פרסומת
דלג

זניחת פרויקט תעלת הימים תעלה לישראל ביוקר

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 24/10/2018 18:40 ● ערב ערב 2886
ירדן מבקשת מישראל להחזיר לה שטחים שהוחכרו לה במסגרת הסכם השלום בין שתי המדינות ● בין השטחים שטחי חקלאות בצופר שבערבה ומובלעת נהריים שבצפון ● הבקשה באה על רקע נסיגתה של ישראל מהסכם פרויקט להקמת תעלת הימים עליו חתמו המדינות בשנת 2015 ● במקביל, החלטת ישראל להעלות את אספקת המים לירדן מעוררת התנגדות בשל המחסור במים ומצבה של הכנרת
זניחת פרויקט תעלת הימים תעלה לישראל ביוקר
פרויקט תעלת הימים (הדמיה)

ירדן הודיעה השבוע לישראל כי אין בכוונתה להאריך את הסכם החכירה לשטחים חקלאים אותם החכירה לישראל במסגרת הסכם השלום. על פי נספח להסכם השלום החכירה ירדן לישראל שטחים ששימשו לחקלאות באזור צופר שבערבה ונהריים שבצפון. שטחים שבמסגרת השלום הועברו לריבונותה של הממשלה הירדנית. על פי הנספח להסכם השלום הנוגע להחכרת השטחים, סוכם כי השטחים יוחכרו לישראל למשך 25 שנים ובמידה ומי מהצדדים יבקש לסיים את ההסכם יודיע שנה מראש. כאמור ההודעה הגיעה בשנת ההחכרה ה24 ושנה לפני סיום מועד ההסכם. גורמים המעורים בפרטים מסרו כי להערכתם הבקשה לסיום החכרת השטחים לישראל באה על רקע כעסם של הירדנים על כך שישראל נסוגה מהסכם "תעלת הימים". תעלת הימים נחשבה לפרויקט משמעותי, שלא לומר קריטי עבור ירדן, הסובלת ממצוקת מים חריפה הגורמת להפסקת הזרמת מים לבתים כמה ימים בשבוע.
 

ירדן מתקשה לגייס משקיעים לפרויקט


במשך שנים  תמכה ישראל בפרויקט תעלת הימים, הסכם עליו חתמו המדינות בפברואר 2015 ושכלל הקמת מתקן התפלה משותף לירדן וישראל שיזרים מים לעקבה וישראל וכן יזרים מים לים המלח הגווע, בעזרת תעלה שתוכננה להיסלל לאורך כ 200 קילומטרים. ההסכם נחתם כחלק מחיזוק היחסים בין שתי המדינות. עלות המיזם הוערכה בסך  10 מיליארד שקל. הצפי שמתקן ההתפלה יפיק כ-35 מיליון קוב מים לשנה, שיתורגמו ל-35 מיליון דולר בשנה, שיתווספו ל-45 מיליון דולר שתעלה הפעלת החלק הישראלי של התעלה. בנוסף, על פי ההסכם שבין המדינות, ישראל התחייבה לרכוש מהירדנים מים במחיר גבוה למדי של דולר לקוב. לשם ההשוואה משלמים החקלאים כיום מחיר הנמוך מהמחיר הצרכני העומד על 2-2.2 שקל לקוב. כשמורידים מסך זה את סך הסבסוד לחקלאים, יורד הסכום עוד יותר. ירדן מצידה התקשתה לגייס את הסכום הנדרש להקמת הפרויקט.  בנוסף להסתייגות הישראלית, עומד גם הקושי של הירדנים לגייס את הסכום הנדרש להקמת הפרויקט. 


האם תעמוד ישראל בהגדלת מכסת המים לירדן?


לאור הסיכון כי ייקור רכישת המים מהירדנים יגרור העלאה של הסכומים אותם משלמים החקלאים למדינה במסגרת חשבונות המים, טוענים הלוביסטים של החקלאים כי תעלת הימים תחסל מחצית מהחקלאות בישראל, זאת מאחר והסכומים שמשלמים החקלאים משמשים לצורך עלויות הפיתוח של מערכת המים במדינה. ישראל הציעה בעבר לירדנים להקים צינור חלופי לתעלה מהים התיכון, אולם הירדנים התנגדו.

במסגרת הסכם השלום עם ירדן התחייבה ישראל להזרים 45 מיליון קוב מים בשנה לירדן. בשנה האחרונה הוגדלה אספקת המים המועברת לירדן ל55 מיליון קוב בשנה, מה שגרר תגובות מחאה מצד החקלאים וחברי כנסת שטוענים כי אין סיבה להגדיל את כמות אספקת המים בעוד המדינה עצמה סובלת ממחסור מים ובשל מצבה של הכנרת. מנגד טוען השבוע מנכ"ל רשות המים, גיורא שחם, כי הוא נמצא בקשר רציף עם מנהלי משק המים בירדן: "אני בהחלט לא אמליץ לעשות פה פעולות תגמול שיכולות לסכן את היציבות של הממלכה השכנה שלנו", אמר בראיון לאולפן YNET, "אני חושב שאנחנו כשכנים, שקשורים בהסכם שלום כל כך חשוב למדינת ישראל, להתחיל לשחק במשחקים האלה – זה דבר מסוכן. אני בהחלט לא אמליץ לעשות פה פעולות תגמול, שיכולות לסכן את היציבות של הממלכה השכנה שלנו. כל הסיפור של המובלעות הוא לא בתחום שלי, אלו החלטות מדיניות...". 
במקביל הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ינהל משא ומתן מול המלך עבדאללה בעניין החזרת השטחים.


חדשות אילת - ערב ערב באילת