פרסומת
דלג

חיה ובועטת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 14/4/2011 17:46 ● ערב ערב 2494
והשבוע - רקוויאם לשוק העירוני הגוסס. רחוב 'לוחמי הגטאות' הורס לנהגים את הבריאות. לתשומת לב משטרת התנועה בעיר שני מיקומים שחייבים התייחסות במהלך הפסח
חיה ובועטתמי ייתן את נשיקת המוות לשוק?תמונת כתבה


באילת כמו באילת, מה שטוב בערים אחרות בארץ, לא תמיד תופס כאן. כך קרה גם במקרה של השוק העירוני. שנים לקח עד שניסיון להקים שוק באילת, תפס. קדמו לכך כמה וכמה ניסיונות כושלים, בעיקר בשל החום בעיר והמיקומים הלא אטרקטיביים שנמצאו לשוק. כך היה עד שלפני כעשור תפס הניסיון התורן. בשישו ושמחו התהדרנו גם אנחנו בשוק מקומי, שנקבע בלב ליבה של העיר. אמנם השוק של אילת היה עדיין רחוק מלהיות שוק רמלה ושאר שווקים בעלי שם, אבל עדיין היה זה שוק חביב וצבעוני. תמהיל שכלל קצת בגדים, קצת ירקות טריים, מזכרות, תכשיטים בעבודת יד, ומחירים, איך לומר בעדינות- סבירים (בואו נודה על האמת, שלא מצאנו כאן את מחירי ה'שחיתה' של מרכז הארץ), שוק שעשה טוב לאילתים ואפילו לאורחים בעיר, ששילבו ביקור בשוק החביב במהלך סיורם בעיר. אלא שכמו דברים אחרים שהולכים ומתמוססים עם הזמן, גם השוק של אילת הלך ונמוג לו. דוכן אחר דוכן נעלמו. הסוחרים ממרכז הארץ התלוננו על היוקר שבהגעה אילתה, נתון שלטענתם הצריך אותם גם להעלות מעט את המחירים (נו, מכירים?) ולהיות אטרקטיביים הרבה פחות מבשווקים במרכז הארץ. מוטי ('דיוטי מוטי') שהחזיק בראשית ימיו של השוק, באסטות בגדים אטרקטיביים, התחזק בקרב הנשים המקומיות, עזב את השוק ופתח חנות מצליחה בעיר. הזמן נתן את אותותיו בשוק, והאטרקטיביות שלו פאסה מן העולם. לפני שבוע חלפתי באזור מרכז העיר ביום השוק. קומץ אומלל של באסטות נותר שם כמזכרת לשוק שידע פעם ימים יפים יותר. בפועל, כבר כמעט שאין במקום מבקרים, רק כמה סוחרים שעוד מנסים את כוחם במכירה. אפילו רחבת החנייה בה ממוקם השוק, כבר אינה נסגרת לגמרי בשל גודלו המצומצם. לי באופן אישי עצוב לראות את השוק בגסיסתו. במרוצת השנים אהבתי לערוך בו סיורים וכן, אפילו מצאתי בו כמה וכמה מציאות לרכישה. אלא שעכשיו כל שנותר הוא לשאול עוד כמה זמן תמשך הבדיחה הזו שנקראת- שוק. הרי מלבד לכלוך והפרעה לחנייה השוק, או שרידיו, לייתר דיוק, כבר לא ממש תורמים לעיר ולאיכות הסביבה. אז אולי הגיע הזמן שיקום מישהו ויקבל החלטה לכאן או לכאן. או שמחיים באיזו שהיא דרך את השוק, הופכים אטרקטיביים, ומושכים עוד בעלי עסקים לפעילות הדו שבועית הזו. או שאומרים תודה ולא תודה ומחליטים בהחלטה אמיצה שתם ונשלם ונישלם פרק השוק המקומי באילת, ומשחררים את מרכז העיר מהגורם הטורדני. השוק של אילת גוסס כבר למעלה משנה, עכשיו רק נשאלת השאלה מי ייתן לו את נשיקת המוות? או שמא נאלץ לכתוב על זה גם בעוד ארבע שנים כשהמתחם הזה בלב העיר ייסגר פעמיים בשבוע לטובת שתי באסטות. הלו, מישהו שומע?
אבל למה לחנוק את הכביש?
זה לא סוד שגם היום, בשנות האלפיים, ישנם באילת כבישים שהם כל כך צרים, עד ששני כלי רכב המגיעים בנתיבים השונים, בקושי מצליחים לחלוף זה על פני זה. אחד הכבישים האלו ממוקם ברחוב 'לוחמי הגטאות' (יש משהו ציני בשם הרחוב הזה ובצפיפות החונקת שלו). הכביש הצר, הממוקם מול 'בית פיליפ מוריי' בואכה מרכז חנויות 'הוכמן', בית ספר 'אלמוג' והסביבה. אלא שאם לא די בהיות הכביש צר כל כך, אחת לכמה ימים, כשמתקיים אירוע כזה או אחר ב'בית פיליפ מוריי' או במתנ"ס 'בית רובין', חונה לאורך הכביש שיירה של אוטובוסים. אלו פורקים את הילדים בדרכם למופע ולנו, הנהגים על הכביש, לא נותר אלא לעצור שם מנגד, תקועים על הכביש ולתהות, האם לא הגיע הזמן להפוך כבישים צרים שכאלו לחד נתיביים ולא עוד דו נתיביים, או שפשוט עוד יותר יהיה אם האוטובוסים לא יעצרו עוד על הכביש, אלא על רחבת העפר הסמוכה. לא יקרה כלום אם תלמידי בתי הספר הצעירים יצעדו עוד שני צעדים בדרך לאירוע.

לתשומת לב מפקד מתנ"אתמונת כתבה


חג הפסח בדרך ואיתו המוני בני ישראל שיעלו לרגל לעיר. רגע לפני הבלגן הגדול, הנה שתי נקודות חשובות לתשומת לב משטרת התנועה של אילת: בכל פסח ובכל קיץ בכלל הופכת הכניסה לתחנה המרכזית בעיר לבית משוגעים אחד גדול. נהגי המוניות עטים על הבאים באוטובוסים ולא בוחלים אגב כך בהפרעה לתנועה וגם בהפרעה לכניסת האוטובוסים לתחנה המרכזית. איך שהוא ומשום מה, לא עומדת במקום דרך קבע ניידת משטרה כדי להחזיר את הסדר על כנו. במקרה הזה, ממש כמו במקרה הבא, אין ספק כי כמה דוחות בגין הפרעה לתנועה, יחזירו את הסדר למקום.
הנקודה הבאה המועדת לפורענות בעיקר בתקופה ה'חמה' תרתי משמע, היא כביש הגישה הקטן שבין מלון 'הילטון מלכת שבא' בעיר, לבין המרכז הימי. ושוב, המוניות, הפכו את הכביש בצר הזה לנקודת המתנה אסטרטגית עבורם. הם נעמדים בצד אחד של הכביש, ממתינים ללקוחות, ואגב כך גורמים הפרעה לתנועת כלי הרכב. ושוב, אם לא יהיה פיקוח, הם ימשיכו גם כאן לעשות כבשלהם.
אז אולי במקום להתחבא בשכונות בעיר ולחלק דו''חות תנועה לכלי רכב שלא עוצרים בעצור בנקודות לא ממש קריטיות, לפחות בחגים, תעמדו במקומות שגורמים לפקקים ולהחמרה בעומס על הכבישים.
לתשומת לב מפקד מתנ"א.