ערב ערב באילת
אתה קורא סימן שאתה אילתי


בית ערב ערב

בשנת 1962 יסדו יצחק ופועה נועם את המקומון הראשון בישראל, 'ערב ערב באילת'. אילת, שהיתה אז ישוב ספר קטן, דמתה יותר לכפר במדבר, מאשר לעיר המפותחת המוכרת כיום. בתקופה זו התגוררו בעיר אלפים בודדים (כיום רשומים בה, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 47,600 תושבים שהם כ-17,000 בתי אב). היו אלה תנאי הריחוק והניתוק שהולידו את הצורך בעיתון מקומי, מושג שעד אז לא היה מוכר בישראל. על אילת המרוחקת, כמעט שלא כתבו, והאירועים השונים שהתקיימו בה לא מצאו את מקומם בעיתונות הארצית. מתוך הצורך לרכז את החיים המקומיים מעל במה אחת, קם העיתון הצעיר, ומאז הוא יוצא לאור מדי יום ה'.'.

 בראשית...
ס
סיפור הולדתו של 'ערב ערב', מתחיל כסיפור אגדה קלאסי: יצחק נועם, שעבד באותן שנים כפקח במגדל הפיקוח של שדה התעופה המקומי, 'נתקע' במשמרת עם חברו הטוב, בוב דותן, לאחר ששדה התעופה נסגר לפעילות בעקבות מזג אוויר גשום במיוחד. השניים העבירו את הזמן כשהם משתפים זה את זה בחלומותיהם לעתיד. באמתחתו של נועם השאפתן, כבר היו מספר מיזמים עסקיים, ביניהם, יבוא סירות פדאלים, הקמת אכסניה על חוף הים והשקת אוטובוס טיולים לתיירים.

באותם ימים, הוציא בית התרבות של אילת - 'בית פיליפ מוריי', דף 'סטנסיל' שבועי, עליו הודפסו במכונת כתיבה אירועי התרבות של אותו שבוע. את הדף שכפלו ידנית והפיצו בנקודות המפגש המועטות שבעיר. ליצחק, או כפי שמכנים אותו כולם, איציק, עלה רעיון מהפכני, "מדוע", חשב בקול רם, "שלא נציע לבית התרבות לחסוך את עלויות השכפול של הדף, אותו נדפיס בעצמנו, ורק נבקש לעצמנו את הזכות למכור סביבו ריבועי מודעות לבתי העסק בעיר. כך יצאו כולם נשכרים. בית התרבות יחסוך בהוצאות, ובתי העסק יוכלו לפרסם את עצמם". הרעיון נשמע לבוב, וכבר למחרת בבוקר, עת התבהרו השמיים, מיהרו השניים לבית התרבות, שם שמחו מאוד על ההצעה הנדיבה והעבירו את הוצאת הדף השבועי לידי זוג היזמים הצעירים, שהפכו באחת לבעלים של המקומון הראשון בישראל – 'ערב ערב באילת'.


פועה ויצחק נעם

הולכים וגדלים
מאז ועד היום עברו על העיתון והעיר תהפוכות רבות, ומדף אחד מקופל לשלושה חלקים (בו ניתן לחזות עד היום בארכיון 'ערב ערב' ע"ש דב סופר ז"ל, המצוי בבית 'ערב ערב'), הוא הפך לגיליון ענק, ובו כמאה עמודים שבועיים. כבר בשנה השנייה להיווסדו נטלו יצחק ורעייתו פועה, את הבעלות על העיתון, ומאז ועד ל-2004, עת העבירו את המושכות לבני דור השני,הם מחזיקים בו בעצמם, כשבועון פרטי ובלתי תלוי.
בשנים הראשונות הודפס 'ערב ערב' בבית דפוס מקומי בשם 'סירונית' ואולם כעבור מספר שנים, גדלה העיר ועימה העיתון ותפוצתו. הדפוס המקומי, שלא יכול היה לעמוד בכמות העיתונים ובפורמט המוגדל, הוחלף בבית דפוס גדול ומודרני במרכז הארץ. כיום מודפס העיתון בדפוס 'סולן' בפתח תקווה, והוא משונע לאילת מידי יום ה', דרך כביש הערבה.
.

חילופי דורות
לאורך השנים שימשה פועה נועם כמנכ"ל העיתון. יצחק נועם היה העורך הראשון, ובמשך עשרות שנים אף שימש ככתב 'קול ישראל', עיתון 'דבר', וכסופר 'הארץ' באילת. 'ערב ערב' בכל שנות קיומו, היה ועודנו עסק משפחתי פרטי, שאינו קשור בתאגידי התקשורת הארציים, כאשר כיום, תפס הדור השני את מקומו בעיתון - עורך הדין רותם נועם, בנם של פועה ויצחק, אשר ערך את העיתון בשנים 1995-2000, משמש משנת 2004 כמנכ"ל העיתון, לאחר ששב מלימודי תואר שני במשפטים באונב' ת"א. בתם זיוית אמיתי, משמשת כמשנה למנכ"ל. בעלה רן אמיתי, מנהל את מחלקת השיווק וההפצה של העיתון.

הצוות המוביל
במהלך העשורים עברו בצוות הכותבים של 'ערב ערב' אנשי תקשורת רבים, אשר החלו את דרכם העיתונאית באילת, ואשר הפכו ברבות הימים לאושיות תקשורת ידועות, ביניהם ניתן למנות את: אמנון נדב, ששימש כמנכ"ל קול ישראל בשנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת, וכיו"ר הרשות השנייה.
יעקב ארז, שערך את 'מעריב' בין השנים 1995-2002.
ברוך מאירי, ראש דסק 'מעריב' בירושלים 1967-2009. מקבל אות זכויות האדם לשנת 1985, האגודה לזכויות האזרח בישראל.
בצלאל רובין סופר 'הארץ' באילת (לשעבר).
יהודית זילברשטיין כתבת 'מעריב' באילת.
רויטל לוי שטיין סופרת 'הארץ' באילת.
יהודה בן יתח צלם 'מעריב' באילת.
מאיר אוחיון כתב 'ידיעות אחרונות' (לשעבר) ו-YNET (לשעבר).
ראובן זלץ, עורך 'ערב ערב' בין השנים 1989-2012, שימש במקביל ככתב 'גלי צה"ל באילת'.
משנת 2012, עורך את 'ערב ערב' ואת המהדורה המקוונת שלו, עומר כרמון.
לאורך השנים 'שמר ערב ערב' על היותו עיתון בלתי תלוי וככזה הוא מהווה עד היום, כלי ביקורת ממדרגה ראשונה בידי התושבים על מעשי השלטון המקומי. לא אחת הביא הדבר להתנגשות מול ראשי ערים, שניסו להשתיקו, ואולם ב'ערב ערב' בחרו תמיד לשמור על קו ביקורתי, אף שמאוזן.

רשומון ההיסטוריה של אילת
לאורך השנים קמה ל'ערב ערב' תחרות מצד עשרות מקומונים. במוקדם או במאוחר לא שרד מהם אף לא אחד. אנו מאמינים שמה שהותיר את 'ערב ערב' המקומון הוותיק בישראל, היא העובדה שהאילתים, חדשים כוותיקים, תמיד ראו בו את 'העיתון שלהם', משהו שהוא חלק מה'דבר' המיוחד, הקרוי 'להיות אילתי'. מבחינה זו, משמש 'ערב ערב' כרשומון ההיסטוריה של העיר הדרומית של ישראל – אילת, וכבמה פתוחה בפני התושבים, להעלות את טענותיהם ולקרוא מדי שבוע על הנעשה בעירם. 'ערב ערב' הוא בראש ובראשונה, אם כן, עיתון מקומי ולא עיתון תיירותי הפונה אל קהל המבקרים בעיר.
ב'ערב ערב' עובדים למעלה כ-50 עובדים, הדואגים לעיתון איכותי, המוביל את סדר היום הציבורי באילת. בשנת 2011 אימץ העיתון את סניף אנו"ש לתשושי נפש הפועל בעיר, ומאז הוא מעסיק על בסיס קבוע את חברי הסניף כחלק מצוות העובדים הקבוע בעיתון.
'ערב ערב' מודפס בפורמט ענק של 35X24 ס"מ. כריכותיו של העיתון מודפסות על נייר כרומו ובהפרדות צבע מלאות, ובין דפיו, עמודי עיתון וכרומו, בהפרדת צבע מלאה. 'ערב ערב' מופץ באילת מדי יום ה' ב- 10,000 עותקים. כן מודפסים 3000 עותקים נוספים ממוסף הפנאי המצורף לעיתון – 'שבוע טוב', המחולקים בכל בתי המלון בעיר.
'ערב ערב' הוא עיתון נמכר,המופץ ב- 120 נקודות מכירה בעיר, והחל משנת 2013 הוא מופץ בנוסף, מידי יום ב', באלפי עותקים, בתיבות הדואר שבסניפי הדואר המרכזיים בעיר.
.

עולים לרשת
בשנת 2003, עלתה המהדורה המקוונת של העיתון לרשת, וכיום, נהנה האתר מכ-55,000 כניסות גולשים בחודש. בזכות אתר האינטרנט של 'ערב ערב', יכולים גם אילתים שעזבו את העיר ואף כאלו שעזבו את הארץ, לשוב לרגע אל כור מחצבתם ולהתעדכן בכל מה שקורה בעיר בה גדלו וחיו. הגלישה באתר הינה חינם ובין היתר, תוכלו למצוא באתר את ארכיון הכתבות המלא של העיתון מאז שנת עלייתו לאוויר, לצד מהדורה דיגיטאלית מדופדפת של העיתון עצמו.
כן ניתן למצוא באתר קהילת פורומים תוססת, המגיבה על ענייני העיר ועל הכתוב בעיתון בזמן אמת. בשנת 2010, הפך האתר למהדורה מקוונת המתעדכנת בחדשות יומיות, לרבות בכתבות וידיאו, המשודרות לצד חומר המערכת הכתוב. בכך, הפכה מערכת 'ערב ערב', למערכת החדשות המקומית הראשונה בישראל, המייצרת חדשות וידאו מקומיות על בסיס שבועי, אותן היא מספקת גם לערוצי התקשורת הארציים במדינה.
.  בשנת 2010, הפך האתר למהדורה מקוונת המתעדכנת בחדשות יומיות, לרבות בכתבות וידיאו, המשודרות לצד חומר המערכת הכתוב. בכך, הפכה מערכת 'ערב ערב', למערכת החדשות המקומית הראשונה בישראל, המייצרת חדשות וידאו מקומיות על בסיס שבועי, אותן היא מספקת גם לערוצי התקשורת הארציים במדינה.

מעיתון להוצאה לאור
מערכת 'ערב ערב' מקפידה להתפתח, ולהציב דריסת רגל בשווקי פרסום חדשים. לאורך השנים הפכה מערכת העיתון להוצאה לאור של ממש, כשייסדה 'ליין' מגזינים ומדריכים. בין היתר, ניתן למנות ב'ליין', את המדריך להורים 'קטנטנים', וכן את 'התשבצון', ומגזין התיירות הדו שנתי - 'לא רק בטן גב' (More Than Sea & Sun), המופץ ב-120,000 עותקים, ומפוזר ברחבי מלונות אילת, במגוון מסעדות, חופים ואטרקציות, לאורך קו החוף, ובסטנד מהודר ב'שדה דב' בתל אביב. תוכן המגזינים והמדריכים מועלה אף הוא על אתר הבית שלנו, במהדורה אלקטרונית נוחה לדפדוף (מודפס בדפוס 'גרפופרינט').
לצד ביסוסה של מערכת 'ערב ערב' כבית הוצאה לאור, ייסדנו בשנת 2006 את המקומון החדש - 'מה נשמע באילת', אח ל'ערב ערב' הוותיק. 'מה נשמע' מחולק חינם, מידי שבוע, ב-13,500 בתי אב ברחבי העיר. גודלו 27X19 ס"מ, והוא מודפס ב'דפוס החדש' ברשל"צ, על נייר כרומו, בהפרדת צבעים מלאה. גם לו מהדורה אלקטרונית מדופדפת על אתר האינטרנט שלנו, ותכניו מתפרסמים גם במהדורה המקוונת של העיתון.
בשנת 2009 הועלה עמוד ה'פייסבוק' של מדור חיי הלילה של 'ערב ערב' – 'אפטר שוק' (AfterShock) ומאז הוא מחזיק בתואר עמוד הפייסבוק האילתי בעל מספר ה'לייקים' הגבוה בעיר.
בשנת 2011 הוקם עמוד הפייסבוק של 'ערב ערב' עצמו.

'ערב ערב' למען הקהילה
כעיתון מקומי, רואה לעצמו 'ערב ערב', ערך עליון, לשמור על מערכת יחסים דו סיטרית עם תושבי אילת. לצד היותו המקומון האינפורמטיבי המוביל בעיר, תומך העיתון, נותן חסויות, ומממן שורה ארוכה של אירועים קהילתיים ופעילויות למען הציבור והנוער באילת. רק על מנת לתת 'טעימה', הנה שורה של אירועים ופעילויות להן היה העיתון שותף לאורך השנים האחרונות:

* אימוץ מועדון העיוורים באילת ומימון נסיעותיהם לחוות הרכיבה הטיפולית בערבה. [לכתבה בנושא]
* העסקה שבועית של משתקמי מועדון 'אנוש' באילת, לתשושי נפש, במסגרת עבודות שונות בעיתון.
* במשך אחת עשרה שנים, נתן 'ערב ערב' את חסותו למפעל ליגת 'ערב ערב בכדורסל'. אלפים מתלמידי בתי הספר היסודיים בעיר שיחקו והתפתחו בליגה זן לאורך השנים. [לכתבה בנושא
]


טקס נער ונערת אילת 2004
* אימוץ שנתי של כיתות היוצאות לגדנ"ע (מימון חולצות קורס).
* '
ערב ערב' אימץ ליגת כדורגל שכונתית הפועלת בבי"ס 'אופיר' והעניק חולצות לעשרות הילדים הפעילים בליגה.
* במשך שנים הפיק 'ערב ערב' את
תחרות 'נער ונערת אילת', שנערכה בשיתוף מועצת הנוער העירונית, המתנ"ס ועיריית אילת. תחרות ממנה יצאו יפות מקומיות רבות אל עולם הפרסום והזוהר הארצי ואף זכו בתחרויות ארציות חשובות (הדוגמנית ישראלה אבטאו למשל). [לכתבה בנושא]
* '
ערב ערב' הפיק והיה הגורם הדומיננטי במאבק 'הצילו את הדקלים' - מאבק להצלת דקלי הדום, שאמורים היו להיפגע מהכוונות להעתיק את שדה התעופה של אילת צפונה. נכון להיום, הדקלים ניצלו והתוכניות הוקפאו.
* '
ערב ערב' הפיק ונתן חסות להפנינג 'הצילו את מפרץ אילת' - הפנינג 'ירוק' שקרא למלחמה בכלובי הדגים המזהמים את המפרץ. המלחמה בנושא נשאה פרי וכלובי הדגים הוצאו בשנת 2008 מהמפרץ.
* '
ערב ערב' הפיץ במשך שנים, בכל החטיבות והתיכונים באילת, אלפי יומני תלמיד מהודרים, חינם אין כסף לרווחת התלמידים. [לכתבה בנושא]


גלשני ה'אלוהה'
* תרומת עשרה גלשנים מדגם 'אלוהה' לחניכי מועדון השיט בעיר. [לכתבה בנושא]
* הפקת שני נשפים שנתיים למען הצלת המרכז לנפגעות תקיפה מינית באילת. שנערכו במלון הנסיכה. באירועים אלו נטלו חלק בהתנדבות מיטב האמנים ואנשי תקשורת וחכ"ים שנרתמו למען המטרה.

* הענקת
חסויות לאירועי תרבות הקשורים בקידום ובטיפוח בני נוער כמו 'ערב להקות צעירות', וכן הקמת מדור הנוער ג'וניור (בעריכת מירב לוי, שעורכת את המקומון החינמי הנוסף מסית 'ערב ערב' – 'מה נשמע באילת'), המרכז את הפעילות וחיי החברה של בני הנוער הלומדים בתיכונים ובחטיבות הביניים באילת.
* הפקת שבוע האוכל של מסעדות אילת – 'לה שף'.
* הפקת שבוע ההנחות הגדול של אילת, לכבוד יום אילת.

כל אלו ועוד, הם חלק מהגורמים שהפכו את 'ערב ערב' לחלק בלתי נפרד מהקהילה האילתית.

אהבה ממבט ראשון
בשנת 2005, הקימה מערכת העיתון את אתר ההיכרויות של אילת
- Sea Of Love האתר, הינו אתר הכרויות לכל דבר, בעל ממשק נוח וקל לשימוש, המעניק לנרשמים אליו, שלל אפשרויות להתקשר זה עם זה, ביניהם אפשרות למשלוח הודעות, פתיחת צ'ט אישי וכן צ'ט מצלמה. האתר פונה לכל האוכלוסיות, לרבות סטרייטים, גייז ולסביות והוא אתר חינמי, שמטרתו להעלות את מפלס האהבה באילת, המוכרת, לא רק כעיר בעלת שיעור המשפחות החד הוריות הגבוה בארץ, כי אף מאופיינת בתחלופה גבוהה של אוכלוסייה, וכן בצרכים המיוחדים שיש לאוכלוסיית הפנויים פנויות המתגוררת בה, עקב ניתוקה משאר חלקי הארץ.

 אנו במערכת העיתון, נמצאים כאן עבורכם הקוראים, ומזמינים אתכם להגיב, להעיר, לבקר ולעודד אותנו בעבודתנו העיתונאית. דעתכם חשובה לנו ואנו קשובים לכל מה שמטריד אתכם – שכן בסופו של יום, אנחנו יודעים, שמה שמותיר אותנו מובילים, היא הבחירה שלכם בנו, כשופר לקולכם.

 נמשיך להיות כאן עבורכם, כמו ההרים, כמו הים...

 המערכת

מערכת 'ערב ערב באילת', ת.ד. 116 אילת מיקוד 88100 טל. (רב קווי) 08-6373003, פקס: 08-6375530
דוא"ל: הנהלה: rotem@ereverev.co.il מערכת: omerc@ereverev.co.il גרפיקה: graphic@ereverev.co.il שיווק: ran@ereverev.co.il