פרסומת
דלג

נכשל ניסיון פשרה - המקווה ייבנה מעל בית חב"ד

מאת: עומר כרמון ● 1/4/2011 13:46 ● ערב ערב 2491
בניסיון למנוע את הרס המקווה הבלתי חוקי שהוקם בשכונת שחמון, נפגש הרב הראשי לאילת, יוסף הכט, עם דיירי רחוב נחל זרחן. האדריכל גדעון כץ: "התנגדות השכנים תעלה לחב"ד הרבה כסף". מאיר יצחק הלוי: "הבית הזה הוציא כל מיני פקחי בנייה מוזרים.אמרתי לרב הכט: 'חבר'ה תמשיכו. ואנחנו נבנה פה בית לתפארה'"
נכשל ניסיון פשרה - המקווה ייבנה מעל בית חב''דבניסיון של הרגע האחרון למנוע את הרס המקווה הבלתי חוקי שהוקם ברחוב נחל זרחן בשכונת שחמון, נפגש השבוע הרב הראשי לאילת, יוסף הכט, עם השכנים שערעורם גרם לביטול האישור שנתנה עיריית אילת להכשרת המבנה. הרב ניסה לשכנע את השכנים להסיר את התנגדותם למבנה. הוא טען כי אם ייהרס המקווה, הוא ייבנה כקומה שנייה בבית חב"ד הממוקם באותו המגרש. ל'ערב ערב' נודע, כי השכנים דחו את הצעתו של הרב, ובחב"ד שוקלים להגיש כבר בשבועות הקרובים את התוכנית לבניית המקווה החדש.

"המקווה יפעל רק מספר שעות בשבוע"


"אנחנו מנסים בכל הכוח למצוא הסדר", אמר ל'ערב ערב' האדריכל גדעון כץ, שנלווה השבוע לרב הכט, בפגישתו עם דיירים ברחוב נחל זרחן. "הצענו לשכנים פתרון אסתטי: להרחיק את המקווה הקיים למרחק של מטר מהגדר שלהם, וברווח שייווצר, לבנות ערוגה יפה. אני חושב שהפתרון הזה עדיף להם, מאשר קומה שנייה".

אבל מדובר בבנייה ללא היתר.


"המקווה נבנה לא בהיתר ואני לא מצדיק את זה. אבל צריך לזכור שיש בבניין הזה עוד 300 מטר זכויות בנייה, והמקווה הקיים הוא בגודל של 51 מ"ר. לדעתי השכנים טועים. המיקום הנוכחי של המקווה לא מפריע. גם פעילות המקווה לא תפריע להם. בסך הכל מדובר על מספר בודד של אנשים שיגיעו למקווה שפועל רק כמה שעות בשבוע".

מבחינה הלכתית, ניתן לבנות מקווה בקומה שנייה?
"מצאנו פתרון שיכול לעמוד בקריטריונים ההלכתיים. אבל זה יעלה לחב"ד הרבה כסף".

אני מניח שלא תקבלו היתר לבניית הקומה הנוספת, לפני שייהרס המבנה הבלתי חוקי הקיים?
"גם אני מניח כך".

"פגיעה חמורה בשלטון החוק"


למרות שנבנה מבלי לקבל היתר בנייה כנדרש כחוק, הוועדה המקומית של עיריית אילת, הכשירה לפני כשנה וחצי את המקווה הבלתי חוקי. מספר שכנים המתגוררים ברחוב נחל זרחן ערערו על ההחלטה. הם טענו כי לפי תוכנית המתאר של השכונה, כל מבנה חייב להיות מרוחק לפחות ארבעה מטרים מהגדר, אך המקווה של חב"ד צמוד לגדר הבניין ואף גבוה ממנה - דבר הגורם להסתרת הנוף, לפגיעה אסתטית ולירידה בערך דירותיהם. לדיון בערעור השכנים שהתקיים לפני שבעה חודשים, הגיעו רק שלושה מחברי הוועדה המקומית. שניים מהם נציגי ש"ס: יפתח מזרחי ויוסף כהן (ז'וז'ו). הוועדה החליטה לדחות את ערעור השכנים.

השכנים ברחוב נחל זרחן לא ויתרו והגישו ערר לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בבאר שבע. לפני כחצי שנה, הורתה הוועדה להרוס את המבנה וקבעה, כי החלטת הוועדה המקומית של עיריית אילת לאשר את הקמת המקווה, היא: "פגיעה חמורה בשלטון החוק ובסדר הציבורי שעלולה להוות תקדים גרוע לבנייה דומה במגרשים אחרים ברחבי העיר. אנו סבורים, כי מדובר בתוכנית שאינה סבירה, אינה בעלת היגיון תכנוני כלשהו ויש לסרב לה מכל וכל".

"רבי מאיר לא נתן לפקחי הבנייה למצוא גירעונות"


לפני כשלושה חודשים, נחנך בית חב"ד בשכונת שחמון, בטקס בהשתתפות השר לענייני דת והרבנים הראשיים. מארגני הטקס הסתירו את המבנה הבלתי חוקי באמצעות וילון, אך נושא המקווה הוזכר בדברי הנואמים: ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, החל בכך כשאמר: "הבית הזה הוציא כל מיני פקחי בנייה מוזרים. בכל פעם היו בודקים אם יש כאן חריגה. בהתלהבות שהייתה להם לבדוק אם יש חריגות בנייה בבית הזה. לא נתקלתי באף בית אחר. אפילו כשבנו מועדון למסתננים בלתי חוקי. לא התעניינו, כפי שהתעניינו במבנה הזה. אמרתי לו (לרב הכט, ע.כ): 'חבר'ה תמשיכו. ואנחנו נבנה פה בית לתפארה'". הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, ענה: "רבי מאיר, הבנתי את מה שאמרת על הפקחים שניסו לחפש פה גירעונות. אבל אשרינו שיש פה ראש עירייה, שלא נותן להם למצוא אותם". השר לענייני דת, יעקב מרגי, הוסיף: "מאיר יצחק הלוי, אל תיבהל. איפה שיש לחץ ושכנים דואגים, סימן שיש שם קדושה. זאת עיר הקודש, אילת".

לפני כארבעה חודשים, מסרה עיריית אילת ל'ערב ערב', כי "המקווה הבלתי חוקי ברחוב בנחל זרחן ייהרס בימים הקרובים". המקווה לא נהרס, ומאז לא ענתה דוברת העירייה לשאלותינו בנושא.