פרסומת
דלג

הישג לחובבי הנוף והטיולים: בוטלה הקמת גדר גבול בנחל גשרון

מאת: עומר כרמון ● 3/5/2012 14:41 ● ערב ערב 2548
מנהל מחוז אילת של רשות הטבע והגנים, דורון ניסים, הצליח לשכנע את מערכת הביטחון לבטל את הקמת גדר הגבול שתוכננה באחד מאתרי הטיולים הפופולאריים באזור אילת. הגדר תוקם על הגבול הבינ"ל ובנחל יוקמו חסימות פיזיות נקודתיות שיתבססו על מצוקיו התלולים של נחל גשרון שאינם מאפשרים מעבר של מחבלים ומסתננים. כלי רכב לא ינועו בשטח הרגיש. החברה להגנת הטבע: "ההסדר שהושג מקובל עלינו"
הישג לחובבי הנוף והטיולים: בוטלה הקמת גדר גבול בנחל גשרון

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

בעקבות דרישת רשות הטבע והגנים, הוחלט בצה"ל ובמשרד הביטחון לבטל את הקמת גדר הגבול שתוכננה בנחל גשרון הסמוך לאילת. הגדר תוקם על הגבול הבינ"ל ובנחל יוקמו חסימות פיזיות נקודתיותיוקמו באזור חסימות פיזיות נקודתיות, שיתבססו על הטופוגרפיה הטבעית של הנחל, שאינה מאפשר מעבר רגלי באזורים רבים. בהיעדר דרכים לרכב, יוקם המכשול בסיוע של מסוקים, שיעבירו את הציוד הדרוש להקמתו דרך האוויר. ההגנה על המכשול באזור זה תבוסס על אמצעים טכנולוגיים ותנועה רגלית של חיילים- וללא תנועת כלי רכב.

ברט"ג טוענים, כי בעקבות ההחלטה, צומצם הנזק שייגרם לטבע ולמטיילים הרבים באזור, וניתן יהיה להמשיך ולטייל בחלקו העליון והקניוני של נחל גשרון. הם מכנים את ההסכם: "הישג ענק". גורמי סביבה אחרים עמם שוחחנו השבוע, נשמעו מסויגים. הם מזכירים כי עדיין מדובר על גדר שתגרום לפגיעה נופית קשה. מהחברה להגנת הטבע נמסר ל'ערב ערב', כי ההסדר שהושג מקובל עליהם, ואין בכוונתם לערער עליו.

"אין מקום כזה בארץ ישראל"


נחל גשרון הוא מהמרשימים שבנחלי האזור, והוא זורם בקניוני בזלת, גיר וגרניט שגובהם מגיע למאה מטרים, התוכנית המקורית להקמת המכשול ביקשה ליצור מובלעת בקטעו העליון והמרשים של הנחל, שהייתה משאירה בפועל חלק מהנחל בצד המצרי ומבטלת את 'שביל ישראל' שעובר בחלק זה. אלא שמנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין ומנהל מחוז אילת של הרשות, דורון ניסים, סירבו לוותר על האזור הייחודי. לאחר מספר סיורים בשטח ושעות רבות של מו"מ, שכנעו את צה"ל לקבל את החלופה שהציעו. מנכ"ל רשות הטבע והגנים ביקש להדגיש, כי הקרדיט על ההישג מגיע בראש ובראשונה לאנשי מחוז אילת של רשות הטבע והגנים ולאלוף פיקוד הדרום וצוות תכנון הגדר שתחת פיקודו

כידוע, בחודשים האחרונים השקיע מנהל מחוז אילת ברט"ג, דורון ניסים, מאמץ רב מול מערכת הביטחון כדי להציל את נחל גשרון. לפני מספר שבועות, אמר ל'ערב ערב': "מדובר על פגיעה בפנינה של הכתר, אין מקום כזה בארץ ישראל. הנזק פה יהיה מחריד". במידה והמו"מ שניהלה רשות הטבע והגנים לא היה נושא פירות, תכננה החברה להגנת הטבע לפתוח במאבק ציבורי בנושא. בנייר עמדה שהוכן בחברה להגנת הטבע לקראת המאבק הצפוי, הודגש כי "הגדר המתוכננת תהווה פגיעה נופית סביבתית בלתי הפיכה ובכייה לדורות, שלא ניתן יהיה לתקנה".

מתמקדים בחוף הדרומי


בחברה להגנת הטבע מרוצים מהישגיה של רשות הטבע והגנים בנושא גדר הגבול עם מצרים ומפנים את אור הזרקורים לעבר התוכנית להקמת מלון בן 10 קומות ומרכז מסחרי בחוף 'אלמוג' (מול המצפה התת ימי). ה-1 ביוני הוא התאריך האחרון בו ניתן להגיש התנגדויות לתכנית. בחברה להגנת הטבע מכינים התנגדות וקוראים לכל מי שחופי הים יקרים לליבו, ארגוני סביבה לצד תושבים מקומיים, להגיש התנגדות. לדבריהם, "את הפיתוח המלונאי יש לרכז בחופים הצפוניים של העיר ואת החופים הדרומיים להשאיר טבעיים ככל שניתן".