פרסומת
דלג

משרד התמ"ת הפסיק את העבודה במכרות תמנע

מאת: עומר כרמון ● 13/1/2012 16:18 ● ערב ערב 2532
בעקבות תאונת עבודה נוספת, הוציא השבוע משרד התמ"ת צו בטיחות האוסר את העבודות התת קרקעיות במכרה תמנע. למרות שחברת 'ערבה מיינס' מעסיקה במכרות תמנע רק עשרות עובדים, מאז חידוש הכרייה במקום לפני כשלוש שנים, נהרגו במכרות שני עובדים. עובד שלישי משותק. משרד התמ"ת: "הצו יוסר רק לאחר ש'ערבה מיינס', תשכנע כי נקטה בכל הפעולות הנדרשות על מנת למנוע תאונות ולהגן על בטיחות העובדים". הנהלת המכרה: "מדובר בעניין טכני. ביום רביעי בבוקר קיבלנו הודעה כי ניתן לחזור לעבודה"
משרד התמ''ת הפסיק את העבודה במכרות תמנע

בעקבות תאונת עבודה נוספת במכרות תמנע, הוציא השבוע משרד התמ"ת צו בטיחות האוסר את העבודות התת קרקעיות במכרה. ממשרד התמ"ת נמסר ל'ערב ערב', כי הצו הוצא בידי סגן מפקח אזורי דרום במינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, והוא יוסר "רק לאחר שהחברה המקסיקנית, 'ערבה מיינס' המפעילה את המכרות, תציג למינהל הבטיחות ניתוח מעודכן של ניהול סיכונים במכרה, ותשכנע כי נקטה בכל הפעולות הנדרשות על מנת למנוע תאונות ולהגן על בטיחות העובדים". ביום רביעי, מסרה הנהלת המכרה ל'ערב ערב': "קיבלנו הודעה הבוקר כי ניתן לחזור לעבודה".

למרות שחברת 'ערבה מיינס' מעסיקה במכרות תמנע רק עשרות עובדים, מאז חידוש הכרייה במקום לפני כשלוש שנים, נהרגו במכרות שני עובדים: מיכאל גלי, בן 28 מאשדוד, וחיים (דייגו) ברמן, בן 32, מאילת. בתאונות אחרות שהתרחשו במעמקי האדמה, נפגעו עובדים רבים אחרים. אחד מהם, סטס רודיניצקי, יישאר משותק כל ימי חייו. הוא עדיין מאושפז ואינו מסוגל לדבר. התאונה שגרמה למשרד התמ"ת להתערב סוף סוף כדי לשפר את הבטיחות במכרות תמנע, התרחשה לפני כשבועיים. אחד מעובדי המכרה נפגע באורח בינוני.

כזכור, תחקיר 'ערב ערב' שפורסם לפני כשנה וחצי, העלה חשד לליקויי בטיחות חמורים במכרות תמנע. עובדים, ביניהם מנהלי עבודה מנוסים, גיאולוג ומומחי מכרות טענו, כי מנהלי העבודה המקסיקנים אינם מקפידים על נהלים בסיסיים. לדבריהם, תקרת המנהרות אינה מוחזקת כראוי. המאוורר שאמור היה לדאוג לניקוי המכרה מאבק, עשן ופיח, כלל אינו עובד. המסכות שניתנות לעובדים ואמורות להגן עליהם מפני האוויר המזוהם אינן תקניות ואינן מיועדות לעבודה במכרות. עובדים חסרי הכשרה בחשמל מבצעים עבודות במתח גבוה.

מחברת 'ערבה מיינס' נמסר בתגובה: "צו הבטיחות שהוצא כנגד חברת 'ערבה מיינס', הוצא מעניין טכני שהוסדר, ועל כן קיבלנו הודעה ביום רביעי בבוקר כי ניתן לחזור לעבודה".

בתמונה העליונה: חיים ברמן ז"ל שנהרג בשנה שעברה בתאונת עבודה במכרות תמנע.