פרסומת
דלג

הגן הנעלם

מאת: עומר כרמון ● 14/11/2013 21:31 ● ערב ערב 2628
שנים לאחר שמבקר העירייה ותחקיר 'ערב ערב' הצביעו על ליקויי בטיחות והזנחה בגן המשחקים 'הכיפה האקולוגית', מצאנו השבוע כי שום דבר לא השתנה: המדרגות השבורות נותרו כשהיו. מצב מתקני המשחקים רק החמיר. מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד: "במסגרת תוכנית השדרוג התלת שנתית, השקענו בגני המשחקים 4.5 מיליון שקלים מקופת העירייה. באילת יש כ-140 גני משחקים, ועד היום טיפלנו ב-120. כבר בחודשים הקרובים מתוכננת הקמת גינה קהילתית ב'כיפה האקולוגית' ופיתוח שטח ציבורי, כולל גן משחקים חדש. בימים אלו אנחנו ממפים את שטחי גני המשחקים בעיר, ואנו מתכננים להקים גני משחקים גדולים נוספים, כדוגמת הגן המדברי. גנים שיהוו מרכז לילדים בשכונה שלמה. בנוסף, אנחנו בוחנים את שדרוג גן פרדקין ופיתוח ריאות ירוקות נוספות"
הגן הנעלם

גן הכיפה האקולוגית, השבוע


תמונת כתבה

תמונת כתבה
נדנדה שבורה

תמונת כתבה


לפני ארבע שנים, חיבר מבקר העירייה, עו"ד אלי הרציג, דו"ח חמור העוסק במצבם של גני המשחקים לילדים בעיר. ברבים מהם, בעיקר בשכונות הוותיקות, הוא מצא ליקויי בטיחות ותברואה. אחד הגנים שנמצאו מוזנחים במיוחד, גם על ידי תחקיר 'ערב ערב' לפני שלוש שנים, הוא גן הכיפה האקולוגית. הגן הנסתר בין שיכונים מוזנחים באמצע הדרך שבין מרכז 'איזידור' לרחוב ירושלים השלמה, סבל ממדרגות שבורות, טינופת והזנחה.

השבוע פנתה למערכת 'ערב ערב' דיירת במתגוררת בסמוך לגן 'הכיפה האקולוגית'. היא טענה שבעוד הגנים הנמצאים על צירי הרחובות הראשיים זוכים לשדרוג ולמראה נוצץ, גני המשחקים החבויים לעין, נותרו מוזנחים ומסוכנים.

ביקור שערכנו בגן 'הכיפה האקולוגית', לימד אותנו שבכל הנוגע לגן זה, טענותיה של הדיירת מוצדקות. המדרגות השבורות נותרו כשהיו לפני ארבע שנים. מצב מתקני המשחקים רק החמיר. נדנדה אחת היתה שבורה.

שאלנו את העירייה מדוע נשכח גן הכיפה האקולוגית. המנכ"ל פיליפ אזרד, הסביר ל'ערב ערב', כי מדובר בגן שכבר בחודשים הקרובים יזכה לטיפול יסודי. "בשטח הכיפה האקולוגית מתוכננת הקמת גינה קהילתית ופיתוח שטח ציבורי, כולל גן משחקים חדש שישרת את כל האזור", הוא הבטיח, "יש לנו תוכנית למקום שנעשתה בידי האדריכל גדעון כץ. את הפיתוח מקדמים ומלווים אנשי צוות היחידה הסביבתית ומנהלת השכונות הוותיקות. ביקשנו ממשרד השיכון סיוע במימון. אנחנו מניחים שנקבל תשובה חיובית ובתחילת שנת 2014 ניכנס לשדרוג".

שיפור משמעותי בשכונות הוותיקות


כדי לבדוק האם באמת מזניחה העירייה את גני המשחקים הסמויים מן העין, ביקרנו בשני גני משחקים נוספים, פחות מוכרים. הראשון הוא גן רודד ליד בניין 484. מצב הגן היה טוב יותר מהביקורת שערכנו בו לפני שלוש שנים. אך עדיין היה מטונף באשפה ובגללים וזרמו בו מי קולחין ממרזב הבניין הסמוך. הגן השני הוא גן המאפיה, שבבדיקה שערכנו בו לפני שלוש שנים מצאנו זוהמה ופינת ישיבה שבורה. השבוע ניכר בגן זה שיפור משמעותי. פינת הישיבה תוקנה, המקום היה נקי. הדבר היחיד שהעיב על ביקורנו במקום, היו שני מסתננים שיכורים או מסוממים על הדשא במקום.מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, ערך לנו סיור בגני משחקים רבים בשכונות הוותיקות, שניכר כי שודרגו ושופרו במידה ניכרת. רחבות משחקים סתמיות בעלות מרצפות שבורות, הפכו לרחבות חיות ומשובבות עין. כמעט בכל מקום מצאנו מתקני משחקים חדשים, ספסלים חדשים ובחלק מהמקומות אפילו הצללה. "באילת יש כ-140 גני משחקים, ועד היום טיפלנו ב-120 גנים שקיבלו תו תקן", אמר אזרד, "רוב הגנים חדשים לחלוטין, רובם בשכונות הוותיקות. במסגרת תוכנית השדרוג התלת שנתית, הוצאנו בגני המשחקים 4.5 מיליון שקלים מקופת העירייה. רק לשם השוואה, בשנים קודמות, נאמד התקציב השנתי לגני משחקים בכ-200 אלף שקלים בלבד. בשנים הבאות, אנחנו נערכים לתוכנית חדשה, במסגרתה יונחו בגני המשחקים משטחי 'סמארט פליי' (משטח גומי ועליו דשא סינטטי). מדובר במשטחים יקרים יחסית, אך אלו החדשים והטובים ביותר. משטחי הגומי הרגילים מתייבשים ומתפוררים באקלים של אילת. כמו כן, בכוונתנו לבצע קירוי והצללה. קיבלתי מפורום האמהות רשימה של הגנים בהם ההצללה היא הדחופה ביותר. הגן הראשון ברשימה היה פרדקין והוא כבר זכה להצללה. כמו כן פיזרנו ברחבי העיר מתקני מים קרים (קולרים) שעלות כל אחד מהם 18 אלף שקלים (ללא התקנה). בימים אלו אנחנו ממפים את שטחי גני המשחקים בעיר, ואנו מתכננים להקים גני משחקים גדולים נוספים, כדוגמת הגן המדברי. גנים שיהוו מרכז לילדים בשכונה שלמה. בנוסף, אנחנו בוחנים את שדרוג גן פרדקין ופיתוח ריאות ירוקות נוספות".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש