פרסומת
דלג

בדרך לאליפות

מאת: ● 16/2/2011 11:04 ● ערב ערב 2485
קבוצת נערים ב' של 'בני אילת', שמוליכה בבטחה את ליגה מחוזית דרום, נמצאת בדרך לשמור על תואר האליפות, שבו זכתה הקבוצה בשנה שעברה. עד שזה יקרה, מנסים המאמן, רענן גולדברג ומנהל הקבוצה, אילן בן דוד, לשמור את השחקנים דרוכים ורעבים להצלחה. השבוע, יהיה שבוע קריטי עבור הקבוצה, כאשר תיפגש עם יריבתה, תל שבע. במשחק ביו שתי יריבותיה העיקריות הובילה תל שבע 3: 1 על מרחבים, אך המשחק פוצץ בגלל מזג האוויר. בינתיים, מובילה הקבוצה האילתית בכל הפרמטרים, ושחקניה מחכים בקוצר רוח לזכות באליפות ולהניף את הגביע
בדרך לאליפותאם תשאלו את רענן גולדברג, מאמן קבוצת נערים ב', איזה שחקן הכי חשוב אצלו בקבוצה, הוא יענה לכם, בלי להניד עפעף, שהשחקן הכי חשוב אצלו זו הקבוצה עצמה, וזה בעצם המתכון להצלחה של קבוצת נערים ב' העונה. הכל מתחיל מהמרקם החברתי ונגמר בדרך שהתווה גולדברג, כדי להגיע עם הקבוצה לאן שהגיע.

מבינים את המשחק


קבוצת נערים ב' של 'בני אילת' מוליכה כרגע את הליגה. אבל לא רק. שלושה משחקני הקבוצה נמצאים בצמרת המבקיעים בליגה. מבחינת ממוצעים, אילת מובילה בכל פרמטר. בתחילת העונה, לא הראתה הקבוצה ניצוצות של ריצה לאליפות. עם הזמן, מה שהביא את הקבוצה למה שהיא היום זה בעיקר עבודה קבוצתית על הפן המנטלי, תרבות של ווינרים, שאיפה למצוינות ועבודה קשה עם ירידה לפרטים הקטנים. לא מדובר רק בטכניקה אישית. "היום, קבוצת נערים ב' נמצאת לגמרי במקום אחר מתחילת העונה, מבחינת ההבנה של המשחק, הם מבינים בשתי דרגות יותר מאשר שהבינו בתחילת העונה", אמר השבוע מאמנם, רענן גולדברג, "בתחילת העונה, הגיעו שחקנים שיודעים לשחק כדורגל, אבל ברמה האישית, לא כקבוצה. היה צריך לחבר ביניהם וללמד אותם את הבסיס למשחק כדורגל קבוצתי, דברים שלא הכירו קודם והיום יודעים ברמה הרבה יותר טובה", הוסיף גולדברג, "מה שגורם להצלחה של הקבוצה הוא לא רק כישרון, ההצלחה היא בעיקר בגלל שבנינו את המודל של הביחד, הלכידות הקבוצתית, הגיבוש שאנחנו עושים להם, פיתחנו אצלם תרבות של ווינרים וחוסן מנטלי. עכשיו הם עסוקים במטרה".

עד עכשיו לא אמרת מילה על אליפות?
"לא הייתי ממהר. אני חושב שהדרך עוד ארוכה ולא פשוטה. אנחנו באמת צריכים לחיות עם הקלישאה- משחק משבת לשבת, אנחנו צריכים לבוא צנועים, עם הרבה מוטיבציה, רוח לחימה ועקשנות, כי חובת ההוכחה - עלינו. אומנם אנחנו במקום הראשון, אבל זה לא יהיה פשוט. יש עוד כמה משחקים בדרך שנצטרך לעבור. האמת, מקום ראשון גם לא עושה עליי שום רושם וזה אמיתי. ההצלחה לפעמים מטעה, יש לנו על הראש את תל שבע ומרחבים, מעבר לזה, צריך כל הזמן לשמור על מתח וזה לא פשוט. צריך לשמור אותם דרוכים, עם רעב לכדור ולהצלחה. בסך הכל, מבחינה מנטלית, השחקנים מבינים מצוין את המטרות שלהם, והם מוכנים למשימה שהצבנו בפניהם".

מה אתה חושב שעזר לכם להגיע למקום בו אתם נמצאים היום?
"הצלחות או בנייה של קבוצה עם מטרות של זכייה באליפות או להיות הטובה ביותר בנויות על החלק המנטלי לא פחות מאשר על החלק המקצועי, ובחלק הזה, נערים ב' שלנו ברמה טובה. אבל אם אנחנו רוצים להגיע רחוק עד לתואר, אנחנו צריכים להמשיך להגדיר מטרות, לבוא דרוכים ומוכנים ועם רמת הריכוז הנכונה למשחק. גם החיפוי אחד על השני, ההבנה של כל אחד בתפקיד שלו, במערך הקבוצתי יכולים לתרום. חוץ מזה, יש לנו חלק קדמי מוכשר מאוד. שלושת החלוצים בולטים בטבלת מבקיעי השערים עם 44 שערים מתוך 55 של כל הקבוצה, אך מה שעושה את כל ההבדל זה המרקם החברתי".

סיפור הצלחה


אצל רענן גולדברג (43), מאמן נערים ב', ערבי הגיבוש של הקבוצה, זה החלק הכי חשוב. גולדברג, המשמש כמורה ב'קרן קרב' בבתי הספר בעיר הוא איש של עבודה, יורד לפרטים הכי קטנים. מי שמכיר אותו, יודע שהוא מאמן מאוד יסודי, שאוהב לתקן ולהעיר הערות במהלך אימון. "אנחנו עובדים ברמות שלא יביישו אף אגודה בארץ", רענן מאמין בחלק החברתי, שהוא הבסיס להצלחה המקצועית, "אנחנו משקיעים מאוד בחלק החברתי, עורכים לא מעט ערבי גיבוש, אירועים משותפים ושיחות אישיות וקבוצתיות עם השחקנים. ההתעסקות בקבוצה היא לא רק בחלק המקצועי, אלא גם דרך בית ספר, תזונה ומה שקורה בבית מול ההורים. העבודה לא נגמרת על המגרש".

מה צריך לעשות כדי שתשמרו על התואר שהשיגו נערים ב' בעונה שעברה?
"להמשיך לעבוד קשה, להמשיך להיות צנועים ולתקן את הטעויות בדרך. חובת ההוכחה חלה עלינו, אנחנו צריכים להגיע לכל משחק עם עקשנות, רצון להצליח, להיות כל הזמן ממוקדים במטרה, לבוא מרוכזים כאילו שרק אתמול התחלנו. הקלישאה "לעבוד משבת לשבת" היא הכי נכונה. אני חושב שהדרך עוד ארוכה והשחקנים שומעים את זה ממני. אנחנו לא צריכים להסתנוור ולחשוב שזה מונח אצלנו בכיס. אנחנו נצטרך לעבוד קשה מאוד ולבוא קטנים לכל משחק, לעשות את הדברים הפשוטים ולקוות שהם יתחברו להצלחה, שתביא אותנו בסוף העונה למקום שאליו אנו רוצים להגיע".

לפי כל הפרמטרים של הסטטיסטיקות בליגה, דווקא נראה שזו קבוצה שרצה לאליפות?
"ההצלחה הכוללת אכן בנויה מהפרמטרים האלה. זה נכון שאנחנו מובילים ובולטים, אבל אני מסתכל על הפרמטרים האחרים שלאו דווקא מביאים את התוצאות, כמו למשל ההגינות המקצועית, לכבד את הקבוצות היריבות ואי ספיגה של כרטיסים צהובים. השחקן הכי חשוב אצלי בקבוצה, זו הקבוצה. אצלי הדרך היא הכי חשובה, כי אם אתה מנצח שבת אחת, אבל הכל בפנים רקוב, אז לאורך זמן, זה לא יעבוד. כדי לפתח מערכת בריאה, צריך לעבוד לטווח הארוך. גם אם נשלם מחיר בטווח הקצר. אנחנו בונים פה משהו בריא ונכון. לפחות אדם אחד אחראי לכל הדברים הטובים באגודה. אילן בן דוד, מנהל הקבוצה, נותן לי שקט לטפל רק בדברים המקצועיים. השילוב בינינו מדהים. כבר הפכנו להיות חברים, וההצלחה של הקבוצה היא הרבה מאוד גם ההצלחה שלו".