פרסומת
דלג

הישג משפטי למשפחות נרצחי מרכז 'איזידור'

מאת: עומר כרמון ● 20/7/2011 18:37 ● ערב ערב 2507
התקדמות משמעותית בתביעה שהגיש ארגון 'שורת הדין' בשמם של נרצחי הפיגוע באילת. הבנק המרכזי של סין ייאלץ לחשוף את העברות הכספים לארגון החמאס ששימשו לכאורה למימון הפיגוע. עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר אומרת ל'ערב ערב': "ערב הפיגוע באילת, 'המטה ללוחמה בטרור' הזהיר את 'הבנק של סין', שהחשבון המדובר מיועד למימון פעילות החמאס. אבל הבנק טען בתגובה: "שאין מה לעשות"
הישג משפטי למשפחות נרצחי מרכז 'איזידור'

הישג משפטי למשפחות הנרצחים בפיגוע החבלני במרכז 'איזידור'. בית משפט בניו-יורק דחה השבוע את טענות ממשלת סין, כי אין לה אחריות על העברות כספים לחמאס ששימשו לכאורה לביצוע הפיגוע באילת. הוא הורה לבנק המרכז בסין, Bank Of China, לחשוף את העברות הכספים, ובכוונתו לדון בהחרמתם והעברתם כפיצוי למשפחות ההרוגים.
כזכור, בפיגוע שהתרחש בראשית שנת 2007, נרצחו אמי אלמליח, מיכה בן סעדון וישראל סמוליה ז"ל. הם נפגעו מחגורת נפץ שהפעיל מחבל מתאבד שהסתנן לעיר דרך גבול מצרים.

"כבר הצלחנו לגבות 120 מיליון דולרים"


עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר מארגון 'שורת הדין', שהגישה את העתירה בשם הנרצחים באילת ונפגעי קסאמים בשדרות, אמרה ל'ערב ערב', כי בקרוב יוזמנו משפחות ההרוגים לחיקור דין בפני נציגי 'הבנק של סין'. לדבריה, יש הוכחות מוצקות לכך שהכסף שהועבר דרך הבנק הסיני שימש לטרור.

"כתב התביעה מתמקד בפעיל חמאס בשם סעיד א-שוראפה, אשר ישב בבייג'ינג וניהל חשבון ב'בנק של סין'", מספרת עו"ד דרשן-לייטנר. "הוא קיבל כספים ממפקדת החמאס בדמשק וגם כספים ששייכים לג'יהאד האיסלאמי. בסך הכל העביר, עד הפיגוע באילת, כמה מיליוני דולרים: 100 אלף דולר בכל פעם. ערב הפיגוע באילת, 'המטה ללוחמה בטרור' הזהיר את 'הבנק של סין', שהחשבון המדובר מיועד למימון פעילות החמאס. אבל הבנק טען בתגובה: 'שהחמאס אינו ארגון טרור בסין ולכן אין מה לעשות'. הגשנו תביעה בניו יורק נגד 'הבנק של סין', מכיוון שההעברות היו בדולרים ועברו דרך סניף הבנק בניו יורק. התביעה הוגשה בשנת 2008, זמן קצר לפני האולימפיאדה בסין, דבר שהרתיח את הסינים: הם איימו בתביעות ענק ובפתיחת תיק פלילי. הם דרשו לחייב את עורכי הדין שלנו בקנס על הגשת תביעה מופרכת וביקשו לדחות את התביעה על הסף, בטענה שאין לה בסיס משפטי. השבוע, הכריע בית המשפט בבקשה שלהם ומצא, כי אין מקום לטענה שהתביעה נעדרת בסיס משפטי. הוא הורה ל'בנק של סין' להגיש כתב הגנה בתוך 30 יום. בשלב הבא, יחלו חיקורי הדין ומסירת המסמכים. 'הבנק של סין' ייאלץ לפרט את כל ההעברות הבנקאיות בחשבונותיו של א-שורפה. לאחר שייגמר גילוי המסמכים, התובעים יוזמנו לחיקורי דין בארץ. הם יצטרכו להשיב לשאלות עורכי הדין של 'הבנק של סין' לגבי האירוע והנזקים שנגרמו להם".
"הארגון שלנו הוא ארגון זכויות אדם שמטרתו להילחם בטרור באמצעות בתי המשפט", אומרת עו"ד דרשן-לייטנר. "אנחנו מייצגים מאות נפגעי טרור בהליכים משפטיים נגד ארגוני טרור, מדינות תומכות טרור וכנגד בנקים המסייעים במימון טרור. התביעות מתנהלות בארץ וברחבי העולם. עד עתה הצלחנו לקבל למעלה ממיליארד דולרים בשווי של פסקי דין והצלחנו לגבות בפועל כ-120 מיליון דולרים שהועברו לטובת נפגעי טרור".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש