פרסומת
דלג

מדוע טבעה הסירה אסתר?

מאת: עומר כרמון ● 23/8/2013 21:23 ● ערב ערב 2616
סירת דיג השייכת לתושב העיר דוד עוז טבעה בשבת מול נמל קצא"א. בסירה ששקעה למצולות, היו אקדח, מסמכים יקרי ערך ו-2,000 אירו במזומן השייכים לאיש מערכת הביטחון. פקח מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים, אבי גדליה, שהציל את עוז והאורח שהיה עמו: "הדייג ניסה למשוך את העוגן, אבל אז הוא שינה כיוון והסירה החלה להסתובב ולתפוס תאוצה בנטייה". דוד עוז: "אני לא יודע לנחש מה קרה. אם זה היה בלילה, עם קרובי משפחה וילדים קטנים שלעתים מפליגים אתי - והיה קורה להם משהו, גם אם הייתי נשאר חי, לא הייתי חי"
מדוע טבעה הסירה אסתר?

סירה שעסקה בדיג ועליה תושב העיר ואורח טבעה בשבת מול נמל קצא"א. הבעלים של הסירה, דוד עוז (82), אמר ל'ערב ערב', כי בסירה ששקעה למצולות, היו אקדח, מסמכים ו-2,000 אירו במזומן שהחזיק האורח, איש משרד הביטחון. כמו כן אבד ציוד דיג יקר ערך. עוז העריך כי הסירה טבעה בשל גל פתאומי שנגרם בשל מעבר סירה ואופנוע ים. פקח רשות הטבע והגנים (רט"ג), אבי גדליה, שחילץ את השניים מהסירה הטובעת, מעריך כי הסיבה לטביעה היא טעות אנוש של עוז. חקירת המקרה הועברה לרשות הספנות והנמלים.

"זה בסך הכל כסף"


"אני לא יודע לנחש מה קרה", הסביר עוז ל'ערב ערב', "לפני שבועיים שלחתי את הסירה להספנה, שם עשו לה את כל הטיפולים האפשריים. זה עולה אלפי שקלים והיא יצאה כמו חדשה. מאז יצאתי לדוג עם הסירה מספר פעמים. עם חברים ועם בני משפחה. ביום שבת בבוקר הגיע חבר מהצפון. יצאנו לדוג בין שתי הקצא"אות. היתה שם תנועה גדולה מאוד. פתאום עברה סירה גדולה עם אופנוע ים מאחוריה שעשה לו גלים, כדי שיוכל לקפוץ כמה שיותר. אחד הגלים נכנס לאורך כל הסירה. היא סטתה הצדה, ואני לא יודע איך, התחילה לקבל מים. כל הציוד בסירה, כולל המקרר, הספה והשולחן, עפו לכיוון החלק הנמוך. למזלנו, היתה שם סירה של רשות הטבע והגנים. הם אמרו לנו: 'תקפצו!' ניסיתי להניע את המנוע, אבל הוא היה בתוך המים. נשמע רק 'קליק' חשמלי וזהו. החבר שלי עלה לסירה של רט"ג. אני כבר קפצתי למים כי הסירה שקעה. בחורה בספינה של רט"ג, קפצה עם גלגל הצלה ועזרה לי להגיע לסירה שלהם".

אם לא היתה עוברת סירה של רט"ג, זה עלול היה להיגמר באסון?
"אם זה היה קורה בלילה. ובמשולש הגבולות. זה הי הנגמר באסון. ביום שבת היו הרבה סירות באזור. רט"ג ראו אותנו ראשונים, הגיעו במהירות הציעו עזרה, הם דרבנו אותנו לצאת החוצה ומאוד עזרו".

כמה זמן החזקת בסירה?
"שבע שנים, קניתי אותה באילת ושמרתי עליה כבבת עיניי. כל שנתיים הוצאתי אותה להספנה, למרות שזה סיפור יקר. היה לי שם הרבה מאוד ציוד. ציוד דייג מאוד יקר. זה היה בית שני שלי. קראו לה אסתר, על שם אשתי. יחד אתה טבעו האקדח של החבר, מסמכים, 2,000 אירו, ציוד חשמלי מאוד יקר. הוא 'משוגע' לדיג".

יש ביטוח?
"היה. שלחתי את כל המסמכים. אבל מה שחשוב, זה שאנחנו בחיים".

איך הגיבה האישה?
"אמרה: 'העיקר שאתה בריא והחבר שלך בריא. כל היתר, זה בסך הכל כסף".

תהיה סירה חדשה?
"אני כל כך מוטרד מהסיפור, שאני לא חושב על זה. אם זה היה בלילה עם קרובי משפחה וילדים קטנים שלעתים מפליגים אתי - והיה קורה להם משהו, גם אם הייתי נשאר חי, לא הייתי חי"

"עלול היה להיגמר רע"


פקח מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים, אבי גדליה, שהציל את עוז והאורח שהיה עמו, סבור כי הסירה טבעה בשל טעות אנוש ולא בשל גל פתאומי ששטף אותה. "ראיתי את הסירה מול מזח 1 של קצא"א. במרחק של כ-800 מטרים מהחוף וחבל עבה של עוגן לבן יורד לקרקעית בזוית חדה", הוא סיפר ל'ערב ערב', "הדייג ניסה למשוך את העוגן וחשבתי שהוא נוקט בטכניקה של דייגים שרוצים לאסוף את העוגן: הם מרימים אותו ומושכים אותו במים הרדודים. חשבתי שזה מה שקורה. אבל אז הוא שינה כיוון והסירה החלה להסתובב ולתפוס תאוצה בנטייה. הבנתי שהם 'שותים מים'. אמרתי להם: תחתכו את העוגן ותנטשו. היה לי ברור שהם טובעים. האוניה כבר היתה בנטייה של 35 מעלות. הבחור הצעיר יותר קפץ לסירה שלנו והמבוגר לא רצה לנטוש. זרקתי גלגל הצלה לים והמתנדבת שהייתה אתי קפצה למים, שחתה אליו ומשכה אותה ביד. 20 שניות לאחר מכן הסירה טבעה. אם היה נשאר שם, זה היה עלול להיגמר רע מאוד. סירת המשטרה הגיעה לאחר רבע שעה והעברנו אותם אליה".

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

תמונת כתבה

צילמה: רוית אריכא
חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש