פרסומת
דלג

בשנת 2017 נרשמו באילת רק 34 דוחות על עישון במקומות ציבורים

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 2/11/2018 05:30 ● ערב ערב 2887
באילת ניתנו רק 34 דוחות על עישון במקומות ציבורים שלא כחוק ● כך עולה מדוח שר הבריאות על הרגלי העישון בישראל לשנת 2017 שהוגש לכנסת ● בירושלים ניתנו 1745 דוחות, אזור ולב השרון עם שיעור הדוחות הנמוך ביותר ובסך הכל 2 דוחות ● עיריית אילת: מתחילת השנה ניתנו 23 דוחות. סיירת התיירות אוכפת גם היא במענה לפניות המוקד המגיעות מבתי המלון על עישון במרחב הציבורי פרטי בדגש על בריכות השחייה שבתחומן – מתחילת השנה ניתנו 20 דוחות
בשנת 2017 נרשמו באילת רק 34 דוחות על עישון במקומות ציבורים

על פי דו"ח של משרד הבריאות לשנת 2017, שהוגש לכנסת ובדק את מצב העישון ונזקיו, נמצא כי שיעור הקנסות שניתנו בכל רחבי הארץ עד היום היה נמוך באופן משמעותי ורבות מהרשויות המקומיות והמועצות האזוריות כלל לא ביצעו אכיפה והטילו עונשים על המעשנים במרחבים הציבוריים. מהדוח עולה כי באילת ניתנו רק 34 דוחות. הדו"ח שהוכן על ידי שירותי בריאות הציבור של משרד הבריאות מציג את הנזקים הנגרמים מעישון. כמו כן מציג הדוח נתונים על מספר המעשנים במדינת ישראל. בנושא אכיפה מצטיירת תמונה מעניינת כך למשל בעיר ירושלים חולקו בשנת 2017 כ-1745 דוחות על עישון בניגוד לחוק. בבאר שבע חולקו 1062 דוחות, תל אביב 964 דוחות, בעיר נתניה חולקו 553 דוחות. בשאר הערים שנסקרו נמצא כי שיעור הדוחות שניתנו נמוך. אילת תופסת מקום באמצע עם 34 דוחות כאשר ארבעה מהם ניתנו על עישון בקניון, דוח אחד ניתן על עישון בבית חולים, אחד על עישון בתחנת אוטובוס, 19 דוחות ניתנו על עישון שלא כחוק בבריכות שחיה ו-תשעה דוחות ניתנו על עישון במועדונים ופאבים. לצורך השוואה בדימונה ניתנו 15 דוחות. כפר סבא עם 27 דוחות , צפת -19 דוחות , רחובות עם 38 דוחות אזור ולב השרון עם שיעור הדוחות הנמוך ביותר ובסך הכל 2 דוחות, ואילו במרבית ערי הדרום לא נרשמו דוחות בכלל או שנרשמו מספר מועט. בנוסף, כלל הדו"ח פרטים על רשויות שלא העבירו דיווחים על פעילות אכיפה כנגד מעשנים, נראה כי עיריית אילת בין הרשויות שהעבירו את הדו"ח על פי חוק. 
לאחר פרסום הדוח אישרה וועדת העבודה והרווחה של הכנסת את הצעת משרד הבריאות להרחבת צו מניעת העישון, כך שיכלול, בין היתר, בתי חולים ומרפאות, גנים ציבוריים, אולמות אירועים, בתי משפט ומשרדי ממשלה. האיסור יכלול בעקבות הצו גם בתי חולים ומרפאות, בטווח של עשרה מטרים מהכניסה ומהיציאה, וכן אירוע תרבות והתקהלויות הכוללות 50 אנשים ומעלה. העישון ייאסר גם במשרדי ממשלה, מועצות דתיות, עיריות ובתי משפט, וכן בגני חיות, באולמות אירועים, בגני שעשועים ובחניונים.
דוח שר הבריאות על העישון בישראל 2017 הוא הדוח ה-17 המוגש לכנסת מאז נחקק "חוק חובת דיווח בדבר הנזקים הבריאותיים הנגרמים מעישון מוצרי טבק" בשנת 2000. מגמת הירידה בשיעורי העישון החלה בתחילת שנות ה- 70, סביב שנת 2010 החלה האטה בקצב הירידה ובשנים האחרונות שיעורי העישון יחסית יציבים, כ- 5.2% באוכלוסייה. כ-% 20 מתלמידי כיתות י' התנסו בעישון סיגריות אי פעם, ואחוז התלמידים בכיתות ו', ח' ו-י' המעשנים סיגריות או מוצרי טבק לפחות פעם בשבוע היה 3.5% במגזר היהודי לעומת 4.14% במגזר הערבי. אנחנו מאמינים שאיסור העישון בכל שטח מוסדות החינוך, מדיניות האכיפה החדשה של משרד החינוך והמדיניות של צה"ל למאבק בעישון ועידוד הגמילה, יובילו לירידה משמעותית נוספת בשיעורי העישון בקרב נוער וצעירים", נכתב בדוח. 

מעיריית אילת נמסר: "השיטור העירוני הכולל צוות משולב של פקח ושוטר מבצע אכיפה במוסדות ציבור, במרכזים מסחריים, בבארים, פאבים ומועדונים הן במתן מענה לתלונות המוקד העירוני והן בפעילות יזומה. מתחילת השנה ניתנו 23 דוחות. סיירת התיירות אוכפת גם היא במענה לפניות המוקד המגיעות מבתי המלון על עישון במרחב הציבורי פרטי בדגש על בריכות השחייה שבתחומן – מתחילת השנה ניתנו 20 דוחות".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש