פרסומת
דלג

נדחתה בקשה לקרוא כיכר באילת על שם אנואר סאדאת

מאת: עומר כרמון ● 5/6/2015 21:40 ● ערב ערב 2709
ועדת שמות רחובות קבעה פה אחד: "שמות לכיכרות, רק לאישים ישראליים או ציוניים". היו"ר, עו"ד יעל דרבי: "אין לנו הרבה כיכרות ויש לנו הרבה אנשים 'משלנו' להנציח. אנואר סאדאת עשה שלום, אבל הוא עשה גם דברים אחרים". על ההחלטה לבטל את 'כיכר השלום', אמרה: "לכיכר קראו 'כיכר השלום על שם מנחם בגין', והדגש היה 'מנחם בגין' ולא 'השלום'". הוועדה העניקה שמות חדשים לרחובות ברובע 11: 'משעול קשת בענן' ו'משעול יום הכיפורים'
נדחתה בקשה לקרוא כיכר באילת על שם אנואר סאדאתועדת שמות רחובות, בה השתתפו חברי המועצה: עו"ד יעל דרבי (יו"ר) ואלון וייס, הרב שמעון אייזנבך, שמוליק תגר, ציון ויצמן, שלמה אביטן, גילה עדה ופנינה פחימה, דחתה השבוע הצעה לקרוא רחוב או כיכר בעיר על שמו של נשיא מצרים המנוח, אנואר סאדאת - המנהיג הערבי הראשון שחתם על הסכם שלום עם ישראל ונרצח בידי קיצונים אסלאמיים. הוועדה הסבירה כי "בהתאם להחלטה היסטורית, שמות רחובות באילת אינם ניתנים על שמות אישים. אשר לכיכרות, החליטה הוועדה לתת שמות לכיכרות על שם אישים ישראליים או ציוניים בלבד".

ההצעה לקריאת רחוב או כיכר על שם אנואר סאדאת, הועברה לוועדה בידי ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, לאחר שקיבל פנייה בנושא מהעיתונאי הוותיק, צבי גיל - ממייסדי הטלוויזיה הישראלית. "המנהיג הערבי, אנואר סאדאת, פתח לנו את השערים לאזור כולו, במעשה אמיץ ובלתי רגיל שמזכה אותו להיכנס לפנתיאון ההיסטורי", כתב גיל, אך הצעתו נדחתה.

יו"ר ועדת שמות וחברת המועצה, עו"ד יעל דרבי, אמרה ל'ערב ערב': "ההחלטה התקבלה פה אחד. היה קונצנזוס לעניין הזה. אין לנו הרבה כיכרות ויש לנו הרבה אנשים 'משלנו' להנציח. אנואר סאדאת עשה שלום, אבל הוא עשה גם דברים אחרים. הרי שלום עושים עם אויבים. זאת היתה בקשה של אדם, שהוא אפילו לא תושב אילת, שהועברה לוועדה בלי חוות דעת".

רק בתחילת השנה ביטלתם את שמה של 'כיכר השלום'. לפני כן, בוטלה הנצחת עולי הרגל המוסלמים בכיכר הכניסה המערבית לאילת. אין כאן מגמה?
"לא יושבים בוועדה רק אנשים דתיים. לכיכר קראו 'כיכר השלום על שם מנחם בגין', והדגש היה 'מנחם בגין' ולא 'השלום'. החלטנו לקרוא כיכרות על שמם של ראשי הממשלה ואחת מהן תהיה על שם מנחם בגין".

משעול טל ומטר


בנוסף לדחיית מועמדותו של אנואר סאדאת, המליצה הוועדה על שמות רחובות חדשים ברובע 11: 'משעול יום הכיפורים', 'משעול טל ומטר', 'משעול קשת בענן', משעול חג הסוכות', 'משעול ראש השנה', 'משעול חג החנוכה', משעול חג האילנות', 'משעול פורים', 'משעול פסח', 'משעול העצמאות', משעול מתן תורה', 'משעול חג השבועות', 'משעול שמחת תורה', 'משעול ראש חודש', 'משעול שמיני עצרת', 'משעול הביכורים', 'משעול קיץ', 'משעול חורף', 'משעול העומר', משעול הקציר' ו'משעול האסיף'.

קשת בענן? שאלנו את עו"ד דרבי
"התבקשנו לתת שמות למשעולים. אחת השכונות ברובע נקראת 'שכונת מועדי ישראל' והשנייה היא 'שכונת עונות השנה'. אני חושבת שהשמות האלה הם שינוי מרענן".

שינוי מרענן? משעול יום הכיפורים?
"אם אנשים גרים במשעול העמונים, אז אפשר לגור גם במשעול יום הכיפורים (צוחקת) יש מי שרואה ביום הזה כיום נורא של צום ותענית, ומצד שני הדתיים אומרים ששני הימים הכי טובים לעם ישראל, הם: פורים ויום הכיפורים. אולי בעוד כמה שנים הוועדה תקבל בקשה של תושבי משעול יום הכיפורים, לשנות את השם".

חדשות אילת