פרסומת
דלג

המתדלק שנשדד בידי טרנסג'נדרית: החלטת נשיא המדינה תגרום נזק נפשי לאמי

מאת: עומר כרמון ● 26/10/2013 00:00 ● ערב ערב 2625
בהמלצת שרת המשפטים ובניגוד לדעת שופטי בית המשפט העליון, החליט השבוע נשיא המדינה לבטל את עונש המאסר שהוטל על טרנסג'נדרית בת 29, שהשתתפה בשוד מזוין של מתדלק. קורבן השוד אומר ל'ערב ערב': "הייתי שמח אם השודדת היתה נכנסת לכלא כמו השניים האחרים. אני חושב שזה לא הוגן שהיא לא תשב בכלא, ובן הדודה שלי, שלא השתתף פיזית בשוד ובניגוד אליה, לא שיקר בבית המשפט ולא ניסה להפיל את התיק עלי, כן יישב בכלא"
המתדלק שנשדד בידי טרנסג'נדרית: החלטת נשיא המדינה תגרום נזק נפשי לאמי

בהמלצת שרת המשפטים, ציפי לבני, החליט השבוע נשיא המדינה, שמעון פרס, לבטל את עונש המאסר שהוטל על תושבת אילת בת 29, שהשתתפה לפני שלוש שנים בשוד מזוין של מתדלק בתחנת הדלק 'דור אלון' בקיבוץ אילות. במקום מאסר בפועל, תרצה השודדת את עונשה בעבודות שירות. תקופת מאסרם של שני שותפיה לשוד, גם הם תושבי אילת ואחד מהם בן דודה של המתדלק, לא קוצרה בידי בית המשפט ולא בוטלה בידי נשיא המדינה.

השודדת זכתה להקלה בעונשה, וכעת, בניגוד לדעת שופטי העליון, גם לעבודות שירות במקום עונש מאסר, מכיוון שהיא נמצאת כרגע בהליך של שינוי מינה ואף עברה לאחרונה ניתוח לכריתת שדיים. משום שהליך שינוי המין לא הושלם והיא עדיין אישה, היתה אמורה השודדת להיכלא בכלא הנשים 'נווה תרצה' בתנאי הפרדה, זאת כדי להגן עליה מפגיעה של אסירות אחרות.

הודו בשקר בבית המשפט


המתדלק (26) שנפל קורבן לשודדת אמר השבוע ל'ערב ערב', כי החלטת נשיא המדינה לחון את השודדת מקוממת ועלולה לגרום לאמו למשבר נפשי קשה. "הייתי שמח אם השודדת היתה נכנסת לכלא כמו השניים האחרים. אני חושב שזה לא הוגן שהיא לא תשב בכלא, ובן הדודה שלי, שלא השתתף פיזית בשוד ובניגוד אליה, לא שיקר בבית המשפט ולא ניסה להפיל את התיק עלי, כן יישב בכלא", הוא אמר.

"השוד התרחש לפני כשלוש שנים. זה היה ביום רביעי בשעה ארבע לפנות בוקר", סיפר הנשדד ל'ערב ערב', "חוץ משני נהגי משאיות שישנו בתוך הרכב, לא היה אף אחד באזור. שטפתי את החנות בתחנת הדלק ואז שניים מהם: השודד והשודדת, הגיעו אלי מאחור רעולי פנים והצמידו לי סכין לצוואר. בן הדודה שלי לא היה איתם. הוא חשש כנראה שאזהה אותו. התפקיד שלו היה להמתין ברכב מילוט כמה מאות מטרים משם. השודד הפיל אותי לרצפה. הם ניסו לדבר במבטא ערבי. שינו את הקול שלהם. חשבתי מדובר בסודנים או בבדואים. הם כנראה ידעו שאני מכיר את הקולות שלהם".

כיצד הכרת את קולותיהם?
"בשבועות לפני השוד, הם הגיעו לבקר אותי כמה פעמים. כמובן שהייתי מאוד מרוצה מהביקורים. חשבתי שזה מצוין שבן דודה שלי בא לבקר אותי".

מה אמרו לך השודדים?
"השודדת הצמידה לי פתק לפנים. לא יכולתי להבין מה כתוב בפתק, כי היא 'מרחה' לי אותו על הפנים. השודד אמר לי: 'תביא את הכסף מהר'. הלכתי לאזור הקופות להוציא את הכסף. היו בסך הכל 1,364 שקלים. ואז השודד אמר: 'תוציא את הכסף מכל הקופות'. הייתי עם הגב אליו ועשיתי כל מה שביקש. חלק מהכסף נפל על הרצפה והיה שם בלגאן. הם הגיעו עם שק גדול. כנראה חשבו שיש בקופות מיליונים. לי היה נדמה שכל הסיפור לקח הרבה זמן. אבל זה בטח היה שתיים או שלוש דקות. אחרי שהמשטרה עצרה אותם, השודדת והשודד טענו שהשוד היה מתואם אתי. עורכי הדין שלהם אמרו בבית המשפט שדיברתי על זה עם השודדים כשהם באו לבקר אותי. הוא טען גם שבלבלתי בכוונה את השוטרים בכך שלא לחצתי על לחצן המצוקה ושלא התקשרתי למוקד 100, אלא ישירות ליומנאית. אני הסברתי לשופט, שאם הייתי לוחץ על לחצן המצוקה, מי שהיה מגיע זה סייר חברת האבטחה ולא המשטרה. דווקא בזכות הטלפון שלי ישירות ליומנאית, המשטרה הגיעה במהירות. השופט הבין שמנסים להעליל עלי, והשודד והשודדת הודו בסוף שלא הייתי מעורב בדבר הזה, והם שיקרו".

דיברת עם השודדים לאחר האירוע?
"עם בן הדודה שלי. הוא התנצל. הוא הסביר שלא ידע שהם מתכוונים להשתמש בסכין במהלך השוד. לאמא שלי הסיפור היה מאוד קשה. פגע בקשר שלה עם אחותה. מאז המקרה, היא אושפזה כמה פעמים".

איך היא הגיבה כששמעה על החנינה?
"עדיין לא שמעה. אנחנו לא מעזים לספר לה. אנחנו יודעים שזה ישפיע עליה קשה. היא לא תאהב את זה"

שאלנו את יועצת התקשורת של שרת המשפטים מדוע המליצה השרה על מתן חנינה לשודדת שניסתה להוליך שולל את בית המשפט. תגובה לא קיבלנו. גם מבית הנשיא לא התקבלה תשובה.

"חטא על פשע"


ראוי לציין, כי לפני חודש החליטו שופטי בית המשפט העליון להקל בעונשה של השודדת, אולם התנגדו בתוקף לבקשתה לרצות את עונשה בעבודות שירות. בשבוע שעבר, אף דחו את בקשת אמה של השודדת, לעכב את כניסתה של בתה לכלא, עד שנשיא המדינה יקבל החלטה בבקשתה לחנינה. "נסיבותיה הייחודיות של המבקשת נלקחו בחשבון הן בקביעת עונש המאסר בפועל בגזר דינו של בית המשפט המחוזי והן בפסק דיננו בו הוחלט לקצר את עונשה", כתבו שופטי העליון, "יצוין עוד, כי דחינו את תחילת ריצוי עונשה של המבקשת לתקופה של למעלה מחודש ימים, על מנת לתת לה שהות להתארגנות. בנסיבות אלו, איננו רואים מקום לעיכוב נוסף של ביצוע העונש".

שופט בית המשפט המחוזי, אליהו ביתן, הבהיר במילים שאינן משתמעות לשתי פנים, מדוע השודדת וחבריה צריכים לרצות עונש מאסר בפועל: "התופעה של שוד עובדי תחנות דלק היא תופעה רווחת ונפוצה עד כי אפשר להגדירה כ'מכת מדינה'", הוא כתב בגזר הדין, "נחיצות השירות, קלות הביצוע ומימדי התופעה, מחייבים תגובה עונשית הולמת, שתעביר מסר ששכר העבירה יצא בהפסדה ותתרום למיתון התופעה. הנסיבות הקונקרטיות של עבירת השוד כאן, חמורות. אין המדובר בעבירה מזדמנת שבוצעה בספונטניות, אלא בכזו שתוכננה מראש, כשבוע ימים לפני ביצוע השוד, קורבן השוד הוא בן דודתו של אחד הנאשמים, ובינו לבין הנאשמים האחרים היתה היכרות מסוימת. הנאשמים בחרו בו במיוחד, בשל מאפייני אישיותו. הנאשמים הצטיידו מראש בבגדים כהים ובסכין לצורך ביצוע השוד. העבירה בוצעה על ידי הנאשמים בצוותא, תוך חלוקת תפקידים ביניהם והכנת רכב מילוט. נקל לשער את רגעי האימה שעברו על המתלונן כשהנאשמים הפתיעו אותו בחנות, הוא הופל ארצה, סכין הוצמדה לצווארו, והוא נדרש למסור כסף. המתלונן תיאר בפני שירות המבחן את השוד כאירוע טראומטי שבעקבותיו הפסיק את עבודתו בתחנת הדלק ומסר כי מאז הוא חושש להימצא במקומות מבודדים בשעות הלילה בגפו. מעשים כמעשי הנאשמים פוגעים לא רק בקרבנות הישירים שלהם, אלא בציבור בכללו, בהיותם משפיעים לרעה על אווירת הרחוב ועל תחושת הביטחון של האזרח. הם ראויים לתגובה עונשית חריפה, שתבטא גמול מתאים, תשמיע שיש דין ויש דיין והמרחב הציבורי אינו הפקר ותרתיע את מבצעיהם ואת הרבים".

לגבי שקריה של השודדת, כתב השופט: "טענת כזב זו כלפי המתלונן, מוסיפה חטא על פשע מבחינת פגיעת הנאשמים בו, והיא מעמידה את כנות החרטה והצער שהביעו על הפגיעה בו, בסימן שאלה גדול. מעשי הנאשמים והעבירות בהן הורשעו מצדיקים, הן מצד הגמול והן מצד ההרתעה, הטלת עונש משמעותי, הכולל מאסר בפועל לתקופה ממשית, גם כשמדובר בנאשמים צעירים. מעשי שוד הפכו לנפוצים, ובלא מעט מקרים הם מבוצעים על ידי בחורים צעירים ואפילו קטינים. ענישה סלחנית עלולה להעביר מסר שלילי, המנוגד לאינטרס הציבורי ואין בה לתרום להתמודדות עם התופעה".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש