזות של כל הוועדות השונות שדחו את ההתנגדויות לתוכנית מדברות בעד עצמן", הוא טען, "אין קייס לעתירה נוספת של לשכת המסחר, שתביא לעיכוב נוסף בהליך. גם כך יש עוד כמה שנים עד שייבנה משהו. קיבוץ אילות יוכל עכשיו לעשות עסקה על הקרקע, אחר כך יוכל להגיש לאישור תוכנית מפורטת ורק לבסוף תוכל להתחיל הבנייה".

האילתים צריכים לחשוש מהקניון המתוכנן?
"יש שלוש קבוצות אנשים שאמורות להיות בעלות עניין לכאן ולכאן. הקבוצה הגדולה והמשמעותית היא של תושבי העיר אילת ואורחיה. הם צריכים להיות מרוצים מאוד מההחלטה לאשר את הקמת הקניון, מכיוון שהפרויקט יגביר את התחרות, ותחרות זה טוב לצרכנים. קבוצה שנייה - הסוחרים – צריכה להיות אדישה. מכיוון שהסוחר יכול להחזיק חנות ב'מול הים'. אם לא ינהרו קונים ל'מול הים' בגלל הקניון החדש, הוא יעביר את החנות לקניון החדש באילות. זה לא משנה לו. הקבוצה האחרונה, בעלי ההון, הבעלים של הקניונים, היא זאת שצריכה לדאוג, מכיוון שיתכן מצב שרווחיה יצטמצמו. אבל זאת קבוצה קטנה ואליטיסטית, ולכן אני לא חושב שתושבי אילת צריכים לדאוג לאינטרסים שלה".

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "אנו מקבלים ומכבדים את עמדת ועדת המשנה לעררים".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש