פרסומת
דלג

מלך הקרח

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 23/11/2011 10:14 ● ערב ערב 2525
בכל בוקר כשחיים כהן אכד מגיע למקום עבודתו, הוא נאלץ לטפס, לעבור משוכות, להתכופף ואז להגיע לפסגה. למקום ממנו הוא יכול לחלוש על כל אטרקציית הקרח שבהתהוות. אמנם בפועל עדיין מדובר בעיקר בהרבה בטון, אבק וקרח אין, אבל מהמרפסת עליה הוא אוהב לעמוד הוא כבר יכול להביט מסביב ולדמיין בדיוק איך יראה המקום בעוד כמה חודשים. מנהל אטרקציית הקרח סופר ימים עד לפתיחה
מלך הקרחבגיל 55, החיים מאירים לחיים כהן אכד. יש לו אשה נהדרת, ורד, פסיכולוגית נערצת, שמלווה אותו לאורך כל הדרך מזה 26 שנה. יש לו שלושה ילדים יפים ומוכשרים, בנו גל בן ה – 27 יתחתן בקיץ הקרוב עם בחירת ליבו לאחר 13 שנות חברות, יש לו קריירה מלונאית מפוארת וראויה ואם לא די באלו, עכשיו גם יש לו 'בייבי' חדש - אטרקציית הקרח אותה הוא מנהל, שמזרימה לו לגוף אנרגיות כמו בכל פעם שקיבל לידיו פרויקט חדש.

כהן אכד הוא איש מלונאות בכל רמ"ח איבריו, שהשאיר את חותמו בענף המלונאות באילת, אלא שדווקא רגע לפני גיל 55, גיל שאיך לומר בזהירות, הופך אותך ללא ממש אטרקטיבי בשוק מחפשי העבודה, הוא החליט שהוא מיצה את התחום וצריך להמשיך הלאה. האיש שחי ונשם מלונאות במשך 33 שנה קיבל החלטה ועשה. ביום חמישי, בתאריך ה – 5-5, ימים אחדים לפני יום הולדתו ה – 55, הוא אמר יפה שלום לרשת מלונות 'ישרוטל' אותה הוא מעריץ עד היום והחליט שגם אם לא ברור לו לאן הוא הולך ומה יעשה, מלונאות הוא לא רוצה עוד.

חודש וחצי הוא ישב בבית, נהנה מהזמן הפנוי שחסר לו כל כך עד שהגיעה אליו ההצעה לה לא יכל לסרב- לנהל את אטרקציית הקרח הנבנית בעיר.

מי מפחד משינויים?


עד לפני חצי שנה, ניהל חיים כהן אכד את אשכול המלונות 'המלך שלמה' ו'אגמים' של רשת 'ישרוטל'. הוא הגיע בכל בוקר לעבודה בחליפה מחויטת, ישב במשרד מפואר, הייתה לו מזכירה ושגרה מוכרת לעייפה. היום הוא עבר ללבוש קז'ואל. את המשרד שלו הוא סוחב ביד- מחשב הלפ טופ הנישא, ומי בכלל חשב על מזכירה? אבל כהן אכד לא מתלונן. נהפוך הוא, הוא חי, נושם ופורח, נמרץ ואנרגטי, ממש כמו בכל פעם בעבר שקיבל לידיו פרויקט חדש לניהול. "הפחד משינוי משתק", הוא מודה, "אבל קיבלתי החלטה מתוך תובנה שאני צריך לעשות שינוי. יכולתי להמשיך ולצלול הלאה אל תוך עולם המלונאות בו חייתי 33 שנה...וואו, איך שהזמן עבר"...
הוא הגיע לאילת לפני 33 שנה, רגע לאחר שהשתחרר משירות משמעותי בצה"ל כקצין במודיעין לטובת פרויקט בטחוני, אך נשבה בקסמי העיר. את דרכו במלונאות הוא התחיל כקב"ט ראשי צעיר במלונות 'נפטון', 'גלי אילת' ו'לרום'. בגיל 24, הציע לו אריה ליס, מנכ"ל מלון 'לרום' שעבר, לנהל את מלון ה'מלך שלמה' החדש, לעבור איתו בתפקיד מנהל משאבי אנוש. "אני אומר תמיד שמי שדורך במקום, הולך אחורנית", הוא מסביר את אהבתו לשנות תפקידים.
היה זה כהן אכד הצעיר שפיתח ברשת 'ישרוטל' לראשונה בארץ את רעיון התמריצים לחיילים משוחררים על מנת למשוך אותם לעולם המלונאות. הוא גם היה זה שהבין כי כדי למשוך נשים לתפקידי משק בית ומלצרות, הוא צריך להבטיח לאמהות סידור לילדים. חשב וגם יזם את רעיון המועדונית שהציע לאמהות העובדות ברשת לא רק לאסוף את ילדיהם מהגנים או מבתי הספר, אלא גם לדאוג להם בשעות הצהריים עד לסיום שעות העבודה של האם. "קראתי לזה אז- עבודה ללא דאגה", הוא נזכר, "וזה עזר. אם התחלנו אז עם 15 ילדים במועדונית, הרי שהיום יש ב'ישרוטל' מעל 130 ילדי עובדים במועדוניות, רעיון שפשט גם למלונות אחרים ולמקומות עבודה אחרים שהבינו את חשיבות העניין".

לא עוצר ב'ישרוטל'


לאחר שמונה שנים על כס מנהל משאבי אנוש, קיבל כהן אכד הצעה לקחת איתו את כל הידע והניסיון בגיוס עובדים כל הדרך למצפה רמון, שם עמד להיפתח מלון 'פונדק רמון'. "נסעתי לראות מקרוב במה דברים אמורים ונשביתי בקסם המקום והאנשים ששיוועו לעבודה".
על פתיחת המלון במצפה רמון הוא אומר היום: "זה היה בית ספר עבורי. כמנהל מלון במקום כזה אתה נדרש למעורבות בהכל, כאילו אתה על ספינה מבודדת. לפעמים הייתי נתקע עם 'אובר בוקינג' וצריך לפתור את הבעיה. מה אני אמור לעשות במקום כזה? באחד החגים פתחתי אוהל על המרפסת של המלון והלנתי בו אורחים שנשארו בלי חדרים, נו ומה יכולתי לעשות חוץ מלהיות יצירתי?".
אחרי שנתיים במצפה, הוא קיבל לידיו את ניהול מלון 'ריביירה', ולמרות אהבתו לרשת 'ישרוטל', שנתיים אחר כך שוב פעמה בו רוח ההתקדמות, והוא נענה בחיוב להצעה לפתוח ולנהל את המלון הגדול במזרח התיכון- מלון 'קלאב הוטל'. חמש שנים הוא היה שם, מתווה את הדרך ומרים את המלון לשיאים, אלא שאז, על פי תפיסת עולמו, הגיע הזמן להמשיך הלאה ולא לשקוט עוד על השמרים. הוא היה בדרך לחזור לרשת 'ישרוטל' כשקיבל הצעה מדוד פתאל לנהל את שני מלונות 'פרדייז'. אחרי עיכוב של שנתיים, הוא השלים את המשימה וחזר 'הביתה' כהגדרתו ל'ישרוטל', כשהוא מקבל לידיו את ניהול אשכול המלונות 'רויאל גארדן' ו'ריביירה'. אלא שכאן הוא לא סיים את דרכו. שנתיים וחצי אחר כך, הוא סגר מעגל כשהוא חוזר למלון 'המלך שלמה' הפעם על תקן מנכ"ל. יחד עם ניהול מלון 'אגמים', הוביל חיים כהן אכד בשש השנים הבאות את שני המלונות שתחת חסותו לימים יפים. "שוב התחלתי להרגיש שאני דורך במקום וכבר ברור לך נדמה לי, מה קורה במצבים כאלו", הוא אומר לי בחיוך, אלא שקצת לפני גיל 55, גם לו כבר היה ברור שזה לא עניין של מה בכך לקום וללכת. "לראשונה, הפחד משינוי שיתק אותי", הוא מודה, "אלא שבסופו של דבר החלטתי שזה בלתי נמנע. הודעתי שאני עוזב עוד לפני שהיה לי משהו אחר ביד. פשוט הרגשתי שאני חייב את השינוי הזה. הרגשתי בשלב מסוים שדברים הופכים טכניים מדי ואני איש של מעוף".

החיים מתחילים בגיל 55


מי שחשב לרגע כי החיים נעצרים בגיל 55, חיים כהן אכד הוא ההוכחה החותכת לכך שלא זו בלבד שהם לא נעצרים, אלא שבמקרה שלו, החיים צועדים קדימה. "אם היו אומרים לי שזה לנהל קניון, מן הסתם הייתי מסרב", הוא אומר השבוע על ההצעה שקיבל לנהל את אטרקציית הקרח בעיר, "אבל ההגדרה של 'מרכז בילוי, בידור ואטרקציות' היא שעושה את כל ההבדל".
מבחינת כהן אכד, לא מדובר בסתם פרויקט. חמישה חודשים לאחר שנכנס לעניינים, הוא אומר השבוע: "יש פרויקטים שיש להם פוטנציאל לשנות עיר, ואני אומר שלפרויקט שלנו יש בדיוק את הפוטנציאל הזה. עם אופק לפתוח בו גם בית מלון, האתגר הזה הכניס בי הרבה אנרגיות ורצון להיות שותף בחדוות היצירה ממש כמו שקרה בפתיחות הקודמות בהן הייתי מעורב".
כאיש מלונאות רב ניסיון, הוא מבהיר: "אילת משוועת לאטרקציות חדשות. המתחם שלנו יציע חמש אטרקציות שלא היו עוד באזור תחת קורת גג אחת במבנה המדהים". כשחיים מדבר על ה'בייבי' החדש שלו, העיניים שלו נוצצות, שטף הדיבור שלו קולח וקשה שלא להרגיש בהתלהבות הרבה. ואין פלא, אחרי הכל, לא בכל יום מוקמת אטרקציית קרח במקום החם ביותר במדינה. אטרקציה שאמורה לתת מענה לחלל הריק שיש היום בעיר באפיק האטרקציות ולא רק לדעת שר התיירות מיסז'ניקוב.
"רשמי לפנייך את האטרקציות הבאות", הוא אומר לי ומפרט: מגרש החלקה אולימפי על קרח בגודל של 1,800 מטר. 'בבילון פארק'- לונה פארק מקורה שישתרע על שטח של 1,000 ממ"ר ויכלול מכונות משחק מהחדישות בעולם, מיני מתקני לונה פארק, מבוך ענק, מכוניות מתנגשות מהחדישות שיש. גלריית אמנים אוריינטלית, מתחם שישמש בית לאמני אילת, קולנוע רב חושי, מהמתקדמים בעולם שיאפשר לצופים צפייה בסרטי תלת מימד בשילוב כסאות נעים, אפקטים של רוח, ריחות ובסך הכל שבעה מימדים. אטרקציית האיגלו- מתחם שמזכיר את כדור הזכוכית שהיינו משחקים בו בילדותנו, מעוצב בהשראת עולם הפנטזיה ומשלב בתוכו מגלשות ומרחב לבניית בובות שלג. בהמשך מתוכנן להיבנות ארמון הקרח, מלון אתני עם 250 סוויטות שכל 50 מהן יעוצבו בסגנון אחר. תהייה בריכה הצופה לים, ספא חדיש ומהודר וטרקלין עסקים. ולכל אלו תוסיפי אתר סקי סינתטי המתוכנן להיבנות על גג המלון. נו, עכשיו את מבינה את ההתלהבות שלי?".
אבל חיים לא מסתפק באלו. כמי שצמח בתחום המלונות והבין כי חייב להיות קשר בין המקום לבין הקהילה בה הוא יושב, יוזם כהן אכד והבעלים של האטרקציה שיתוף פעולה מבורך עם בתי הספר בעיר, מתוך כוונה לקרב את ילדי אילת להחלקה על הקרח. מתוך כך, מתכוון כהן אכד לקדם קשר רציף בין תלמידי כתות א'-ח' בעיר לבין אתר ההחלקה, כך שאחת לשבוע יגיעו התלמידים למקום ויחליקו בו להנאתם במסגרת שיעורי הספורט. "זה שלב א', ואני משוכנע שיהיו עוד דרכים לקרב בינינו לבין הקהילה. אין לי ספק שתוך שנתיים יוכל להיות גם לאילת אלוף ארץ בהחלקה על הקרח".

מומחה בענייני שלג


אם חשבתם שכמנהל אטרקציית הקרח מביא איתו חיים לתפקיד ניסיון רב בתחום השלג, תשכחו מזה. למעשה, הרזומה שלו כולל ניסיון אחד של חופשת סקי וזהו. מה שלא מפריע לו היום להפוך למומחה בתחום. בתיק העבודה שלו ישנן חוברות מקצועיות מהן הוא לומד את התחום כדי לדעת מה לרכוש. כך למשל הוא מספר לי בגאווה על 1,000 זוגות נעלי החלקה שרכש, 20 ברווזים כתומים בוהקים שיעלו על משטח ההחלקה לטובת הילדים הקטנים שלא יכולים להחליק על מחליקיים אבל עדיין יוכלו ליהנות מהחוויה. אפילו את מכונת ניקוי השלג הוא מכיר על בוריה ומעניק לי הרצאה קצרה בחינם אודות נפלאותיה.

אז מה, אטרקציה או קניון?
"לדעתי, זה השילוב המנצח בין השניים. אני רואה בעיני רוחי משפחה שמגיעה למקום. הבעל יושב ושותה להנאתו קפה בזמן שהאשה עושה שופינג והילדים משחקים להנאתם באטרקציות. ואז הם נפגשים לארוחת צהריים משותפת במקום או לצפייה במקום. אני אומר לך, לישראלים נמאס כבר בקיץ להיות כל הזמן רק סביב הבריכה במלון, שלא לדבר על זה שבחורף אין להם מה לחפש בלובי. האטרקציה הזו תיתן פיתרון אידיאלי".

ברור לך שיש עסקים שחוששים משינוי כללי המשחק המסחריים בעיר?
"אני בהחלט מודע לבאז הגדול שמתחולל בעיר בעקבות פתיחת האטרקציה ומתפקידנו לעמוד בציפיות. זה לא קל אבל אנחנו בהחלט מכוונים גבוה. אם מישהו חושש שהאטרקציה תמוטט את קניון 'מול הים' אני אומר שזה לא יקרה, אבל הרגלי הצריכה וההתנהגות של האילתים והתיירים בעיר מן הסתם ישתנו. מה שקרה בעיר ל'מרכז שלום', לא יקרה למול הים. חשוב לזכור כי גשר הולכי הרגל שייבנה על הלגונה יוביל את אורחי בתי המלון אלינו רגלית מבלי שיהיה להם צורך בהתנעת הרכב".

עד כמה הפרויקט הזה מחזיר אותך אחורנית בזמן?
"לא חזרתי אחורה. אני בתקופה הנכונה, בזמן הנכון ועם האנרגיות הכי טובות. מתלהב, לפעמים אפילו לא ישן בלילות. אני רואה בדמיון שלי איך זה יראה ואני כבר מחכה לרגע הזה. אם יש משהו שאני הכי שמח בו זה שלא התפתיתי להישאר במלונות אם כי היו לי הצעות. את מאמינה שאת ראש השנה האחרון חגגתי עם משפחתי לראשונה מזה שנים רבות?".

ומה עכשיו כמנכ"ל אטרקציה שכזו?
"יהיה לי סגן, יהיה לי מנהל ערב. אני את החגים עושה עם המשפחה".

לא מדאיג אותך שפעם אחר פעם הפתיחה נדחית?
"כל הסיפור הזה קיבל תאוצה רק בשנה האחרונה בגלל שינויי ת.ב.ע (תוכנית בניין עיר). אני רק מזכיר לך כמה שנים דיברו על פתיחת מלון 'בראשית' במצפה עד שזה קרה. יש אילוצים, בירוקרטיה, אישורים, כל מיני גורמים משפיעים שדוחים, אבל בסופו של דבר זה קורה. זה עניין של חודשים בלבד. אין לזה הרי לאן להתרחק יותר".