פרסומת
דלג

מוטי מויאל זכאי

מאת: עומר כרמון ● 22/5/2015 21:51 ● ערב ערב 2707
הפרקליטות סגרה שני תיקי חקירה נגד מפקח הבנייה בעיריית אילת, מוטי מויאל. בתלונה בה נחשד מויאל במרמה ובהפרת אמונים, נקבע כי לא נמצאה אשמה פלילית. בתלונות בהן נחשד בקבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לעשות פשע, נקבע כי לא נמצאו ראיות מספיקות. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הצדיק השבוע בעדותו בבית הדין לעבודה, את החלטתו להשעות את מויאל: "כשיש ספק אין ספק, ולכן אני לא משאיר מקום לספקות והעובד יושעה עד לתום החקירה ולאחר מכן נראה איך לנהוג בו". מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, העיד: "בתלונה שהגשתי היתה המלצה של המשטרה להגשת כתב אישום". מויאל דורש מהעירייה והעומד בראשה, פיצוי בשל עוגמת נפש והפגיעה בשמו הטוב. בית המשפט ביטל את השעייתו
מוטי מויאל זכאי

פרקליטות מחוז דרום סגרה שני תיקי חקירה שניהלה נגד מפקח הבנייה בעיריית אילת, מוטי מויאל. בתלונה בה נחשד מויאל במרמה ובהפרת אמונים, קבעה הפרקליטות כי לא נמצאה אשמה פלילית. בתלונות שהוגשו בידי העירייה, בהן נחשד מויאל בקבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לעשות פשע, קבעה הפרקליטות כי לא נמצאו ראיות מספיקות להעמדה לדין.

"פגם של ממש"


בבית הדין האזורי לעבודה, התנהל השבוע דיון בעתירה שהגיש מויאל נגד עיריית אילת והעומד בראשה, מאיר יצחק הלוי. מויאל מבקש כי יקבע שהחלטתו של יצחק הלוי להשעותו בראשית השנה שעברה מעבודתו נעשתה בניגוד לכל דין ולפיכך הוא זכאי לפיצוי כספי בסך חמש משכורות חודשיות, ול-25 אלף שקלים בגין עוגמת נפש ופגיעה בשמו הטוב. שבשנה שעברה קבעו בתי הדין המחוזי והארצי לעבודה, כי החלטת ראש העירייה להשעות את מויאל היתה שגויה ומויאל הוחזר לעבודתו בעירייה: "במכלול שהובא בפנינו, כפי שמצטייר מתוך מכתב ההזמנה לשימוע, פרוטוקול השימוע ועדויות הצדדים, סברנו כי בפני ראש העירייה לא הונחה תשתית עובדתית מספקת המצדיקה את השעיית המבקש מעבודתו בעירייה", קבעו השופטים. "מצאנו כי העירייה והעומד בראשה לא נתנו כל משקל הן לגרסתו של המבקש, הן לקיומה של חזקת החפות, הן לנסיבותיו האישיות של המבקש. בכך נמצאה החלטת העירייה לוקה בחסר, העולה לכדי פגם של ממש".

"הוא נבחר בבחירות"


ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הדגיש השבוע בעדותו בבית הדין לעבודה, כי עובד עירייה הנמצא בתפקיד רגיש אינו יכול להמשיך בעבודתו כשאופף אותו ענן חשדות. "המסר מאוד ברור מבחינתי, כאשר יש חשש למעידה צריכה לבוא תגובה חריפה וכך נהגתי", העיד ראש העירייה. "אני גם אומר את המשפט המאוד ברור שהפך למטבע לשוני בעיריית אילת, כשיש ספק אין ספק, ולכן אני לא משאיר מקום לספקות והעובד יושעה עד לתום החקירה ולאחר מכן נראה איך לנהוג בו... אני חושב שכאשר עובד נחשד בביצוע עבירות חמורת כשהוא פקח עירייה, ראוי וחובה להוציא אותו ממעגל העבודה בו הוא נמצא, שהוא כל כך רגיש... שקלנו את המשמעות להשאיר את מר מויאל בתפקידו, אילו השלכות רוחב יש לעניין זה כלפי העמיתים שלו לעבודה, כלפי יזמים שיכול להיות שיגיע איתם למפגש כפקח זה צומת דרכים מאוד מאוד רגיש בעיקר כשמדברים על חריגות בנייה ולתוך סט השיקולים התקבלה ההחלטה להשעות את מר מויאל עד תום ההליכים".

לשאלת עו"ד חכמון: מי מחזיק כיום את תיק ההנדסה בעירייה? ענה ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי:
"יש ממלא מקום, מר משה אלמקייס ממלא מקום ראש העירייה".

תקן אותי אם אני טועה אך מר אלמקייס הורשע בפלילים לפני מספר חודשים? (אלמקייס הורשע לפני למעלה משנה במסגרת עסקת טיעון, בעבירה של תחבולה, ע.כ)
"אני לא בחנתי את זה. אני לא יודע. אני יודע שהוא היה בהליכים משפטיים אני לא יודע מה התוצאה".

אתה יודע באיזה עבירות הוא נחשד?
"לא. איש ציבור שנמצא בהליכים משפטיים, מן הסתם יש גורמים שצריכים לדעת אם לאשר את פעילותו כן או לא. אני לא נמצא בין הגורמים הללו".

דיברת פה על נראות של עובדת ציבור ולמעשה יש לך שותף סגן שלך שהוא לא רק נחשד הוא הואשם ואני אומרת לך שהוא גם הורשע, אפילו על סמך הודאתו בעסקת טיעון, הנראות פה לא מעניינת?
"אני יכול להגיד לך שמר אלמקייס עושה עבודתו נאמנה, אני לא יודע מה קרה בבית המשפט, הוא אושר על ידי הממונה של המחוז על פי כל דין ונבחר על ידי הציבור לפני כשנה וחצי, ואני מאוד מאוד מקווה שימשיך לעשות עבודה נאמנה כפי שהוא עושה אותה עד היום".

בתשובה לשאלות באת כוחה של העירייה, עו"ד ליאת קינן, הבהיר ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: "מר אלמקייס הוא סגן ראש העיר. הוא קיבל את האישור לסגנות ממשרד הפנים".

הוא סגן ראש עירייה, הוא נבחר ציבור?
"בוודאי. אני לא קלטתי אותו לעבודה".

מה האפשרויות שלך כראש עיר להשעות את מר אלמקייס מכהונתו?
"צריכות להיות סיבות מאוד מאוד טובות להשעות סגן ראש עיר מתפקידו, אבל גם צריך רוב של חברי מועצת עיר שיסכימו ויאשרו פיטורין של סגן ראש עירייה. מדובר במשרה ציבורית של נבחר ציבור, זה לא מכרז. הוא נבחר בבחירות".

"אין פה מסע נגד מוטי מויאל"


מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, הדגיש בעדותו כי נגד מפקח הבנייה, מוטי מויאל, הועלו חשדות נוספים, מעבר לשני התיקים שנסגרו בידי פרקליטות מחוז דרום.

התובע הושב לעבודה בצו של בית המשפט, אתם פניתם בבקשה לעיכוב ביצוע וביקשתם שהוא ישהה בחופשה מהחשש. איזה חשש?
"מאותו חשש של האירוע הספציפי הזה ואותו חשש של שלוש תלונות נוספות ואותו חשש שקיים לי גם היום".

שהוא?
"חשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים של העובד. לא סתם מגיעים ארבעה אנשים שונים ומתלוננים. אין פה איזה שהוא מסע כנגד מוטי מויאל".

איפה התלונות של האנשים הנוספים?
"אחד - הגשתי תלונה, ועוד שלושה הפניתי למשטרה. לראייה כנראה שחלק כן הגישו תלונה כי התנהלה חקירה. התנהלו מספר תיקים אי אפשר להתעלם מהם. כרגע על פי המסמכים שהוצגו על ידי מוטי ובאת כוחו, הם הציגו מסמכים על שתי תלונות, אחת שהוגשה על ידי היתה שם המלצה של המשטרה להגשת כתב אישום הפרקליטות סגרה מחוסר ראיות".

העירייה הגישה ערעור על החלטה זו?
"לא".

העירייה הגישה תלונות נוספות כנגד מר מויאל?
"לא".

היה פה ראש העירייה והוא אמר שכאשר מגיע חשד לביצוע עבירות של עובד עירייה, ההנחיה שלו היא מידית להגיש תלונה במשטרה בנושא?
"נכון וכך עשיתי".

אנו שומעים פה שהגיעו לפתחך עוד לכאורה שלוש תלונות נוספות ואתה לכאורה לא הגשת תלונה בנושא במשטרה?
"אני הפניתי את התושבים להגשת תלונה במשטרה כנראה שלפחות אחד עשה את זה".

האם ידוע לך מתי נפתח התיק השני?
"לא".

אני אומרת לך שהוא נפתח בשנת 2014 לאחר ההשעיה של התובע, מה יש לך לומר על זה?
"אין לי מה לומר, אני יכול לומר את מה שהיה אצלי, פנו אלי התלוננו על החשדות ואותם הפניתי למשטרה".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש