פרסומת
דלג

אהוד יערי: "חשש לירי טילים על אילת"

מאת: עומר כרמון ● 24/3/2011 22:20 ● ערב ערב 2490
הפרשן הבכיר לענייני המזרח התיכון: "מאז ההפיכה במצרים, השלטון המרכזי איבד את השליטה בסיני". "חמאס מנצל את המצב כדי לבנות רשת של משתפי פעולה בקרב הבדואים החמושים. גם אירן והחיזבאללה הכפילו בשבועות האחרונים את מאמציהם כדי להשיג אחיזה יציבה בחצי האי". צה"ל: "אנו מקיימים הערכות מצב שוטפות". עיריית אילת: "הגדרנו צוות לטיפול במקלטים"
אהוד יערי: ''חשש לירי טילים על אילת''אהוד יערי, הפרשן הבכיר לענייני המזרח התיכון של חדשות ערוץ 2, צופה תקופה ביטחונית לא פשוטה באילת. בנייר מדיניות שהעביר ל'מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון' (מכון מחקר אמריקני המנוהל בידי השדולה היהודית בארה"ב, ע.כ) מעריך יערי, כי מגבול מצרים יתבצעו בקרוב פעולות טרור, שעלולות לכלול ירי טילים לעבר אילת.

"מאז ההפיכה במצרים, השלטון המרכזי איבד את השליטה על מרבית שטח חצי האי סיני, ועל חלק מהשבטים הבדואים שם", כותב יערי. "הצבא המצרי פינה את עמדותיו במרכז סיני, ובמקום זאת מתרכז באבטחת כביש החוף הצפוני (מאל-עריש לסואץ, ע.כ) וכביש החוף לאורך מפרץ אילת (שארם א-שייח' – טאבה, ע.כ). כתוצאה מכך, הופכת סיני ל'מערב פרוע' – מקום מקלט למבריחי נשק וטרוריסטים. חמאס מנצל את המצב כדי לבנות רשת של משתפי פעולה בקרב הבדואים החמושים, מתוך מטרה להוציא משטח סיני פעולות טרור נגד ישראל. גם אירן והחיזבאללה הכפילו בשבועות האחרונים את מאמציהם כדי להשיג אחיזה יציבה בסיני".

"הממשל הבא בקהיר יהיה ידידותי פחות לישראל וישאף לקשרים טובים יותר עם ממשלת החמאס ברצועת עזה", מעריך יערי. "לאור התפתחויות אלו, עלולה ישראל להתמודד בקרוב עם דילמה מרכזית: כיצד לסכל פעולות טרור מסיני, כגון ירי טילים על אילת. אם מצרים לא תעשה זאת, ישראל תשקול לבצע פעולות מנע לאורך הגבול. פעולות אלה יגרמו קרוב לוודאי למשבר רציני בין שתי המדינות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "פיקוד העורף מבצע ביקורות תקופתיות במקלטי הרשויות המקומיות וכלל הליקויים העולים בביקורות אלו מועברים להמשך טיפולן של הרשויות המקומיות הרלוונטיות דרך נציגי הפיקוד ברשויות. בהתאם לסעיף 12 בחוק ההתגוננות האזרחית, התשי"א – 1951 הרשות המקומית אחראית לתחזק את המקלטים הציבוריים שבשטחה במצב המאפשר את השימוש בהם בכל עת שיהיה צורך בכך. בנוסף, פיקוד העורף מסייע לרשויות המקומיות לבנות תוכניות 'מגירה' לשעת חירום (תוכנית המיגון הרשותית – תמי"ר), במסגרת תוכניות אלו מסייע לרשויות למפות את האזורים הממוגנים בשטחן. אזורים אלו ישמשו בעדיפות ראשונה להפעלת שירותים חיוניים לאזרח בשעת חירום, וכן כתחליף מיגון לתושבי הרשות שאין ברשותם מיגון אפקטיבי. כחלק מהכנת המרחב האזרחי למצב חירום, ביצע לפני כשבועיים פיקוד העורף בשיתוף עם ארגוני החירום תרגיל מקיף ורחב בגזרת העיר אילת בו נבחנו ותורגלו כלל הפעולות שיינקטו בשגרה ובחירום, ביניהן, התרעה, חילוץ נפגעים, מערך הרפואה והתיאום בין הרשות המקומית, משרדי הממשלה, פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית. פיקוד העורף רואה ברשויות המקומיות את "עוצבת הייסוד" של זירת הלחימה בעורף. לפיכך, הפיקוד מאמן, מדריך, מנחה מקצועי ומסייע לרשויות תוך שמירה על קשר רציף ויום יומי, תרגולן בשת"פ עם רח"ל במתכונת שנתית והכנה לחירום בתיאום מלא."

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "לפני שבועיים בוצע תרגיל רחב היקף של פיקוד העורף ורח"ל (רשות חירום לאומית) המדמה ירי טילים על אילת. תרגיל זה הינו הכנה לתרגיל נקודת מפנה 5. בעניין זה יצוין, כי מידי שנה מתורגלת העיר אילת על ידי פיקוד העורף ורח"ל ועומדת בכל התרגילים בהצלחה יתרה. בעקבות התרגיל האחרון בו השתתפו כל כוחות החירום וההצלה נכתבה פקודה מפורטת והוכנה תוכנית פינוי לבתים שיינזקו בעקבות נפילות הטילים. לעניין הצופרים יצוין, כי כל מערכת ההתראה (צופרים) בעיר הוחלפה ונוספו צופרים חדשים במקומות שהיו פערי שמיעה.

לעניין המקלטים יצוין, כי הוכנה תוכנית מיגון אשר נותנת מענה לפערי המקלוט הקיימים בעיר בעיקר בשכונות הישנות. תוכנית זו נבדקה במהלך תרגיל אילת 2011 וצוינה לשבח על ידי אלוף פקע''ר. בשנה האחרונה, הוגדר צוות טיפול במקלטים, בוצע מיפוי כולל צילומים של כל מקלט לפני ואחרי טיפול, המקלטים עוברים טיפול שכולל צביעה חוץ + פנים, שילוט על הימצאות מפתחות וכמובן חיבור חשמל, כל זאת בהתאם לתוכנית רב שנתית".