פרסומת
דלג

השיטפון הציל את שמורת עברונה

מאת: עומר כרמון ● צילום: עומר כרמון ● 30/10/2015 20:55 ● ערב ערב 2730
האקולוג היוצא של רשות הטבע והגנים במחוז אילת, רועי טלבי, אמר ל'ערב ערב' כי השיטפון האדיר שסחף ביום ראשון את שמורת עברונה מסתמן כברכה גדולה שהביאה להקטנת חלק מנזקי זיהום הנפט הגדול בשנה שעברה. "חבל שלוקח כל כך הרבה זמן עד שמתקבלות החלטות כיצד לשקם את השמורה, כי אם היינו מתחילים כבר בתיחוח, השיטפון הזה היה עושה לשמורה עוד יותר טוב"
השיטפון הציל את שמורת עברונה

האקולוג היוצא של רשות הטבע והגנים במחוז אילת, רועי טלבי, אמר ל'ערב ערב' כי השיטפון האדיר שסחף ביום ראשון את שמורת עברונה מסתמן כברכה גדולה שהביאה להקטנת חלק מנזקי זיהום הנפט הגדול בשנה שעברה. "זמן קצר לאחר דליפת הנפט מצינור קצא"א בצומת באר אורה, התרחש שיטפון קטן בשמורה ואז היינו מודאגים, מכיוון שבשטח היו אז עדיין שלוליות של נפט גולמי. אבל לפי הערכות המומחים, בגלל הזמן שחלף, הנפט שנמצא בעברונה כבר אינו יכול לאיים על מפרץ אילת", אמר טלבי.

"גם אם זרם נפט למפרץ השבוע, מדובר בכמות זניחה שאינה מהווה סכנה. אני מעריך שבמקומות שבהם הקרקע מתוחחת (לא מהודקת) בגלל פעילות של טרקטורים ומשאיות שעבדו בשמורה עברונה כדי להוציא אדמה מזוהמת, השיטפון ניקה את קרקע מנזקי הדליפה וזה דבר נפלא. במקומות אחרים, הנפט שכבר הפך לאספלט כוסה בשכבת סחף. זה לא עוזר אקולוגית, אבל זה טוב מבחינת נראות. חבל שלוקח כל כך הרבה זמן עד שמתקבלות החלטות כיצד לשקם את השמורה, כי אם היינו מתחילים כבר בתיחוח, השיטפון הזה היה עושה לשמורה עוד יותר טוב. בכל מקרה, מה שראינו השבוע הוא שיקום טבעי: הטבע משקם את עצמו".

כלומר, בניגוד לכל אלה שדרשו להוציא מהר את הטרקטורים והמשאיות מהשמורה, אתה סבור שהם דווקא עשו טוב?

"זאת ההערכה שלי. לא כולם חושבים כך".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש