פרסומת
דלג

להכאיב וללטף

מאת: ● ● ערב ערב 2069
לאור העליה הדרסטית במקרי אלימות בין זוגות. החליטו בויצו להאיר בנורות אדומות את הנושא ולהתמקד ב"זוגיות ללא אלימות" . ילדי כיתות י"א ו י"ב המתמקדים בפרוייקט זוגיות מכובדת בבי"ס, זוכים לראות בחינם את ההצגה "להכאיב וללטף" אותה כתב ומציג אלון מרגלית. בתום ההצגה נערכת שיחה, בה עולה סוגיית האלימות ומתיחת קווים אדומים.בעקבות השיחות נראה כי חלה הבנה מצד התלמידים לגבי קווים אדומים ביחסים זוגיים.
להכאיב וללטף

בעקבות הגברת האלימות בארץ ובאילת ובהמשך לפרוייקט "אוזן קשבת " אותו הקימה מירה הראל, החליטו בויצו להתמקד בנושא אלימות במשפחה.במרכז הפרוייקט ההצגה "להכאיב וללטף" אותה כתב ומציג אלון מרגלית. כיתות י"א וי"ב בבתי הספר התיכוניים באילת זוכים לראות את ההצגה ולהשתתף בדיונים שנערכים אחריה. הדיונים מתמקדים בזיהוי הקווים האדומים במציאת פתרונות כאשר מזהים ניצני אלימות.
את ההצגה פותח מרגנית בשיר שכתב אלתרמן ""אם תרצי אל מחול לרדת, על אחרון מיתריי אנגן לך. אם תחסר לך מתנת הולדת, את מותי וחיי אתן לך...אך אם פעם תהיי צוחקת בלעדיי במסיבת מרעייך, תעבור קנאתי שותקת ותשרוף את ביתך עליך". כשמתמקדים במילות השיר מבינים מדוע פתח אלון את ההצגה בשיר זה. מערכות יחסים רבות מתחילות בקנאה המתפרשת לא נכון מהצד הנשי - קנאה מחניפה,הגודלת ועלולה להסתיים באסון, כאשר הופכת הקנאה לבלתי נשלטת. אלון מרגלית שחקן וכותב מוכשר ,החליט לכתוב ולהציג את הצד השני של המטבע, הצד הגברי בסיפור,"לא כדי לסנגר על הגבר המכה" הוא טוען, אלא "כדי לנסות להבין מדוע הם מגיעים למצב שכזה, מה עובר להם בראש, ומדוע חוסר השליטה". כדי לתחקר, יצא מרגלית למעונות בהם מטופלים גברים מכים, ראה ושמע מפיהם את התחושות ,צרף מספר סיפורים ויצר את המונודרמה.

הזדהות או כעס
"בנים וגברים שמזדהים עם התחושות של המכה מבינים, שכנראה יש להם בעיה" אומר מרגלית. בהצגות בהם קהל צופים צעיר, אנו שומעים ומרגישים רחשים מהקהל ללא הפסקה, ישנה הזדהות, ישנו כעס, ורצון לעשות משהו ולעזור" אומר אלון. נטע טל פסיכולוגית שמשתתפת בשיחות שלאחר ההצגה מספרת, כי מהשיחות עולה שבני נוער רבים נתקלים במצבים דומים אצלם או אצל קרוב או חבר. לאחר שרואים לאן מערכות יחסים אלו עלולות להוביל,חלקן ניגש לנטע או אלון ליעוץ או להכוונה. זו המטרה ואנו מקווים שנצליח לעצור ולתת מענה לאלימות.אין דבר כזה אהבה חונקת, אם היא חונקת היא צריכה לאותת לנו שיש בעיה ואנו צריכים לדעת מתי בן הזוג שלנו חוצה את הקווים האדומים. לא סתם כתב אלתרמן את מה שכתב. עם הזמן הוא נודע כגבר אלים כלפי אישתו וכלפי הידועה בציבור, מה שמוכיח לנו שלמילים יש משמעות וצריך לתת את הדעת ולהישמר.

תמונת כתבה


קשר עם בן זוג אלים מתחיל בצורה רומנטית וסוחפת כיאה לתקופת החיזור, אולם קיימים סימנים רבים אותם ניתן לזהות לפני המכה הראשונה.
סימנים אלו במרבית המקרים מעידים על פונטציאל למערכת זוגית אלימה:
*חשדנות רבה * רכושנות * קנאות מופרזת המובילה להתנהגות אובססיבית * מצבי רוח קיצוניים * בידוד בת הזוג מהחברה והמשפחה * ביקורת מתמדת ואי הערכה של רגשות בת הזוג * התקפות מילוליות על בת הזוג * התפרצויות פיזיות כלפי בת הזוג * האשמת בת הזוג בכל דבר שאינו מסתדר בזוגיות ובחיים משותפים * איומים באלימות * איומים בפגיעה עצמית *


פרוייקט "אוזן קשבת" הוקם ע"י יו"ר ויצו מירה הראל . כ- 64 מתנדבות בפרוייקט והראל רוצה להגיע ל 100 מתנדבות . המתנדבות עוברות קורס בו הן לומדות כיצד לעזור לאנשים שמתקשרים, כיצד להקשיב ומתי להפנות ליעוץ או לגורם מסייע . 1800-39-39-04 הוא המספר לזקוקים לסיוע.