פרסומת
דלג

בזכות הגשם בסוכות: צפויה פריחה נדירה בערבה

מאת: עומר כרמון ● 4/10/2012 09:32 ● ערב ערב 2570
חג סוער כזה לא זוכרים גם זקני הדרום. מנכ"ל רשות הניקוז ערבה: "זאת פעם ראשונה שמתרחש כאן שיטפון בחודש ספטמבר". אקולוג אזור אילת ברשות הטבע הגנים: "מדובר באירוע הגשם הכי טוב שיכול היה להתרחש, מכיוון שמדובר שעדיין חם. בתוך חודשיים-שלושה נראה גל פריחה מאוד יפה שלא ראינו כבר שנים רבות"
בזכות הגשם בסוכות: צפויה פריחה נדירה בערבה

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

חג סוכות סוער שכזה לא זוכרים גם זקני הערבה. לראשונה מאז החלו באזור מדידות מזג האוויר, התרחשו בערב החג שיטפונות בנחלי הערבה הגדולים. בנחל פארן זרמו מים במשך 20 שעות. בנחל חיון זרמו מים במשך 10 שעות. באילת התחוללה סופת חול חזקה שגרמה לסגירת שדה התעופה ולקריסת עמודי תאורה. למרבה המזל, הסתיים האירוע ללא נפגעים.

תמונת כתבה


כמויות מים גדולות


מנכ"ל רשות הניקוז ערבה, עמי שחם, אמר ל'ערב ערב': "זאת פעם ראשונה שמתרחש שיטפון בערבה בחודש ספטמבר. גשם חזק ירד באזור שיזפון. מים נוספים זרמו מסיני ומהר הנגב לנחלים שבין אזור שבין חצבה לעין יהב וגרמו לחסימתו של כביש הערבה. זרימה היתה גם באזור צופר, ליד חוות האנטילופות. הזרימות מדרום הביאו כמויות מים גדולות למאגר עשת. צפונית לפארן זרמו המים למאגר צוקים. זה היה מראה יפה. צריך לציין את החברה הלאומית לדרכים (מע"ץ) שלמרות שמדובר בחג, כבר בלילה העמידה טרקטורים שפינו את הסחף מהכבישים. אנחנו מחכים לאירועים נוספים כאלה".

אקולוג אזור אילת ברשות הטבע הגנים, בני שלמון, אמר ל'ערב ערב': "מדובר באירוע הגשם הכי טוב שיכול היה להתרחש, מכיוון שמדובר בגשם סתווי - בעונה בה עדיין חם. זה מבטיח נביטה של צמחים חד שנתיים, כולל נביטה של שיטים. זה אומר שבתוך חודשים-שלושה נראה גל פריחה מאוד יפה בין כביש 40 לכביש 90. פריחה שלא ראינו כבר הרבה שנים. מה שחסר לנו עכשיו זה גשם שיירד דרומה יותר, באזור אילת. את השנה הקודמת סיימנו כאן עם מ"מ בודד".

תמונת כתבה


ומה זה אומר לגבי בעלי החיים?
"בעלי חיים מגיבים לצומח. אם תהיה נביטה וצמיחה של חד שנתיים, יהיה לבלוב יותר טוב של שיטים וכתוצאה מכך - יותר פרחים. ברגע שיש יותר מה לאכול, יש יותר רבייה של בעלי חיים. מבחינת מערכת המדבר הקיצוני שלנו, האזור הזה קיבל את מה שהיה צריך. זה מצוין שזה קרה בתחילת הסתיו. הגשם הגדול האחרון באזור היה בחודש ינואר 2010, אז היה קר, וזה היה מאוד לא טוב מבחינת הטבע. כשקר, הנביטה איטית ולא היה גיוס של עצים צעירים".

לא הצליחו לנחות באילת


מי שנהנו פחות ממזג האוויר הסוער היו 265 נוסעי 'בואינג 757' של 'ארקיע' שעברו חוויה אותה לא ישכחו זמן רב. מטוסם נקלע לזרמי אוויר חזקים מתחת לענני הסערה באזור אילת. במשך חצי שעה חג המטוס מעל שדה התעופה בעיר, בתקווה לקבל אישור נחיתה. כשהאישור התקבל סופסוף, נאלץ הקברניט לבטל את הנחיתה ברגע האחרון בשל משבי רוח פתאומיים ונסק מעל השדה בזווית חדה ולא שגרתית. כיוון שמלאי הדלק במטוס הלך ואזל, החליט הקברניט לשוב לנתב"ג וכשעה וחצי לאחר שהמריא, חזרו הנוסעים האומללים לתל אביב. בחברת 'ארקיע' החליטו לחלק את הנוסעים לשלושה מטוסיATR קטנים יותר. המטוסים נחתו בשלום באילת רק בשעות הערב המאוחרות, הרבה לאחר כניסת החג.