פרסומת
דלג

ביד קשה

מאת: ● 16/2/2011 17:35 ● ערב ערב 2485
שנתיים וחצי עד שלוש שנות מאסר נגזרו השבוע בבית המשפט המחוזי בבאר שבע על שני חוטפי תיקים, ללא עבר פלילי, שהטילו אימה באילת על נשים מבוגרות. החשודים הביעו חרטה על מעשיהם והגיעו להסדר טיעון עם פרקליטות מחוז דרום. אך השופטת, צילה צפת, אמרה, כי הנאשמים זרעו בהלה ואימה רבה בקרב המתלוננות, כי על בתי המשפט לנהוג ביד קשה ורמה בפורעי החוק והענישה אותם בחומרה

שני נאשמים (17.5 ו- 19) בחטיפת תיקים מנשים מבוגרות קיוו להיחלץ מעונשי מאסר בפועל, אך למרות שלא נזקף לחובתם עבר פלילי, החליטה השופטת להחמיר בעונשם ולהעביר מסר לעבריינים, כי ייענשו בחומרה אם יעברו על החוק.
הנאשמים הורשעו, על יסוד הודאתם בכתב האישום המתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של קשירת קשר לפשע, שוד בנסיבות מחמירות, תקיפה לשם גניבה והונאה בכרטיס חיוב.
כתב אישום המתוקן כולל ארבעה אישומים, המגוללים פרשה של מעשי שוד שבוצעו על ידי הנאשמים באילת. בכל מעשי השוד, עקבו הנאשמים באותו מקום, במרכז העיר אילת, אחר עוברות אורח ושדדו מהן את תיקן לאחר שכיסו את עיניהן והדפו אותן ארצה.
מהאישום הראשון עולה, כי בחודש מאי 2010, הבחינו הנאשמים בעוברת אורח (62) צועדת לבדה ברחוב כשהיא נושאת תיק על כתפה, החליטו לשדוד ממנה את התיק, עקבו אחריה כברת דרך, וסמוך ל'בית אדי', החל הנאשם הראשון למשוך בכוח את תיקה, היא התנגדה, ונאשם שני הגיח מאחורי גבה, סתם את פיה והפילה ארצה. הנאשם הראשון נטל את התיק, ושניהם נמלטו מהמקום, סמוך למקום האירוע חיטטו בתיק, נטלו ממנו סך של 1,000 ₪ במזומן ותכשיטים בשווי 3,000 ₪, את התיק על יתר תכולתו השליכו בסמוך.
מהאישום השני עולה, כי לאחר ארבעה ימים, קשרו הנאשמים קשר לבצע עוון ולתקוף עוברת אורח ברחוב ולגנוב את תיקה. במסגרת הקשר, ניגשו לזירת האירוע הראשון והמתינו, שם צעדה אשה נוספת (58) ברחוב כשהיא אוחזת בידה תיק, נאשם שני הגיח מאחורי גבה, סתם את פיה תוך שהוא חונק אותה, כיסה את עיניה וסובב את ראשה לצד שמאל, בד בבד נטל הנאשם הראשון את התיק. שניהם נמלטו מהמקום, סמוך למקום האירוע חיטטו בתיק ונטלו ממנו סך של 130 ₪ במזומן, כרטיס אשראי, ממנו משכו באותו היום סך של 1,800 ₪ באמצעות שימוש בקוד שנמצא בתיק וכן חפצים יקרי ערך שונים, את התיק על תכולתו השליכו בסמוך.
כעבור שלושה ימים, פעלו הנאשמים שוב. מהאישום השלישי עולה, כי הנאשמים קשרו קשר לבצע פשע ולשדוד תיק מעוברת אורח ברחוב. במסגרת הקשר, ניגשו הנאשמים אל זירת האירוע מהאישומים הקודמים והמתינו, אשה בשנות החמישים לחייה צעדה ברחוב כשהיא אוחזת בידה תיק, הנאשמים החלו לעקוב אחריה, בסמוך לביתה, הגיח נאשם שני מאחורי גבה, כיסה את עיניה והפילה ארצה, הנאשם הראשון נטל את התיק. הנאשמים נמלטו מהמקום, סמוך למקום האירוע חיטטו בתיק, נטלו ממנו חפצים יקרי ערך, ואת התיק על תכולתו השליכו בסמוך.
מהאישום הרביעי המיוחס לנאשם השני בלבד עולה, כי כבר למחרת מהמקרה האחרון, הוא ניגש לקרבת זירת האירוע מהאישומים הקודמים, עוברת אורח צעדה ברחוב כשהיא אוחזת בידה תיק, הנאשם התנפל עליה ומשך מידה את התיק ונמלט מהמקום, המתלוננת רדפה אחריו וצעקה לעברו שאין לה כסף. סמוך למקום האירוע, חיטט הנאשם בתיק, נטל ממנו סך של 300 ₪ במזומן ודברי ערך, ואת התיק על תכולתו השליך בסמוך.
הפרקליטות הביאה כעדה את אחת המתלוננות. העדה תיארה את רגעי האימה שעברו עליה בשוד ואת הטראומה שנותרה בליבה. לטענתה, עד היום היא חולמת על האירוע בלילה ופוחדת להסתובב ברחוב. השוד התרחש בכניסה לביתה, במהלכו נחבלה ונגרמו לה שטפי דם ברגליים ושריטה במצח.
התביעה טענה בבית המשפט, כי הנאשם הראשון היה קטין, על סף הבגרות בעת ביצוע העבירות. נטען כי הנאשמים פעלו בצוותא, תוך גילוי זילות בוטה בזכותם של אזרחים לשמירה על גופם, כבודם, קניינם וביטחונם האישי כשהם מהלכים ברחובות עירם. הנאשמים פעלו בתחכום, נשים מבוגרות נבחרו כטרף קל, הפעילו דפוס פעולה דומה שכלל גיחה מאחורי הקורבן, סתימת פיו, הפלתו ארצה, חטיפת התיק, וכן הותירו את הקורבנות שרועות על הרצפה ובמקרה אחד, נטלו את מכשיר הטלפון הנייד, כך שלא היה בידי המתלוננת להזעיק עזרה. באירוע אחד, משכו כסף מחשבון הבנק של המתלוננת. נציגי התביעה הדגישו את האימה שאחזה במתלוננות ועל החבלות שנגרמו לאחת מהן, כמו גם על הפגיעה בביטחון הציבור נוכח מעשי שוד שבוצעו באותו מקום בסמיכות זמנים. התביעה עתרה לגזור על הנאשם הראשון עונש מאסר לתקופה ממושכת נוכח תעוזתו, אלימותו ודפוס הפעולה החוזר.
כן עתרה לעונש מאסר על תנאי ולפיצוי כולל למתלוננות, ביחד עם נאשם 2, בסך של 10,000 ₪, שיגלם את הנזק הישיר שנגרם להם כתוצאה ממעשי השוד.
בעניינו של הנאשם השני נטען, כי הנאשם לקח חלק פעיל בביצוע העבירות, והוא זה שהיה אחראי על תקיפתן של המתלוננות. הפרקליטות ביקשה לגזור על הנאשם השני עונש מאסר ארוך ומרתיע, במסגרתו יעבור טיפול מתאים, כן עתרה הפרקליטות לעונש מאסר על תנאי ולפיצוי כולל למתלוננות.
הסנגורים של שני החשודים ניסו למזער נזקים וביקשו להתחשב בגילם הצעיר של החשודים, בהיעדר עבר פלילי, נסיבות חייהם הקשות וכי רצונם לפתוח דף חדש.
השופטת צילה צפת אמרה, כי במעשיהם ובתכיפות המעשים זרעו הנאשמים בהלה ואימה רבה בקרב המתלוננות, כמו גם בקרב תושבי אותה שכונת מגורים, כך ששוב לא יתהלך אדם לבטח במחוזותיו. "היה במעשיהם של הנאשמים כדי לערער את תחושת הביטחון הבסיסית של האדם מן הישוב הקם בבוקר לדרכו, ועל בתי המשפט לנהוג ביד קשה ורמה בפורעי החוק הפוגעים בשורשו של הסדר החברתי במדינתנו. לא יהא בגילם הצעיר של הנאשמים, כדי למנוע השמתם מאחורי סורג ובריח וגזרה עליהם עונשי מאסר בפועל.
על הנאשם הראשון נגזרו 30 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשים מאסר על תנאי, קנס בסך 1,000 ₪ ופיצוי למתלוננות 1-3 בסך 1,500 ₪ לכל אחת.
על הנאשם השני נגזרו 36 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשים מאסר על תנאי, קנס בסך 1,500 ₪ ופיצוי לכל אחד ממתלוננות 1-4 בסך 1,500₪ לכל אחת.