פרסומת
דלג

המבריחים בלחץ - שוטרי מג"ב עושים סדר בבלגאן

מאת: ● ● ערב ערב 2099
יש להם רקורד של יחידת לוחמים צבאית מובחרת, עם כל הסמכויות של שוטרים בתפקיד. הם מסכלים הברחות סמים וחדירות מסתננים מגבול ירדן ומצריים, ומגינים על אילת מפני פעילות חבלנית עוינת. ראיון מיוחד עם פקד שוקי לוינוביץ, מפקד משמר הגבול באילת וניצב משנה רוני אוחנה, מפקד חטיבת רמון, שוטרים במדים ירוקים- הזרוע הלוחמת של משטרת המרחב.
המבריחים בלחץ - שוטרי מג''ב עושים סדר בבלגאן

הגבול החם
אולי לא כולם יודעים עד כמה הגבול המצרי בקרבת העיר, רוחש בפעילות מבצעית שוטפת. אבל בשעה שאתם האילתים ישנים בשקט, "הביפר" של העיתונאים לא מפסיק לצפצף.. מדובר בהודעות על תפיסות מבריחים, סוחרי סמים, נערות ליווי ועובדים זרים, שנתפסים על ידי כוחות מג"ב וצה"ל הפרושים לאורך הגזרה בכוננות מלאה. מפקד חטיבת רמון במשמר הגבול, ניצב מישנה רוני אוחנה סיפר בראיון טלפוני, לכותבת שורות אלו, על הגבול החם שבאחריות פיקודיו, בגזרה המשתרעת על פני 320 ק"מ מטאבה ועד כרם שלום.
"מדובר בגבול ללא גדר, מה שמאפשר למבריחים ומסתננים לחדור ללא קושי ודורש מאתנו רמה מבצעית גבוהה, פעילות מודיעינית למיקוד נתיבי הברחה, ונוכחות כוחות קבועים בשטח בפעילות של 24 שעות, כולל סיורים, מארבים ותצפיות". כך לדברי ניצב משנה אוחנה, שגאה לספר על הישגיי מג"ב רמון, מאז שהועבר אליהם הפיקוד בגזרה מדי כוחות צה"ל, בחודש מרץ האחרון. לדבריו, במשך התקופה בה שולטים פיקודיו על הגזרה, חלה ירידה דרסטית בהיקף האירועים והחדירות מגבול מצריים, כאשר היחידה מצליחה לסכל את רוב ניסיונות ההסתננות וההברחות, ובלי ספק, הנתונים מדברים בעד עצמם: "מחודש מרץ 2003 נתפסו למעלה מ-10 טון מריחואנה!, 15 טון טבק, 50 נערות ליווי ופועלים זרים ועשרות כלי רכב גנובים. כמו כן ביצעה היחידה מעצרים רחבי היקף של מבריחים ורשתות סחר בבני אדם ובסמים". אוחנה מדגיש כי הפעילות מתבצעת בשיתוף עם צה"ל, משטרת מרחב אילת ומשטרת המחוז בטכנולוגיה מתקדמת כדוגמת ליווי מסוקים בפשיטות ובסריקות.

ערוכים לסיכול פעולות חבלניות
"שומרים מסיבית על העיר מתוך רגישות אסטרטגית והבנה שפיגוע יחסל את העיר. אם יקרה משהו באילת, אף אחד לא יבוא לכאן. כוחות מג"ב רמון פרושים מגזרת הר שגיא ועד עובדה, הר עוזיה, שיקמה ומחסום נטפים, בואך אילת. ערוכים לסיכול והשמדת פעילות חבלנית עוינת, לחימה בתחום ההברחות והקניית בטחון לישובים ולשוהים במרחב. השבוע, אומר רוני, נתפסו 400 ק"ג מריחואנה בגזרת שיקמה ונתפסו הסוחרים מהצד הישראלי שבחיפוש ברכבם נתפסו 50 ק"ג נוספים.
ניצב מישנה רוני אוחנה, מפקד חטיבת רמון, הוא גם מפקד כוחות מג"ב, חבלה, ומסתערבים בגזרת עזה. לדבריו, יש כוונה להקים בשנת 2004 יחידה נוספת בגבול ירדן.

מישהו שומר עלייך
אין עוד עיר קייט בעולם השווה לאילת ברמת הפרישה, האבטחה וההערכות המשולבת של כוחות צה"ל וכוחות השיטור בשטח. במשטרת מרחב אילת, פועלים במשותף כל יחידות השיטור, שבדרך כלל לא נמצאות בערים אחרות בארץ - שיטור ימי, משטרת התנועה, משטרת הגבולות, שוטרי המרחב ומשטרת תיירות.( או טו טו תוקם על פי החלטה משותפת של שר התיירות והשר לביטחון פנים).
" אילת מוגנת". אומר מפקד בסיס מג"ב בעיר, פקד שוקי לוינוביץ. בלשכתו, בבסיס הסמוך למעבר גבול טאבה, התפנה המפקד לראיון קצר וסיפר, איך לא מתפתית הפלוגה לשיגרת שאננות בעיר נופש בין לאומית בגבולות שלום, ואיך צוברת היחידה לזכותה, מספר רב של תפיסות במחסומים ולאורך גבול ירדן. בסיס מג"ב באילת מונה 100 שוטרים- שוטרי חובה בשרות סדיר ואנשי קבע, כולל 44 בנות המשמשות כבקריות גבול ו-8 בנות לוחמות המשמשות כמפקדות צוות, נהגות וסיירות.
לוינוביץ גאה לספר על אחוזי ההתנדבות הגבוהים למג"ב, יחידה שנחשבת ליוקרתית, הן ברמה הצהלית והן ברמה המשטרתית והיתרון הבולט לדבריו, הוא בריבוי אנשי קבע ביחידה. לוחמי מג"ב נדרשים לטירונות צבאית בסטנדרטים גבוהים, יחד עם הכשרות לתפקידי משטרה. לוינוביץ אומר: "אנשי קבע מתקדמים בתפקיד ובסך הכל יש לנו יחידה קרבית ומבצעית מובחרת, ברמה גבוהה של כושר גופני, כושר מבצעי, תורות לחימה ותפקידי שיטור.

שוטרים או לוחמים?
"משטרת הגבולות היא זרוע של משטרת ישראל. יחידת מג"ב בעיר אחראית על הביטחון השוטף לאורך גבול ירדן, ממעבר טאבה, גזרת החוף עד אזור הרודס, המחסום הצפוני ומסוף ערבה. הפלוגה מתגברת את יחידות השיטור בעיר, מסייעת למשטרת התנועה, ליחידת החבלה ולמאבטחים בחופים ובאירועים המוניים. אנחנו ערוכים בשיתוף פעולה מלא עם מפקד המרחב, בסיס חיל הים, בסיס הנח"ל של לוחמי קרקל ויחידת הלוטר, לאיתור וסיכול חדירות מהיבשה ולגיבוי יבשתי לחיל הים. במידה וחיל הים מזהה חדירה ולא מצליח לתפוס את המסתננים בים, לוחמי מג"ב כבר פרושים בחפ"ק מלא, לבצע את התפיסה ביבשה. אנחנו מבצעים סיורים ותצפיות לאורך גזרת החוף, מאיישים את המחסום הצפוני ושותפים להערכות מצב עם הצבא ומשטרת המרחב. שוטרי מג"ב נדרשים לעמוד בסטנדרטים של יחידה לוחמת ויש לנו גם סמכות מלאה של שוטרים, לתת דוחות, לבצע חיפושים ברכב ולבצע מעצרים. יש אולי רושם מוטעה לפעילות שלנו בעיר תיירות, שנחשבת שקטה יחסית מבחינה ביטחונית. אבל לא באנו לכאן לחופש. אנחנו ערוכים במתכונת מלאה ברכבי סיור וכוחות רגליים לאורך הגבול, בחופים ובמחסומים ושומרים בכוננות מתמדת על העיר.

תמונת כתבה


מעורבות מג"ב בעיר
"במהלך חודש אוגוסט בוצעו 3 תפיסות בשיתוף עם הצבא בגבול ירדן צפונית לאילת. מדובר במסתננים, מבריחים ואזרחים מירדן, כולם נעצרו והועברו לחקירה. עוד בחודש אוגוסט, התקבלו תלונות מפונדק חצבה ומפונדק "כושי", על גניבות ארנקים ורכוש מתיירים. התיאור הועבר למחסום הצפוני באילת ותפסנו שני רכבים עם הארנקים ועם הרכוש הגנוב. ישנן גם פעולות יזומות שלנו. לדוגמא, במסגרת היערכות לקראת התימניאדה, מתוך ראיית אבטחה ופעולת מנע באזור לקראת האירוע, ריכזנו את כל הפלוגה ובמהלך סריקה באתר הבנייה של עיר המלכים, נתפסו 28 פועלים משטחי הרשות הפלשתינאית. בהמשך נתפסו שני המעסיקים שהביאו את הפועלים לעיר והוגש נגדם כתב אישום".
עוד מספר לוינוביץ על ביצוע מעצרים במחסום, של דרושי חקירה, עברייני תנועה, עריקים, אסירים נמלטים, עברייני סמים וחשודים ברצח." יש הרבה תפיסות במחסום. במקרים של התרעות על נמלטים, מבצעים מיד עיבוי כוחות וחסימת צירים חלופיים. בפעילות היומיומית השוטפת, רישומים של רכבים וחיפושים ברכבים, מסייעים לחקירות".

תמונת כתבה


שוטר קרבי
פקד שוקי לוינוביץ בן 29 נשוי ואב לתינוק, החל לפני כשנה את תפקידו כמפקד בסיס משמר הגבול באילת. הוא שירת בגולני ועם תחילת ההסכמים ב- 1996 היה בסיירת המשותפת לצה"ל ולרשות ביריחו. בהמשך שימש כמפקד צוות רותם, קמב"ץ ו- סמ"פ.
על התפקיד באילת הוא אומר: אילת היא פרק טוב בחיים והשאיפה להמשיך ולהתקדם. העבודה בעיר מעניינת, עם כל כך הרבה כוחות מתואמים שמצליחים לתת את המירב ביחד. האינטרס משותף והחשיבות ברורה לכולם - להגן באופן מקסימלי על עיר קייט ונופש".