פרסומת
דלג

דרמה במועצה הדתית: נפתלי בנט הדיח את חביב חזיזה

מאת: עומר כרמון ● 8/11/2013 08:17 ● ערב ערב 2627
שר הדתות הודיע לראש המועצה הדתית באילת: "החלטתי להדיחך בשל כתב האישום שהוגש נגדך לפני שנתיים". חביב חזיזה עתר לבית המשפט ולעת עתה ימשיך לכהן בתפקידו: "עכשיו, כשהם החליטו להדיח אותי, לא תהיה כל פשרה", הוא אומר ל'ערב ערב'. "אני נלחם על שמי הטוב. עד שבית המשפט יזכה אותי מהאישומים ההזויים שהועלו נגדי. 'הבית יהודי' מנהל מחול שדים כדי להשתלט על המועצה הדתית ולמנות ממונה מטעמם". משרד הדתות בתגובה: "דווקא השר מרגי (ש"ס) החל את הליך השימוע. אולי מר חזיזה מעוניין לטעון ש'הבית היהודי' גם ניהל גם את משפטו של ליברמן במקום משרד המשפטים?"
דרמה במועצה הדתית: נפתלי בנט הדיח את חביב חזיזהשופט בית המשפט המחוזי בירושלים נענה השבוע לבקשתו של יו"ר המועצה הדתית, חביב חזיזה והוציא צו ארעי האוסר לעת עתה על שר הדתות, נפתלי בנט ('הבית היהודי'), לממש את החלטתו להדיחו. בשבועות הקרובים, צפוי בית המשפט להכריע האם להוציא צו ביניים שישאיר את חזיזה בתפקידו עד שתוכרע עתירתו בנושא.

דין ראש מועצה דתית כראש עירייה?


לפני ימים אחדים, הודיע בנט לחזיזה, כי אימץ את המלצת וועדת השימוע במשרד הדתות, להפסיק לאלתר את כהונתו בשל כתב האישום שהוגש נגדו לפני כשנתיים. בנט הודיע לחזיזה, כי כהונתו תסתיים ביום ראשון. חזיזה עתר לבית המשפט, ותאריך היעד שקבע בנט - בוטל.

כתב האישום שהוגש נגד חזיזה מייחס לו קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמרמה והפרת אמונים. ועדת השימוע במשרד הדתות ביססה את המלצת ההדחה, על פסק דין בית המשפט העליון, בנוגע לראשי ערים שמוגש נגדם כתב אישום: "לפני כחודשיים, ניתן על ידי בית המשפט העליון פסק דין בעניין ראשי העיריות רמת השרון ונצרת עלית, אשר קבע כי יש להעביר את שני ראשי העיריות מכהונתם, לאור הגשת כתב האישום נגדם", הסבירה הוועדה, "מפסק הדין עולה, כי נוכח הגשת כתבי האישום כנגד שני ראשי העיריות, הרי שהמשך כהונתם אינו עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק".

בתגובה לנימוקי משרד הדתות, טען חזיזה בעתירתו, כי החלטת בית המשפט העליון בנוגע לראשי הערים אינה נוגעת לעניינו: משרד הדתות מבקש להדיחו מהמועצה הדתית, אך ראשי הערים לא הודחו ממועצת העיר שהיא המקבילה למועצה הדתית. בנוסף, קבע בית המשפט העליון, כי בשיקולי ההדחה יש לקחת בחשבון את חומרת העבירות, התמשכות והיקף העבירות, וכן את מספר האישומים. חזיזה טוען, כי כל אחד מאותם סעיפים אינו רלבנטי לכתב האישום שהוגש כנגדו. עוד הוא מסביר, כי שר הדתות אינו יכול להדיח ראש מועצה דתית, והדחה יכולה להתבצע רק על ידי הגופים שמינו אותו לתפקיד: המועצה הדתית או ועדת השרים להרכבי המועצות הדתיות. "חזיזה אינו חבר המועצה הדתית הראשון וגם לא ראש המועצה הדתית הראשון שמוגש נגדו כתב אישום במהלך כהונתו. ובכל זאת, הוא הראשון שעליו מבקש שר הדתות לקבוע את התקדים הבעייתי של הפסקת כהונה בניגוד להסדר החקיקתי המפורש", נכתב בעתירה, "מן הדין היה, לכל הפחות, כי החלטה מעין זו תתקבל על יסוד קריטריונים שוויוניים, ברורים ושקופים".

"מנהלים מחול שדים כדי לצוד אותי"


"'הבית היהודי' הצהירו שבכוונתם להשתלט על המועצות הדתיות", אמר חזיזה ל'ערב ערב', "אך האם כל הדרכים כשרות? האם הרצון למנות נציגים פוליטיים של 'הבית היהודי' מאפשר להם פגיעה בפעילות המועצה הדתית? הם לקחו את כתב האישום ואמרו: אתה מורשע. הם מנהלים מחול שדים כדי לצוד אותי. עושים הכל כדי שהמועצה הדתית תיכשל במה שהיא צריכה לתת לציבור, כדי שניתן יהיה להגיד שהמועצה נכשלה וצריך להדיח אותי. הם החלו להצר את צעדיי כדי להשתלט על המועצה הדתית ולמנות ממונה מטעמם. הם עיכבו העברת כספים שמגיעים למועצה הדתית, ראינו זאת לאחרונה בנושא בית העלמין. שר הדתות הקודם, יעקב מרגי (ש"ס), אמר שיש להמתין להחלטת בית המשפט בענייני. אך מכשנכנס השר החדש, נפתלי בנט, הם חידשו את הזימונים שלי לשימוע ומיהרו לקיים שני שימועים לפני הבחירות".

כהונתך בכל מקרה אמורה להסתיים בקרוב. לא תנסה להגיע לפשרה?
"עכשיו, כשהם החליטו להדיח אותי, לא תהיה כל פשרה. אני נלחם על שמי הטוב. עד שבית המשפט יזכה אותי מהאישומים ההזויים שהועלו כנגדי. היו בחירות ועכשיו צריך להיבחר הרכב חדש של המועצה הדתית. זה מחטף. מה בער להם לעשות זעזוע במועצה הדתית דווקא עכשיו? בשנתיים וחצי האחרונות, היה שקט תעשייתי במועצה הדתית. קיבלתי מועצה עם גירעון כספי, והיום היא מסיימת את השנה עם רווח. שירותי הדת התנהלו כמו שצריך. העובדים קיבלו את המשכורות בזמן. אני חושב שהיום, הדבר הטוב ביותר למועצה הדתית, הוא לתת לה להתנהל בצורה שקטה. המערכת שבוחרת את המועצה הדתית תגיד את שלה ותמנה הרכב וזה מה שצריך להיות. אם תהיה לי יכולת להתמנות, אתמנה. אם לא - לא אתמנה".

"

שימוע למראית עין"


בעתירתו לבית המשפט המחוזי, המשתרעת על מאות עמודים, טוען חביב חזיזה, כי כתב האישום שהוגש נגדו אינו מבוסס. הוא מספר כיצד התברר לו שהשימוע שערך לו משרד הדתות היה למראית עין בלבד, ולמעשה התקבלה ההחלטה בדבר הדחתו מראש. חזיזה מביא מספר דוגמאות להוכחת טענתו. לדבריו, בערב הבחירות, שוחח עם עובדת באגף הפיקוח והבקרה במשרד הדתות. כששאל אותה מדוע לא הועברה למועצה הדתית הקצבה של 800 אלף שקלים עבור פיתוח בית העלמין באילת, היא ענתה כי העיכוב הוא משום שחזיזה מורשה חתימה בחשבון הבנק אליו אמורים לעבור הכספים ואין לאפשר את הדבר, 'משום שיש נגדך פסק דין'. "כיצד ידעה עובדת מן המניין במשרד הדתות בתאריך 21.10.13, כי יומיים לאחר מכן יקבל שר הדתות החלטה להפסיק את כהונתי במועצה הדתית?", תוהה חזיזה, "המסקנה הבלתי נמנעת היא, כי ההחלטה להדיח אותי התקבלה זמן רב קודם לכן. השיא מבחינת המסקנה העגומה כי השימוע נערך למראית עין וההחלטה התקבלה מראש, היה בביקורו של סגן שר הדתות, אלי בן דהן, באילת. בן דהן התראיין לעיתון 'ערב ערב' ואמר: 'ראש המועצה הנוכחי לא יכול להמשיך - יכול להיות שעוד לפני הבחירות. אנחנו בודקים אם מותר לנו או לא. הוא לא יוכל להמשיך. אנחנו רוצים הרכב אחר לגמרי. יש מספיק כוחות בציבור שלנו שיכולים להשתלט על המועצה הדתית. להפוך את המועצה הדתית לגוף מאיר פנים, גוף מקרב ותומך בבתי הכנסת וכן לגוף של אנשים שאומרים 'הלל' ביום העצמאות. סגן השר, שבוע לפני שהשר קיבל החלטה בעניינו של חזיזה, כבר ידע והודיע כי חזיזה לא יכול להמשיך וכי הוא אכן יודח, והשאלה היחידה שנותרה על הפרק היא האם ניתן להדיחו לפני מועד הבחירות לרשויות המקומיות או שמא רק לאחר מכן", נכתב בעתירה, "העותר מקווה כי הריח העולה מן ההליך במסגרתו הוחלט על הפסקת כהונתו, שהוא ריח של רדיפה אישית, איננו משקף את המציאות".

ממשרד הדתות נמסר בתגובה לטענותיו של חזיזה: "דווקא השר מרגי החל את הליך השימוע של מר חזיזה, בעקבות כתב אישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז דרום פלילי. פסק דין של בית המשפט העליון קבע שנושא משרה בשירות הציבורי שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להמשיך בתפקידו. משרד המשפטים הוא זה שמנהל את ההליכים הפליליים נגד מר חזיזה, המשרד לשירותי דת לא נתן את חוות הדעת בעניינו. ל'בית היהודי' אין נגיעה לעניין, או שאולי מר חזיזה מעוניין לטעון ש'הבית היהודי' גם ניהל גם את משפטו של ליברמן במקום משרד המשפטים?"

חדשות אילת