פרסומת
דלג

מרבית הבתים באילת יקרסו ברעידת אדמה חזקה

מאת: עומר כרמון ● 27/11/2015 21:11 ● ערב ערב 2734
בפעם הראשונה ניגשו חוקרים לשכונות המגורים באילת ובדקו את המבנים בעיר. הממצאים מפחידים: בתים רבים נבנו בניגוד לתקן הישראלי. ד"ר ירון פינצי: "בבתים משנות ה-80' ותחילת שנות ה-90', בתקופה שכבר היה תקן בנייה  והמקלט היה צריך להיבנות כחלק בלתי נפרד מהמבנה, משום מה, ויתרו לקבלנים באילת ואפשרו להם לבנות את המקלטים מחוץ לבניין. בפיקוד העורף לא מודעים להשלכות של זה. הנזק הצפוי מרעידת אדמה חזקה באילת יסתכם במיליארדי שקלים. ייקח חודשים רק לפנות את ההריסות"
מרבית הבתים באילת יקרסו ברעידת אדמה חזקה
המקלט נבנה בחוץ. עמידות המגדלים נמוכה

ידיעה קשורה: האדמה באילת רועדת

ד"ר ירון פינצי, חוקר ממרכז מדע ים המלח והערבה, הפועל בחסות אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, חשף השבוע תוצאות ראשוניות של עבודה שהוכן עבור משרד המדע ובשיתוף המכון הגיאולוגי, לבדיקת נזקים אפשריים של רעידת אדמה באילת. בפעם הראשונה, ניגשו חוקרים לשכונות המגורים באילת ובדקו את המבנים בעיר. הממצאים מעוררי דאגה. בתים רבים נבנו בניגוד לתקן הישראלי לעמידות מבנים ברעידות האדמה.

"הגורמים הרשמיים לא יודעים"

 

"כשעשינו בדיקה הנדסית בשכונות מגורים באילת, גילינו דברים מפחידים", גילה ד"ר פינצי. "מבנים שנבנו לפני 1975 אינם עמידים כלל. הם כבר סדוקים. בבתים משנות ה-80' ותחילת שנות ה-90', בתקופה שכבר היה תקן בנייה  והמקלט היה צריך להיבנות כחלק בלתי נפרד המבנה, משום מה, ויתרו לקבלנים ואפשרו להם לבנות את המקלטים מחוץ לבניין. זה אומר שהמבנים האלה הרבה פחות עמידים לרעידות אדמה. גם בשכונות חדשות יותר, מצאנו מקלטים שנבנו בתוך המבנה, אבל בנפרד מהבניין. בשל הממצאים, את המבנים באילת חילקנו בצורה שונה מהמקובל בשאר חלקי המדינה. מבנים שנבנו לפני שנת 1975, שמהווים 60 אחוזים מהמבנים באילת, אינם עמידים כלל. בתים שנבנו בין השנים 1975-1995, שמהווים 20 אחוזים מהמבנים באילת – הם בעלי עמידות מועטה לרעידות אדמה. לבתים שנבנו בין השנים 1995-2005 , יש עמידות בינונית וגבוהה. בניינים חדשים יותר נבנו לפי התקן החדש והם עמידים יותר. המצב באילת מאוד חריג, כי ברוב הארץ יש חלוקה פשוטה: בתים שנבנו עד שנת 1985 נחשבים בבעלי עמידות נמוכה, ומבנים שנבנו לאחר 1985, יש להם עמידות גבוהה. באילת זה לא כך, ולמרבה הפלא אפילו גורמים רשמיים לא יודעים את זה. בפיקוד העורף העמידות של המבנים באילת נקבעת לפי שנת הבנייה".

אם עמידות הבניינים באילת כה ירודה, כיצד החזיקו מרבית הבניינים באילת ברעידה של נובמבר 1995?,

"הרעידה היתה רחוקה. המרכז שלה היה 250 ק"מ מאילת, וקצה הקרע של הרעידה -  למעלה מ-100 ק"מ מהעיר. מאז שנת 1212 לא היתה רעידה אדמה חזקה בראש מפרץ אילת (באילת ובעקבה). זה דווקא יכול להיות סימן רע לכך שרעידה חזקה כזאת עלולה להתרחש בקרוב. דרך אגב, גם רעידה שמתרחשת בים המלח והקרע שלה נמשך דרומה, עלולה לגרום לנזק רב באילת".

אני מתגורר בבניין בן 11 קומות, שנבנה בשנת 1991. את המקלט של הבניין בנו בחוץ, מנותק מהבניין. ברעידת אדמה הוא עלול לקרוס?

"כן. העמידות של בניין כזה שוות ערך לבניין שנבנה בסוף שנות ה-70'". 

למרות שיש בו מעלית?

"המעלית מחזקת רק מעט. המקלט גדול יותר וחזק יותר"

נזק של מיליארדי שקלים

 

במסגרת העבודה לבדיקת נזקים אפשריים של רעידת אדמה באילת, בדק ד"ר פינצי עבור הממשלה, את עלות השיקום הכלכלי של רעידת אדמה באילת. גם כאן, הממצאים מפחידים. "בדקנו השפעה של רעידה בעוצמה שש וחצי שעוברת בתוך אילת", הוא סיפר. "הנזק באזור המלונות ולמבני מסחר מוערך בסביבות מיליארד וחצי שקלים.  הנזק לבתים פרטיים יהיה גדול מאוד. רק בשכונת שחמון, הנזק מוערך בכמיליארד שקלים. באזור המלונות יהי צריך לפנות 350 אלף טון של הריסות לפני שאפשר יהיה להתחיל בשיקום. זה אומר: 13 אלף נסיעות של משאית. כלומר, רק פינוי ההריסות יארך חודשים".

המקלט נבנה בחוץ. עמידות הבניינים נמוכה
המקלט נבנה בחוץ. עמידות הבניינים נמוכה

 

גל צונאמי בגובה חמישה מטרים"

 

מרכז מדע ים המלח והערבה, חשף השבוע גם תוצאות ראשוניות של מחקר שהוכן עבור משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, להערכת הסיכון לצונאמי באילת ובעקבה. החוקרים: ד"ר חנן גינת ממרכז מדע ים המלח והערבה, ד"ר ארז גל מאוניברסיטת בן גוריון וד"ר רמי סולומון מהמכון הגיאולוגי, מצאו כי צונאמי באילת הוא אפשרות מוחשית ורעידת אדמה חזקה עלולה לגרום לכך שגלים בגובה של כחמישה מטרים ישטפו את אזור התיירות וגם את שכונות המגורים הסמוכות למפרץ. "יש נזק פוטנציאלי, אך בהיערכות מתאימה ובנייה נכונה אורך החוף, ניתן לצמצם אותו", ציינו החוקרים.

ביקשנו מעיריית אילת להתייחס להיערכותה לרעידות אדמה בעיר. הנהלת העירייה בחרה לא לענות. 

חדשות אילת