פרסומת
דלג

דרמה בשדרות התמרים

מאת: עומר כרמון ● 18/7/2013 08:47 ● ערב ערב 2611
בדיוק כשהחלה הפגנת הסוחרים, הודיע בית המשפט כי העירייה לא תוכל לחדש את בניית הטיילת. במקום התפתח עימות בין ראשי לשכת המסחר לבין בנו של ראש העירייה. איתמר יצחק הלוי: "אתם מסיתים לרצח". משה חזן הגיב: "אנחנו ביקשנו אישור להפגנה –אתה לא”. השופטת: "על העירייה לגדר את השטח באופן שיגן על הציבור ובטיחותו. כמו כן, על העירייה לפנות את ערימות האבנים שבחזית חנויות הסוחרים"
דרמה בשדרות התמריםהקרב התלהט בשדרות התמרים: אתמול (רביעי), עם תחילת הפגנת הסוחרים ברחוב שדרות התמרים נגד העבודות שמבצעת העירייה במקום, התקבלה החלטת השופטת חני סלוטקי, לדחות את בקשת העירייה לאפשר לה להמשיך בעבודות לבניית הטיילת בצדו הדרומי של הכביש. כמו כן הורתה השופטת לעירייה לפנות את ערימות האבנים שהונחו בפתח חנויות הסוחרים.
עם קבלת ההחלטה, פתחו הסוחרים בחגיגות שמחה וביטלו את המשך הפגנתם. כזכור, בשבוע שעבר, קבעה השופטת סלוטקי, כי היתר העבודה שהוציאה העירייה אינו חוקי. היא פסקה כי על העירייה להכין תוכנית מפורטת ומסודרת, שתאפשר לציבור ולגורמי התכנון במשרד הפנים להביע את דעתם לגביה. השבוע מסרה העירייה לבית המשפט, כי בכוונתה לערער על פסק הדין. היא ביקשה מהשופטת סלוטקי שתתיר לה להמשיך בעבודות לבניית הטיילת (המדרכה הרחבה בצדו הדרומי של הכביש), מכיוון שלטענתה, השטח המגודר המיועד למדרכה, יהפוך למפגע בטיחותי ואתר השלכת אשפה. הסוחרים טענו מנגד, כי בקשת העירייה נגועה בחוסר ניקיון כפיים משווע וחוסר תום לב. מכיוון שלאחר הדיון בבית המשפט, העירייה פעלה כדי ליצור עובדות בשטח והיא אשמה במצב שנוצר כיום בכביש.

"לעירייה אין סיכוי טוב בערעור"


השופטת קיבלה את טענות הסוחרים. היא העריכה שלעירייה אין סיכוי טוב לזכות בערעור שתגיש לבית המשפט העליון. היא הזכירה לעירייה, כי תוכניתה בשדרות התמרים מביאה לצמצום משמעותי ברוחב הכביש ולמרות זאת, לא נבחנו כראוי השלכותיה התחבורתיות והכלכליות. היא דחתה את טענת העירייה כי השטח המגודר יהפוך למפגע בטיחותי או אחר: "בתמונות שהוצגו לבית המשפט בבקשה ובתגובות, נראית גדר שמגדרת את אזור העבודות", כתבה השופטת, "אם אין בגדר די כדי להגן על שלום הציבור. על העירייה לגדר השטח הנדון באופן שיגן על הציבור ובטיחותו. כמו כן, על העירייה לפנות את ערימות האבנים שבחזית חנויות הסוחרים".
העירייה התבקשה בנוסף לשאת בהוצאות המשפטיות של לשכת המסחר, בסך 1,500 שקלים. "אתם עושים פוליטיקה”
לפני הגעת הידיעה על החלטת בית המשפט, התקבצו בשדרות התמרים סוחרים ברחוב שביקשו למחות נגד העירייה. מנגד, התקבצו סוחרים התומכים בראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. למקום הגיע גם בנו של ראש העירייה, איתמר.

את ההפגנה נגד העירייה הנהיג יו"ר ועד הרוכלים בטיילת לשעבר, מאיר תורג'מן. "ראש העירייה, פתח את הדרך", הוא קרא, "הסוחרים הולכים ונופלים בשדרה הזאת". על הגדרות ברחוב נתלו שלטים כגון: 'עירייה אוכלת סוחריה' ושלטים עם תמונתו של מאיר יצחק הלוי, עליהם נכתב: 'הרסת לי את החיים', 'מחסל הפרנסה'.

תומכיו של מאיר יצחק הלוי הניפו שלט: 'לשכת המסחר דופקת את סוחריה', אולם התבקשו על ידי המשטרה להסירו, מכיוון שלא ביקשו אישור להפגנה.

בנו של ראש העירייה, איתמר יצחק הלוי, נזעק כנגד השלטים העוסקים באביו ואמר למאיר תורג'מן: 'אתם מסיתים לרצח'. ליו"ר לשכת המסחר, דני להב, הוא אמר: 'אתם עושים פוליטיקה'. חבר הלשכה, ניסים קושוקרו, זעם על הדברים והראה ליצחק הלוי את העתירה שהוגשה לבית המשפט ועליה חתומים 21 סוחרים המחזיקים בעסקים ברחוב. חבר נוסף בלשכה, משה חזן, אמר לאיתמר יצחק הלוי: "אנחנו ביקשנו אישור להפגנה. אתה לא ביקשת".

העירייה: "הליקויים יתוקנו”


במקביל להחלטות בית המשפט המטילות צל על העבודות שבוצעו בשדרות התמרים, נאלצת העירייה להתמודד גם עם פגמים שנמצאו בעבודה שכבר בוצעה. דו"ח ביקורת שהגיע לידי 'ערב ערב' והוכן עבור העירייה על ידי המהנדס שמואל קרני מצא, כי אם לא יתוקנו ליקויים רבים, הריצוף החדש שכבר הונח ברחוב, לא יחזיק מעמד זמן רב. בדו"ח שנשלח למהנדס העירייה ולמנהל אגף ההנדסה בעירייה, כותב קרני, כי אבני הריצוף הונחו באופן לקוי, צביעת הצמתים לא נעשתה לפי התוכנית, אבני השפה לא הונחו כראוי, מתחת לאבני האקרשטיין, משטח העפר אינו מהודק, והדבר יביא לכך שהאבנים יתפרקו בתוך זמן קצר, חיתוך אבני השפה לא נעשה כראוי, והרווח שנוצר בין האבנים מולא בטיט צמנטי שמתפורר במשך הזמן. "כתוצאה מכך, ניתן היום לפרק ביד חופשית כל יסוד מתחת אבן שפה שעומדת זמן רב. היעדר בטון מתחת לאבן יוצר שכבה לא מהודקת אשר גורמת לשקיעת האבן, תזוזתה וכן שבירת קצוות של האבן כאשר היא צמודה לאבן שכנה", כתב המהנדס.

בתגובה לדו"ח, נמסר מהעירייה: "עיריית אילת רואה חשיבות גבוהה בביצוע בקרה מלאה על אופן ביצוע העבודות ההנדסיות המבוצעות ברחבי העיר, וזאת מתוך רצון לייצר מבנים ותשתיות ציבוריות באיכות הגבוהה ביותר ללא פשרות. לפיכך, כחלק מהליכי ניהול ופיקוח תקין ומקצועי של בקרת העבודות המבוצעות בשדרות התמרים, הוזמן מתכנן התנועה של הפרויקט, מהנדס שמואל קרני, לבצע בקרת אופני הביצוע של העבודות, בהתייחס לפרטי התכנון הנמצאים תחת אחריותו. הקבלן המבצע הונחה לפעול בהתאם לממצאי הבדיקה, ואכן תוקנו הליקויים לאורך המיסעה בטרם נפתח הכביש לתנועה. שאר התיקונים יימשכו עד למסירת העבודה לשביעות רצון יועצי הפרויקט והגורמים המקצועיים בעירייה".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה
צילם: יהודה בן יתח

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש