פרסומת
דלג

מהבריכה העירונית לקולג' בארצות הברית

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 24/8/2011 12:41 ● ערב ערב 2512
לאחר שניפצה בזה אחר זה את שיאי ישראל, אחרי שזכתה פעם אחר פעם באליפות ישראל בסגנון החזה, עושה בימים אלו יוליה בנך, השחיינית האילתית הכישרונית, את צעדיה הראשונים באוניברסיטת 'ארקנזאס' שבארצות הברית. תגידו יפה שלום לאילתית הראשונה בקולג'ים. מכאן הדרך להצלחה בינלאומית קרובה יותר. בלעדי
מהבריכה העירונית לקולג' בארצות הבריתהשחיינית האילתית הבכירה והכישרונית יוליה בנך עדיין לא אמרה את המילה האחרונה שלה בבריכה, והעובדה כי החל מהשבוע הפכה בנך לתלמידה מן המניין בקולג' בארצות הברית רק מחזקת את הרעיון.

שלום, אני נוסעת


ביום ראשון השבוע, ארזה בנך בת ה – 19 את הפקלאות, אמרה יפה שלום למאמן הצמוד שלה, אבא סרגיי, לאמה ולאחותה הצעירה שהולכת בעקבותיה בכל הקשור לשחייה ועלתה על מטוס שהוביל אותה היישר למדינת ארקנזאס שבארצות הברית הרחוקה. כאן היא תלמד באוניברסיטת 'ארקנזאס' את מקצוע עיצוב הפנים שהיא תמיד רצתה, אבל גולת הכותרת בכל הסיפור הזה היא כמובן העובדה שבנך התקבלה לאחת מ – 12 האוניברסיטאות היוקרתיות והנחשבות בארצות הברית על בסיס מלגת ספורט מלאה, תודות לכישרונה והישגיה בשחייה.

מי שיפגוש את מאמן השחייה סרגיי ג'רום ברחוב, לא יוכל לפספס את האושר על פניו. אחרי הכל לזה בדיוק יכול כל מאמן, על אחת כמה וכמה שהוא האבא, לפלל עבור בתו הספורטאית. כי כמו שמסביר השבוע סרגיי: "אין מדינה כמו ארצות הברית שיכולה להזניק ספורטאים קדימה". ועם עובדות לא מתווכחים, את הקפיצה המשמעותית שנרשמה בשנים האחרונות בענף השחייה בארץ אפשר וצריך לזקוף לקולג'ים בארצות הברית, שקלטו בזה אחר זה את מרבית חברי נבחרת ישראל בשחייה. ואם מישהו הרים גבה, הוא מוזמן להוריד אותה ומהר בהתחשב בכך שלא רק ישראל בוחרת בקולג'ים של ארצות הברית כדי להזניק את ספורטאיה קדימה, אלא לכאן מגיעים ספורטאים מכל העולם. לראייה - אלופת רוסיה בשחייה מתחרה גם היא בשורות איגוד השחייה האמריקאי כתלמידת קולג' מן המניין.

ולגבי הכוחות הישראליים, רשמו לפניכם את גל נבו שלאחר שלוש שנים בקולג' בארצות הברית, הצליח להעפיל לגמר האולימפי האחרון במקצה למרחק 400 מטרים מעורב, פלוס מדליה באליפות עולם ואירופה. שחיין הפרפר הישראלי, מנדל, שהגיע לגמר אליפות העולם וגמר אליפות אירופה בזכות הקולג'; גיא ברנע, שהגיע לגמרים באליפויות עולם ואירופה ואף קטף מדליות והדוגמאות עוד רבות וראויות.

אז מה, הגשמת חלום? אני שואלת את סרגיי שמאן לדבר על נסיעתה של בנך עד עלייתה למטוס מחשש לעין הרע. "בהחלט חלום". הוא אומר לי ומוסיף: "כבר כשיוליה הייתה בת 13, היה לי ברור שאם בבגרות הכיוון שלה יהיה שחייה זה יהיה אך ורק במכללה בארצות הברית. זה הגשמת חלום שלי כמאמן ושלה כמובן, כי שם היא יכולה להתקדם גם בתחום השחייה וגם בעיצוב, תחום אליו נמשכה מאז ומתמיד".

איך מגיעים לקולג'?"האמת, היא שאנחנו חיפשנו. פרסמנו באיגוד השחייה האמריקאי את התוצאות של יוליה, את העובדה שזכתה במדליה באליפות אירופה ואת כל שיאי ישראל ששברה. קיבלנו תשובה משש מכללות שרצו אותה. כל מכללה כמובן הציגה את התנאים שלה לקבלה ואת מה שהיא נותנת בתמורה. אנחנו מצידנו בדקנו איזו מהמכללות נחשבת לחזקה יותר מבחינת קבוצה השחייה שלה והמאמן, איזה מהן מתאימה לנו מקצועית, שכן אחרי הכל, יוליה גם צריכה לרכוש מקצוע ולא רק לשחות וכך בחרנו את אוניברסיטת 'ארקנזאס'. מאמן הנבחרת הגיע לארץ לפני כחודש, ראה את יוליה מסיימת תחרות בליגה כמצטיינת, ומכאן דרכה פנימה הייתה כמעט סלולה, שכן הם מחפשים שם שחיינים עם פוטנציאל להגיע לגמר אירופאי או עולמי. את מבינה את זה, מסתובב לו מאמן מאוניברסיטה בארצות הברית עם תקציב של מיליון דולר בכיס רק כדי לגייס שחייניות טובות לנבחרת שלו. עד כדי כך התחרויות הפנימיות שם בין האוניברסיטאות זה משהו נחשב...".

למה כמעט התקבלה?"כי מלבד יכולת שחייה, יוליה הייתה צריכה גם לעמוד בדרישות סף לימודיות מאוד מאוד גבוהות. זו גם הסיבה שאת השנה האחרונה היא השקיעה בעיקר בלימודים והוציאה בגרות מלאה בממוצע של 90 פלוס. אבל זה לא מספיק. היה עליה לעבור עוד שני מבחנים בדרך: מבחן פסיכומטרי שכולו באנגלית בו הייתה צריכה לעבור בממוצע של 1,120. יוליה הוציאה 1,300 ומבחן שני מורכב, גם הוא כמובן באנגלית, אותו היה עליה לעבור בציון של 65 והיא עברה בציון 75".

ומה זה אומר תכל'ס כספית?סרגיי מחייך חיוך רחב ואומר: "זה אומר שהחל מהיום, סוף סוף אנחנו יכולים להוריד מהכתפיים שלנו את הנטל האדיר שנשאנו במשך כל השנים בהן מימנו את כל הוצאותיה של יוליה. אמנם עשינו את זה באהבה רבה, אבל תארי לעצמך שעכשיו משהיא התקבלה לאוניברסיטה על מלגה מלאה, זה אומר שאת כל ארבע השנים הבאות שלה בקולג' הם מממנים פלוס הוצאות המגורים, ביטוח רפואי, הוצאות המחייה ואפילו דמי כיס היא תקבל שם. רק כדי שתביני במה דברים אמורים, שבועיים לפני שיוליה עלתה על הטיסה, התקשרו אלינו מהמכללה וביקשו את כל מידות הבגדים שלה כדי לארגן לה את כל התלבושות והמדים עם סמל האוניברסיטה. זה עולם אחר לגמרי ממה שאנחנו מכירים בארץ".

ורק כדי לסבר את האוזן במה דברים אמורים ולמה רק בארצות הברית יכול ספורטאי לקבל את הזינוק אותו הוא צריך, מראה לי סרגיי את סדר היום הצפוי ליוליה באוניברסיטה. תחזיקו חזק.
יום שני: בין השעות 05:45-7:45- אימון שחייה
בין השעות 8:00-8:45- אימון כושר
בין השעות 14:30-17:00- אימון שחייה ולכל אלו תוסיפו שמונה שעות לימודים, וזו רק דוגמה של יום אחד. אתם יכולים להיות בטוחים שכל שאר הימים נראים לא פחות קשים. ולחשוב רק שבפנימייה בה למדה יוליה עד היום ב'וינגייט', היו לה שעתיים מנוחה בצהריים... אם לא די בכך, הרי שבכל יום שישי צפויה לנבחרת השחייה של האוניברסיטה תחרות במסגרת ליגת המכללות של ארצות הברית. ואם להתחשב בעובדה ששם ישנה רמת מאמנים מאוד גבוהה, ליווי תזונתי מהטובים בעולם, תוספי מזון הטובים שיש במגוון הגדול, הנה לכם רק כמה מהסיבות שיכולות לגרום לכולנו להאמין שעם עוד השקעה וברמת אימונים כמו זו המתוכננת ליוליה היא יכולה בהחלט להפתיע ולהגיע אולי כבר בשנה הבאה לאולימפיאדת לונדון. הרי בארץ האפשרויות הבלתי נגמרות- ארצות הברית, הכל יכול לקרות.

אולימפיאדה בשנה הבאה? זה לא קרוב מדי?, אני מבקשת להבין, וסרגיי מבהיר: "יש שתי אפשרויות להגיע לאולימפיאדה- או לקבוע תוצאה כקריטריון כניסה או להגיע למיקום נדרש באליפות אירופה. אם יוליה תשחה באוניברסיטה מספיק טוב, הרי שיש סיכוי שהיא תצליח לקבוע קריטריון לאליפות אירופה ביוני. במקרה כזה, איגוד השחייה של ישראל ימשוך אותה לטובת התחרות, ואם היא תצליח שם לקבוע את הקריטריון הנדרש, הרי שהדרך שלה לאולימפיאדה סלולה. אם את שואלת אותי, ביחס לכמות האימונים שהיא אמורה לעבור בחודשים הקרובים, הכל אפשרי. ב- 200 מטר חזה יוליה כבר 'מריחה' את הקריטריון הנדרש. אם הקריטריון היום עומד על תוצאה של 2.28 דקות, יוליה שוחה היום את המרחק בזמן של 2.29 דקות. אם את שואלת אותי, היא תצליח לשפר. הכל שילוב של אימונים, תזונה, תוספים וכדומה. מבחינתי היא בדרך הנכונה. את יודעת מה, גם אם היא בסופו של דבר לא תשתפר ולא תגיע לשום מקום, עדיין מה שבטוח שהיא תיהנה שם מאוד ותרכוש מקצוע טוב לחיים וזה לא פחות חשוב".
ואם שאלתם את עצמכם לכמה זמן נחתם החוזה, הרי שסרגיי מדבר על ארבע השנים הקרובות, בדרך לתואר הראשון ועוד שנתיים נוספות באם תחליט כי היא מעוניינת בתואר שני.

ומה יהיה עם הגעגועים הביתה?סרגיי מחייך: "מה זה געגועים? בעידן של ה'סקייפ', אנחנו איתה בקשר כל היום כאילו היא כאן איתנו. היא עדיין לא הספיקה לנחות בארצות הברית, כבר דיברנו איתה".

וכמה פעמים היא תגיע לביקור מולדת?"כרגע תכננו שהיא תגיע לאילת בסוף העונה שזה אומר בחודש מאי, ואנחנו ניסע אליה לקריסמס או לסילבסטר כדי לראות קצת שלג"...
ורק כדי להמחיש לי את גודל ההנאה הצפויה ליוליה, סרגיי מראה לי מסרון שהיא שלחה אליו בלילה: "הגעתי לחדר ופגשתי את רוב הבנות שהן ממש חמודות. הן לקחו אותי לקניון בעיר וקניתי את כל הדברים שהייתי צריכה. יש לי אינטרנט חופשי בחדר ובינתיים הכל מעולה. מחר יש פגישת שחיינים עם המאמן בשש בבוקר"...

אמרנו כבר יוליה בארצות הברית הגדולה?