פרסומת
דלג

אכזבה: קרסו ההבטחות לגל של תיירים בחורף

מאת: עומר כרמון ● 9/12/2011 16:05 ● ערב ערב 2527
אכזבה לסוכני הנסיעות, למלונאים, לנהגי המוניות, לסוחרים, ולכל מי שאילת יקרה ללבו. החורף הנוכחי שאמור היה להחזיר את אילת לימים היפים בהם משכה המוני תיירים מארצות צפון אירופה, מתגלה בסופו של דבר כעוד חורף שגרתי. רבות מטיסות השכר שאמורות היו להביא לעיר אלפי תיירים בוטלו
אכזבה:  קרסו ההבטחות לגל של תיירים בחורף

ההבטחות להמוני תיירים מרוסיה ומהולנד שישטפו את אילת בחורף הקרוב התגלו כמוגזמות: חודש נובמבר השנה היה חלש מעט יותר מזה של השנה שעברה. מנכ"ל התאחדות המלונות: "היו על הנייר המון טיסות, אבל מה שקובע זה מה שקורה בפועל" בוריס שוורץ, הבעלים של חברת תיירות למגזר הרוסי: "חברות תיירות מקומיות התנגדו לכניסה של סוכנים זרים לאילת, והסוכנים הזרים נבהלו וקיפלו את הזנב". יו"ר לשכת המסחר באילת, דני להב: "בטיילת לא רואים יותר מכמה הולנדים בודדים שמסתובבים”

"תיירות היא דבר מדורג”

כזכור, רק בשבוע שעבר, התקיים אירוע יוקרתי למיתוגה מחדש של אילת. הדוברים בכנס הזכירו את הפריחה הצפויה בעיר בחורף הקרוב, אולם מנכ"ל התאחדות המלונאים בעיר, שבתאי שי, אמר השבוע ל'ערב ערב', כי חודש נובמבר, שאמור היה להיות הטוב ביותר במאה הנוכחית, התגלה לבסוף כמעט חלש יותר מהחודש המקביל בשנה שעברה: "על הנייר, חודש אוקטובר- נובמבר נראה מעולה. אבל בפועל היו בעיות. חברת 'פגאס' הרוסית, שהגישה בקשה לשש טיסות בשבוע, ואפילו התחילה לשווק ולחתום על חוזים, התגלתה שלא כצעקתה. הם ביצעו טיסה אחת או שתיים וזה נגמר. גם הטיסה השבועית מאוקראינה בוטלה. בוטלה גם טיסה מאחת הפרובינציות של רוסיה. חברה שנקראת 'קוראל', אמורה הייתה להביא לכאן תיירים מהעיר יקטרינבורג, אבל אחרי שתי טיסות, הם החליטו לבטל, כי לא היה מספיק ביקוש. גם בטיסות מהולנד, היו על הנייר שלוש טיסות שבועיות, אבל הם התקשו למלא אותן ולכן הטיסות הופסקו באופן זמני". מה צפוי בחודשים הבאים? "אולי נהיה קצת יותר טובים משנה שעברה, אבל לא בהרבה". כלומר, התבדו התקוות לחורף חם? "נכון. כל הזמן הזהרתי מכך. אמרתי לחברים: 'יש על הנייר המון טיסות, אבל מה שקובע זה מה שקורה בפועל'. תיירות היא דבר מדורג ולא דבר שקופץ מעונה לעונה פי שתיים".

"מאז מלחמת המפרץ – העיר בירידה”

מנהל תחנת 'טאבה' ונציג המוניות בוועדת התחבורה העירונית, ישראל רודלמן, אמר ל'ערב ערב': "החורף הזה קר במיוחד - גם בטמפרטורות. התיירים לא הגיעו, אין הרבה עבודה, ויש ירידה לעומת חודש נובמבר בשנה שעברה. גם ההתרעות הביטחוניות שכל זמן מדברים עליהן בכלי התקשורת מאוד פוגעות. אני כבר למעלה מ- 40 שנה באילת, ומה שברור הוא שמאז מלחמת המפרץ, העיר הזאת בירידה. עד אז כל העיר הייתה בבלונד. ים של סקנדינבים וסקנדינביות היה פה. אבל זה נגמר. אני לא יודע אם הייתה לנו בחודש נובמבר אפילו 40 אחוזים מהעבודה שהייתה בחודש אוגוסט, שגם הוא היה חלש יחסית. האכזבה גדולה: המצב באילת לא טוב. לא מבחינת תיירות ולא מבחנת נהגי המוניות". בוריס שוורץ, הבעלים של חברת תיירות באילת למגזר הרוסי, האשים במשבר את התנהלות סוכני הנסיעות המקומיים: "עכשיו אין עבודה. רק מה-15 בדצמבר עד 15 בינואר צפויה מעט עבודה", הוא אמר ל'ערב ערב'. מה קרה לתיירים הרוסים שאמורים היו להגיע? "חברות תיירות מקומיות התנגדו לכניסה של סוכנים זרים לאילת, והסוכנים הזרים נבהלו וקיפלו את הזנב".

"גם הקור מאוד מקשה”

יו"ר לשכת המסחר באילת, דני להב, שותף גם הוא לאווירת הנכאים: "אנחנו מקבלים פידבקים לאורך כל שדרת העסקים בכל התחומים, שהמצב הוא לא כמו שציפו. גם הקור מאוד מקשה. בטיילת לא רואים יותר מכמה הולנדים בודדים שמסתובבים. כל מה שנותר זה להמתין לצרפתים שיגיעו בשבוע הבא. אולי זה ישפר את מצב הרוח. המצב קשה: ההוצאות של הסוחרים נותרו גבוהות כשהיו. התקורות היו גבוהות ממילא. רוב הזמן, אנחנו בוחנים את היום שלמחרת כדי שלא יהיה יותר גרוע מהיום שחלף".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש