פרסומת
דלג

רק לאחר פניית 'ערב ערב' תוקנו הבורות ליד 'דורטל סול'

מאת: עומר כרמון ● 16/2/2011 17:01 ● ערב ערב 2485
בעלי עסקים בסמוך למלון הנטוש 'דורטל סול' טוענים, כי התקשרו במשך חודש וחצי למוקד 106 של העירייה כדי להתריע על בורות עמוקים במקום. רק השבוע, יממה לאחר פניית 'ערב ערב' לעירייה, תוקנו הבורות. במלון הנטוש אין כל חדש. נציג חברת הניהול: "העירייה לא עושה כלום. אין שום התקדמות". העירייה: "אנו פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לפתור את הבעיה"
רק לאחר פניית 'ערב ערב' תוקנו הבורות ליד 'דורטל סול'

בעלי עסקים בסמוך למלון הנטוש 'דורטל סול' פנו למערכת 'ערב ערב' לאחר שבמשך חודש וחצי התריעו כי בנוסף למפגעי המלון הנטוש, בכביש הגישה המוביל לעסקיהם יש בורות עמוקים העלולים לגרום נזק לרכבים. בעלי העסקים סיפרו כי התקשרו במשך שבועות למוקד 106 של העירייה ושום דבר לא קרה. יממה לאחר ש'ערב ערב' הפנה שאלה בנושא לעיריית אילת, תוקנו הבורות.

"כואב הלב על המלון הזה"


בכל הנוגע למלון 'דורטל סול' שהפך למוקד הזנחה בלב אזור התיירות, אין כל חדש. המלון ממשיך לשמש למגורי חסרי בית ומקום קינון ליונים. כזכור, המלון הכיל בימי זוהרו 301 יחידות נופש. לאחר שבעליו ירדו מנכסיהם לפני יותר מעשור, הועבר לידי כונס נכסים וננטש, והרכוש שהיה בו נבזז ונשרף. רק בחודש שעבר, עצרה המשטרה חסר בית בחשד שאנס חסרת בית אחרת שלנה במלון הנטוש.

עו"ד מוטי ברקן, המייצג את מרבית בעלי יחידות הדיור במלון 'דורטל סול', אמר ל'ערב ערב': "שום דבר לא מתקדם. כואב הלב על המלון הזה. העירייה מבקשת בכל פעם מבעלי היחידות תשלום עבור 'טיפול במבנה'. לאחרונה דרשה תשלום של 700 שקלים מכל בעל יחידה. לא ברור על מה". עו"ד עמיר לבונטין, המייצג את חברת הניהול של המלון, הוסיף: ""אף אחד לא יודע מה יקרה. לדעתי, העירייה לא עושה כלום. אין שום התקדמות".

העירייה: "להרוס את המבנה"


מעיריית אילת נמסר בתגובה: "מלון 'דורטל סול' העומד בשיממונו תקופה ארוכה לא יורד מסדר היום. עיריית אילת פעלה ועדיין פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת למצוא את הדרכים לפתרון הבעיה. חרף הפעולות הרבות שביצעה העירייה מכוח חוקי עזר עירוניים, טרם נמצא פתרון למבנה שננטש על ידי בעליו והפך עם השנים למפגע תברואי ואסתטי באזור התיירות. לצד הפעולות שביצעה העירייה להסרת המפגע כמו גם פעולות רבות שנעשו מול בעלי הנכסים במבנה, פנה ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, למשרד הפנים בבקשה לפעול להכרזה על המבנה כמבנה בעל חזות מוזנחת. הכרזה שכזו תאפשר בבוא העת את סילוקו של המבנה.

כידוע, בחודש יוני 1998, מונה מפרק לחברה ובנוסף, מונה כונס נכסים על הנכס מטעם הנושה המובטח – בנק לאומי בע"מ, אשר היה אמור לדאוג למימוש הנכס לשם פירעון החוב לבנק. חרף האמור לעיל ולמרות שחלפו למעלה מעשר שנים, טרם מומש הנכס ולא שולמו החובות הרבים לעיריית אילת. המבנה כולל 301 דירות ששימשו בעבר לדירות נופש וכן שטחים משותפים ומסחריים שננטשו כאמור על ידי בעליהם. המבנה נמצא בבעלות משותפת של חברת 'נופית אילת' בע"מ (בכינוס נכסים), 'ים אילת' בע"מ (בכינוס נכסים) ומספר רב של בעלים פרטיים.

כאמור, ניסתה עיריית אילת בעבר להפעיל את סמכויותיה השונות מכוח חוקי עזר, לרבות חוק עזר לאילת הריסת מבנים מסוכנים תש"ך 1960, אולם בדיקת המבנה על ידי מהנדס גילתה, כי על אף עליבותו וההזנחה שבו, אין סכנה ליציבותו. עוד נעשה ניסיון לעשות שימוש גם בחוק עזר לאילת תברואה וסילוק מפגעים במסגרתו הורה ראש העירייה לגדר את המבנה לשם מניעת כניסת עוברים ושבים אליו, ביניהם גם פולשים חסרי בית. לא מיותר לציין, כי גם הגידור שהקימה העירייה נפרץ חדשות לבקרים וודאי שאינו חוסם את המפגע החזותי הנראה למרחוק בלב איזור התיירות.

בנסיבות אלה ולאור העובדה, כי בעלי הנכסים במבנה לא טרחו עד היום לבצע שיפוצים או לקחת איזושהי אחריות על חזות המבנה, וזאת על אף דרישות חוזרות ונשנות מצד העירייה, פנה כאמור ראש העירייה למשרד הפנים, בבקשה לפעול בהתאם לחוק לעידוד סילוקם של בניינים בעלי חזות מוזנחת, התשנ"ב – 1992 ולכנס ועדה בהתאם לסעיף 2 לחוק לשם הכרזה על בניין 'דורטל-סול' כבניין בעל חזות מוזנחת, שהכרזה עליו כאמור תאפשר את סילוקו בבוא העת.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש