פרסומת
דלג

קבוצת הנשים בסכנת סגירה?

מאת: ● 16/2/2011 11:27 ● ערב ערב 2485
סכנה גדולה מרחפת מעל המשך קיומה של קבוצת כדורגל הנשים. הקבוצה' שנפתחה באילת בקול תרועה רמה, בקושי מחזיקה מעמד. לשחקניות קבוצת הנשים, שהוצאו מחסות אגודת הכדורגל של 'בני אילת', אין מגרש, אין ביטוח ואין אפילו חסות של עמותה, כדי להמשיך ולהתקיים. אגודות הספורט מתנערות מהן, בעיריית אילת עדיין לא הספיקו לגבש החלטה לגביהן, אבל זה רק עניין של זמן, עד שהן ירימו ידיים. הבנות: "אנחנו לא מתייאשות, אבל לאף אחד לא איכפת מאיתנו"
קבוצת הנשים בסכנת סגירה?קבוצת הנשים בכדורגל, שנפתחה באילת לפני כארבעה חודשים, עשתה היסטוריה, אבל מתברר, שאף אחד לא עשה הרבה כדי לקדם את הענף הזה. ב'בני אילת' דיברו על אחת מהגשמת החלומות של האגודה. המאמן, איברהים אבו רקייק, הרים אז את הכפפה, הקבוצה החלה להתאמן, קיבלה ציוד לאימונים, לקבוצה מונה מאמן (שרון הרמב"ם) ונראה שהכל הלך על מי מנוחות, אבל בהנהלת 'בני אילת' לקחו צעד אחורה, לאחר שהבינו כי תקציב לזה לא יהיה. כחודשיים פעלה הקבוצה תחת חסותה של אגודת הכדורגל, 'בני אילת', בינתיים החלו ויכוחים על הרשמה לליגה, על אימונים, מאמן, מגרשים וענייני תקציב, אבל זה לא היה מה שהבנות ציפו לו כבר בתחילת הדרך. המכשול הזה היה בעצם הסנונית הראשונה, שבו הבינו הבנות, שהן צריכות לדאוג לעצמן, "היה מצב שהיינו מגיעות לאימונים ולא היה מגרש, לא היו כדורים ולא היתה כתובת לתת מענה", סיפרה השבוע בכעס אן לוי, נציגת השחקניות ומנהלת הקבוצה, שיזמה את כל רעיון ההקמה, "לא פעם התחננתי בשביל ציוד, הלכתי לקבוצת הנוער, פעם אחרת - לקבוצת הנערים והרגשתי כמו מישהי, שלא שייכת. זה היה מתסכל, אחרי שפתחנו לראשונה קבוצה, זה הגיע לשלב, שזו כבר הפכה להיות בדיחה", הוסיפה לוי, "בשלב מסוים הודיעו לנו שאין אימון, בלי הודעה מראש".
לשחקניות אמרו, ששמעון חזות, המנהל האדמיניסטרטיבי באגודה, רוצה לשוחח איתן. "היתה שיחה של שמעון חזות עם כל הקבוצה. היתה שיחה לא נעימה", מספרת אן, "שמעון הודיע שעכשיו לא מתאים ל'בני אילת' שנהיה חלק מהמועדון, בגלל שאין תקציב ואין מגרש. מיד לאחר אותה שיחה, הבנות הפכו להיות מתוסכלות והתאמנו במגרש הקטרגל ב'רבין', במשך כשבועיים. הבנות שחיפשו להתאמן על דשא, לא הורשו לעלות על כר הדשא ב'רבין'. "הכי חורה לנו זה שהמהלך הזה לא הפריע לאף אחד, הפריע לנו שיש קבוצה מוכנה של 24 בנות, שמתאמנות, אבל אין להן מגרש. לאחר כשבועיים, המאמן, שרון הרמב"ם, נאלץ להפסיק ולאמן את הקבוצה, בגלל שלא היה ביטוח. מאז, אנחנו נודדות ממגרש בלטות אחד לשני ומחפשות מי שיושיע אותנו", הן מספרות בייאוש.
איך ייתכן שאת קבוצת הנשים, אליה הצטרפו כ- 25 בנות המעוניינות לשחק כדורגל, אף אחת מהאגודות ('בני אילת' ו'הפועל') לא ממהרות, לצרף לשורותיהן? באגודת 'בני אילת' דווקא מספרים כי החליטו להיפרד מקבוצת הנשים בגלל כסף. "אנחנו ביקשנו השנה שהן יתאמנו, שיראו רצינות, ואנחנו ניתן להן מסגרת מבחינת אימונים ושאי אפשר לרשום אותן כבר השנה לליגה סדירה, אלא רק בשנה הבאה, כי אנחנו רוצים לראות עד כמה העסק רציני", אמר רונן שי, נשיא אגודת 'בני אילת', "אם נראה במשך כמה חודשים שזה רציני, אז בשנה הבאה יהיה אפשר לרשום אותן", הוסיף שי, "הדרישה שלהן היתה לכסף והסברנו שכרגע אנחנו יכולים לתת להן את המסגרת של האימונים, עד לשנה הבאה, אבל זה לא הספיק להן. אצלנו כולם באגודה עובדים בהתנדבות, אין לנו כרגע כסף לתת להן ובגלל זה הכל נפל".
גורמים בעיריית אילת אמרו השבוע באופן לא רשמי, כי דווקא עיריית אילת תשמח לעזור, אם תהיה פנייה מסודרת אליהם. "אגודת 'בני אילת', שאותה מתקצבת העירייה, קיבלה את המנדט לנהל את ענף הכדורגל בעיר, והיא תהיה חייבת לקבל תחת חסותה קבוצת נשים", אמרו אותם גורמים, "אבל הבנות חייבות להיות תחת חסותן של אחת האגודות, זמן מגרש עולה כסף, וכך גם המתנ"ס וגם 'בני אילת' משלמים על השימוש במתקנים".
מחפשות ספונסר
הבנות, למרות הכל, לא התייאשו. לפני זמן קצר, הן הוציאו פליירים במימון שלהן וניסו להשיג ספונסרים בכוחות עצמן, אך הבינו שהבירוקרטיה הזאת לא כל כך פשוטה. על הפלייר הן כתבו: "כן, יש קבוצת כדורגל בנות באילת, באמת. היא חדשה, והחלה להתאמן רק לפני חודשיים. אבל היא אמיתית, רצינית, מקצועית ועושה היסטוריה ממש בימים אלה. אם תרצו, תוכלו לקחת חלק בפרויקט המלהיב הזה וגם לעזור לנו בכך!".
"קבוצת הנשים הוקמה לפני חודשיים בלבד, והצטרפה למועדון 'בני אילת', הפועל בעיר כבר ארבע שנים. אני יזמתי את הקמתה, זכיתי וכיום אני מנהלת את קבוצת הבנות הראשונה של העיר שלנו. אנו אמורות להתחיל את העונה הראשונה שלנו בליגה הארצית. התמיכה הזמנית מגורמי הספורט המקומיים נתנה לנו את הבסיס, אבל אין בה די. לכן, אנחנו זקוקות לעזרתם של אנשים כמוך, אנשי עסקים מקומיים, שרואים בקהילה, בספורט, בנוער מטרות ראויות להשקעה.
מטרתנו היא להפוך את קבוצת כדורגל הנשים החדשה של אילת לקבוצה מקצועית לכל דבר, קבוצה שתייצג בכבוד את המועדון ואת אילת, תעשיר את חיי הספורטאיות הצעירות ותהווה מודל אתגרי ומקדם לנערות אחרות. כדי להגשים את המטרות החשובות האלה, אנו מתאמנות ומשקיעות את מרצנו וזמננו. אם תוכלו לעזור לנו, נוכל לגייס גם את הציוד החסר, מימון לנסיעות ולתוכניות אימונים ושאר מקדמי הצלחה.
כל תרומה תתקבל בברכה ובתודה, ותהפוך אותך שותף לעשיית היסטוריה מקומית!", על החתומות, אן לוי ובנות אילת, זה לא ממש עזר. הבנות ניסו כיוון אחר, הן התחברו למישל בוגנים, מי ששימש בעבר כחבר הנהלה באגודת הכדורגל המקומית, "הוא נקודת האור היחידה שלנו כרגע, הוא נפגש איתנו מדי פעם ומכוון אותנו", מעידות הבנות, שדרכו הגיעו למישל אלהרר, יו"ר עמותת 'הפועל' באילת. "ביקשנו ממנו שייקח אותנו בחשבון לעונה הבאה וייקח אותנו תחת חסותו, אבל הוא אמר שזה תלוי במה שעיריית אילת תאשר, שצריכים להכניס את הבנות כחלק מהתקציב". את בנות הכדורגל, כל ההתנהלות הזאת מאוד מרגיזה. "זה מקומם", אומרת אן לוי, "לא חסרה תמיכה בספורט בעיר. יחסית לכמות תושבים שיש כאן, יש פה קבוצות ספורט יותר מאשר בכל עיר אחרת", מוסיפה לוי, "זה לא שחסרה כאן תמיכה והיענות לספורט, זה כנראה מישהו שמחליט איפה כן ואיפה לא".
לוי לא פנתה עד כה באופן רשמי לעירייה, אך לטענתה, פנתה מספר פעמים לאגף הספורט, ולא נענתה. "זה לא הגיוני שכעירייה, בעמוד הבית שלה באינטרנט כתוב שהיא מקדמת ספורט, לא לוקחת אחריות על קבוצה של 25 בנות ודואגת שיהיה להן את המשאבים הבסיסיים להקמת קבוצה. אומרים לנו שאין כסף ואין תקציב, כאשר אנחנו מבקשות 2,000 שקלים לתלבושות וציוד, או לביטוח, אבל כששחר פאר מגיעה לכאן, פתאום מוצאים תקציב מתחת לאדמה ויש תקציב לארח טורנירים בסדר גודל של גביע הפדרציה בטניס ו'ריאל מדריד' בכדורסל, בחסות עיריית אילת, אז איך זה לא יקומם אותנו", שוטחת לוי את טענותיה. "האחריות של העירייה זה קודם לתושבים שלה".
רות לנדסמן, כדורגלנית בקבוצה, מספרת כמה זה לא בטוח שהן נודדות ממגרש למגרש, "פעם אחת הזמנו משטרה בגלל שהיו בעיות עם ילדים באחד המגרשים, שם הרגשנו לא בטוחות. זה כמעט הגיע למצב שהם הרביצו לנו, וברגע שיהיה משהו מאורגן, זה יכול להיות טוב, יגיעו עוד בנות, אומנם יש היענות לקבוצה, אבל בקצב הזה, הקבוצה תיעלם מהר".
"אני מאוד מאוכזבת, בעיקר מאגודות הספורט", אמרה כדורגלנית אחרת, קארין אדרי. "אף אחד לא מוכן לקחת חלק במשהו שיכול להצליח, לקדם את הספורט הנשי בעיר, במיוחד שכמעט אין אף קבוצה כזו וזו תהיה הפעם הראשונה שמקימים קבוצה". גם חברתה לקבוצה, אודליה מזמבר, מעבירה מסר לכל הגורמים: "הגיע הזמן שתתחילו לעזור לנו, אתם לא רוצים שתהיה פה קבוצת נשים? הרבה בנות, לא רק בגילאים שלנו, מחכות לזה. מבחינתי, מדובר בהגשמת חלום. כל החיים שלי שיחקתי כדורגל. בהתחלה התלהבתי ועכשיו - פחות, אבל אנחנו לא מתייאשות, נעשה הכל כדי שתיפתח קבוצה".

לאחרונה, איישו את הקבוצה שבע בנות נוספות בסגנון 'חבר מביא חבר', ונראה שהיד עוד נטויה. בינתיים, סגל של 25 בנות מאייש את הקבוצה, "יש בסיס טוב, הוא מתרחב, אך חסרים אלמנטים בסיסיים, שאי אפשר בלעדיהם", מסבירה אן לוי, "אנחנו לוקחות כדור ומשחקות, אבל הרמה לא משתפרת, יש פערים ברמות".

לא מרימות ידיים
למרות שכבר מיצו כמעט את כל האפשרויות, הבנות לא מרימות ידיים. הן יזמו שוב, כתבו מכתבים, שלחו פקסים לכל מי שיכול לעזור, "כולם אמרו שאין בעיה, אבל לא יוצא מזה כלום", מסבירה לוי, שכבר הספיקה לצבור ניסיון בתחום. יש עדיין פוטנציאל, אבל זה לא יישאר כך תמיד, כולנו נתעייף ונתייאש. העירייה צריכה להבין, שאם זה יצליח, זה פרויקט של שנים, משהו שיכול לקדם אוכלוסיה גדולה בעיר. אם זו לא הדאגה הראשונה של העירייה, אז מה כן?. נפגשתי עם נציג העירייה במשרדו, התשובה היא שזה בטיפול".

מה אתן צריכות כדי לפתוח קבוצה ייצוגית בליגה?
"לייסד קבוצה שצריכה להירשם באוקטובר הבא לליגה הארצית", עונה לוי. "אנחנו צריכות אימונים מסודרים על דשא, דהיינו שעות מגרש, ביטוח, מאמן וציוד מינימלי. בשלב זה, אנו צריכות לעשות ביטוח באופן דחוף. מדובר במשהו כמו 2,000 שקלים לכל השחקניות. יש עוד כמה דברים כמו הסעות למשחקים ומחנה אימון, אבל זה כבר בהמשך. כדי להחזיק עונה בליגה, עם הסעות, הוצאות נוספות כדי לתפקד, אנחנו זקוקות לתקציב של כ- 200 אלף שקלים, מתוכם כ- 50 אלף שקלים, ההתאחדות מעניקה לקבוצה, כדי לעודד את הספורט הנשי".
"יש אנשים שרוצים לעזור ולתמוך. על הכוונת יש לנו אשת עסקים גדולה שרוצה לתרום, אבל צריך שיהיה משהו, עמותה, שיהיה למי לתרום, אף אחד לא יתרום לנו כסף סתם כך. ברגע שנהיה רשומים תחת עמותה מסודרת, זה יהיה אחרת", מוסיפה לוי. "כל הסיפור עם הכסף הוא יותר עקרוני, לנו הקבוצה מועילה באופן חיובי וכך גם לעיר. למרות שאנחנו עושות את העבודה, אף אחד לא מוכן לתת יד, זה אבסורד".

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "ככלל, מעודדת העירייה קידום ופיתוח ענפי ספורט בכלל וספורט נשים בפרט ומשקיעה בבינוי, שדרוג מתקנים ותמיכות לעמותות ואגודות הספורט השונות.
באשר לכדורגל נשים יצוין, כי לא נעשתה פניה רשמית לעירייה, מעבר לשיחות עם מנהל אגף הספורט, אורן אלמוג, בנוגע לשימוש במגרשים.
בירור מול מנהל אגף הספורט מעלה, כי בהמלצתו התחברה הקבוצה עם 'בני אילת' ואף ניהל שיחה בעניין עם רונן שי, נשיא מועדון הכדורגל. באשר לשימוש במגרשים, לא מיותר לציין, כי אלו מגרשים עירוניים והשימוש בהם כרוך בתשלום ויותר חשוב מכך מצריך ביטוח".
את תגובתו של מישל אלהרר, יו"ר עמותת 'הפועל', לא ניתן היה להשיג עד סגירת הגיליון.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש