פרסומת
דלג

הוסר הלוט למעבר גבול חדש בטאבה

מאת: עומר כרמון ● 27/7/2011 10:36 ● ערב ערב 2508
שר התחבורה הסיר את הלוט לבניית מסוף נוסעים חדש במעבר הגבול בטאבה. מרכזו של המסוף יהיה בניין מצופה זכוכית בן שלוש קומות: המפלס הראשון ישמש למעבר כלי רכב, השני יכיל אולם ליוצאים ונכנסים, בתי קפה ואזור מסחר פטור ממכס.ישראל כץ: "מאז שהתמניתי, אני פועל בעידודו של ראש הממשלה שמאוד אוהב את העיר אילת. ההחלטה הסופית בעניין הרכבת תתקבל בתוך שנה, לכל היותר"
הוסר הלוט למעבר גבול חדש בטאבהשר התחבורה, ישראל כץ, הסיר השבוע את הלוט לבניית מסוף נוסעים חדש במעבר הגבול בטאבה. גודלו של המסוף יהיה כ- 5,200 מ"ר. בנייתו צפויה להתחיל בתוך מספר חודשים ולהסתיים בשנת 2014.

מרכזו של המסוף החדש יהיה בניין מצופה זכוכית בן שלוש קומות. המפלס הראשון בבניין ישמש למעבר כלי רכב, השני יכיל אולם ליוצאים ונכנסים, בתי קפה ואזור מסחר פטור ממכס. הקומה השלישית תשמש למשרדים.

לא יפגע בשונית האלמוגים


במהלך הדיונים הארוכים לאישור המסוף החדש, ביקשו החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים להעתיק את המסוף למקום אחר, בשל קרבתו לשמורת האלמוגים. אולם ברשות שדות התעופה הבהירו, כי הדבר אינו אפשרי מכיוון שמיקום המסוף הוא חלק מהסכם השלום בין ישראל למצרים. בחברה להגנת הטבע הוטרדו מהכוונה להקיף את המסוף החדש בחלונות זכוכית גדולים. רעיון, שלדעתם לא לקח בחשבון את האקלים החם באזור אילת. כדי לצמצם את 'אפקט החממה', ייבנה הטרמינל בעזרת חומרים משמרי אנרגיה, זאת כדי לחסוך במיזוג אוויר. בעקבות דרישת רשות הטבע והגנים, יהיו חלונות המסוף החדש אטומים כלפי הים, כדי למנוע מהאור להגיע לשוניות האלמוגים. אקולוג מחוז אילת של רשות הטבע והגנים, ד"ר בני שלמון, הסביר ל'ערב ערב', כי הארת שוניות פוגעת בתזונת האלמוגים הנפתחים רק בחושך ופוגעת ברבייתם המתוזמנת לפי תאורת הירח.

עקיצות כלפי הנציג המצרי


בנאומו בטקס החגיגי בטאבה, בירך שר התחבורה, ישראל כץ, את סגן הקונסול המצרי שנכח במקום והוסיף: "המסוף החדש משדרג את היחסים בין ישראל למצרים". אולם מנגד, לא נמנע להזכיר את הפרויקט שמדיר שינה מעיני המצרים: הרעיון לחבר את נמל אילת לרכבת משא, כדי שישמש כאלטרנטיבה יבשתית לתעלת סואץ. שר התחבורה המשיך לעקוץ את המצרים גם במהלך הסיור במקום. כששמע על התוכנית הירדנית להעתיק את נמל עקבה דרומית לעיר, אמר: "אם הסעודים נתנו לירדנים אדמה כדי שיהיה מקום לנמל, למה המצרים לא נתנו לנו? זה היה פותר את הבעיה".

"היזמים ירצו לבוא לאילת"


ישראל כץ פירט במהלך הטקס את תוכניות הממשלה באזור אילת: "מאז שהתמניתי, אני פועל בעידודו של ראש הממשלה שמאוד אוהב את העיר אילת ורוצה לקדם אותה. הורדנו מהמדף את כל התוכניות שהיו מונחות שם במשך תקופה ארוכה. החלטנו על שדרוג כביש הערבה כולו לכביש בן ארבעה מסלולים: מאילת ועד צומת הערבה. החלטנו על הקמת שדה תעופה בינלאומי חדש בתמנע. לראשונה, אנו עוסקים בתכנון של קו הרכבת לאילת. נושא הרכבת עדיין לא מתוקצב ואני מעריך שהחלטה סופית בנושא זה תתקבל בתוך שנה לכל היותר. בשבועות הקרובים, אבדוק את נושא 'נמל התעלה' ואמסור את מסקנותיי בעניין זה לראש הממשלה. אם תהיה רכבת, שדה תעופה וכביש משודרג, היזמים ירצו לבוא לאילת", הבטיח ישראל כץ.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש