פרסומת
דלג

הרוכלים יעתרו לעליון

מאת: עומר כרמון ● 8/11/2013 15:34 ● ערב ערב 2627
שבועיים וחצי לפני מועד הפינוי, מקווים הרוכלים לנס שישאיר אותם בטיילת. מאיר תורג'מן: "העירייה מדברת על השמה מקצועית לרוכלים. איזו השמה מקצועית אפשר לתת לאנשים בני שישים ושבעים?". "אם נפסיד בבית המשפט, ההוראה שלי לרוכלים היא לפנות בשקט ולא לעשות כל פרובוקציה". העירייה: "ניסינו לסייע באמצעות הליכי השמה מקצועיים, אולם לא זכינו לשיתוף פעולה מצד הרוכלים". השבוע, הגיעו לטיילת נציגי מינהל מקרקעי ישראל, מלווים בשוטרים וחילקו לרוכלים התרעות לפני פינוי
הרוכלים יעתרו לעליוןהרוכלים בטיילת, שאמורים להתפנות בעוד שבועיים וחצי, יעתרו בימים הקרובים לבית המשפט העליון בבקשה לעכב את הפינוי. השבוע, הגיעו לטיילת נציגי מינהל מקרקעי ישראל, מלווים בשוטרים וחילקו לרוכלים התרעות לפני פינוי. הרוכלים הוזהרו, כי אם לא יעזבו מרצונם עד ה-25 בנובמבר, הם יפונו בכוח, והוצאות הפינוי יוטלו עליהם.

בעתירתם לבית המשפט העליון, יטענו הרוכלים, כי העירייה לא מילאה את הוראותיו, לקיים עמם דיונים למציאת פתרון חלופי לפרנסתם. מהעירייה נמסר בתגובה לטענה זו, כי הרוכלים לא שיתפו פעולה עם ניסיונותיה למציאת פתרון בנושא: "העירייה ניסתה לסייע באמצעות הליכי השמה מקצועיים, אולם לא זכתה לשיתוף פעולה מצד הרוכלים".

"מרגישים כמו דוד שנלחם בגוליית"


נציג הרוכלים, מאיר תורג'מן, אמר ל'ערב ערב': "העירייה מדברת על השמה מקצועית לרוכלים. איזו השמה מקצועית אפשר לתת לאנשים בני שישים ושבעים? מה הם ילמדו עם הגב השבור שלהם? טכנאי מיזוג קירור? אנחנו עצמאים, אנחנו לא זכאים לכלום. לא לדמי אבטלה, לא להבטחת הכנסה. צר לי שראש העירייה, גם לאחר שניצח בבחירות, לא בא לשבת אתנו. אנחנו תושבים שלו. אנחנו מרגישים כמו דוד שנלחם בגולית. אם היינו מיליונרים, לא היו מצליחים לפנות אותנו. היינו נהנים מעורכי הדין הכי טובים, ובית המשפט היה מורה לשלם לנו כדי שנתפנה ולמצוא עבורנו מקום חלופי. אם היה לנו כסף לקחת יחצ"ן, אנשים היו מתייחסים אלינו כלצדיקים. אבל לצד השני היה כסף. הוא לקח יחצ"ן והפך אותנו לעבריינים. אנחנו לא פלשנו לקרקע ולא עברנו על החוק. אנחנו גם לא מתכוונים לעבור על החוק. אנחנו מגישים עתירה האחרונה לבית המשפט העליון ומקווים שיהיה לנו נס חנוכה. אם נפסיד בבית המשפט, ההוראה שלי לרוכלים היא לפנות בשקט ולא לעשות כל פרובוקציה".

מי ייצג אתכם בבית המשפט?
"מסיבות כספיות, זה עדיין לא נסגר. לצערי, נגמרה לנו הקופה. אנחנו שבורים מבחינה נפשית, מבחינה כלכלית. שבורים מהמלחמה הזאת".

המשטרה: נתערב אם תהיה התנגדות


ביקשנו מהמשטרה להבין כיצד היא נערכת פינוי הרוכלים מהטיילת, בתגובה נמסר: "ככלל נקבע כי מינהל מקרקעי ישראל ( ממ״י ) היא הגורם האחראי על פינוי הדוכנים. יחד עם זאת תפעל משטרת ישראל בכוחות מתוגברים לסייע לממ״י תוך שמירה על הסדר הציבורי ועל אכיפת החוק. לרוכלים הובהר כי אין להם זכות חוקית לשהות במקום ובמעשיהם הם עוברים על החוק. ראוי לציין כי ניתנה לרוכלים האפשרות לפנות את הדוכנים באופן עצמאי עד למועד שקבע בית המשפט ואנו נתערב רק במקרים בהם תהיה התנגדות לכך. מימוש צו בית המשפט הנו הליך דמוקרטי ראשון במעלה. משטרת ישראל אמונה על אכיפת החוק ופועלת מכורך החוק, בממלכתיות ובשיוויוניות במסגרת המוטל עליה על פי החוק".

שאלנו את העירייה מדוע לא פורסמה עדיין רשימת הרוכלים שנמצאו זכאים לקבלת דוכן במגרש הרוכלים החדש שייפתח סמוך למלון 'מוריה'. בתגובה נמסר: "עם פינוי הטיילת, כאמור בפסק הדין של בית המשפט העליון, ישלחו הודעות לזכאים להיכנס למגרש 40ב'. ככל שיוותרו רוכלים שאינם מצוינים ברשימת הזכאים, תנסה העירייה לסייע ככל שיתבקש סיוע כאמור".

חדשות אילת