פרסומת
דלג

(ג)דולה מהחיים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 25/10/2016 11:06 ● מה נשמע 467
לפני מספר חודשים הסתיים בהצלחה הקורס השלישי להכשרת דולות (תומכות לידה) באילת ● מקצוע הדולה, שהתפרש בתחילה כעוד ג'וק אלטרנטיבי, הפך בעשור האחרון למצרך יקר ערך עבור היולדת, בעלה ואפילו עבור המיילדות בבתי החולים ● רותם ג'קסון ישבה עם יסמין אדמון, מנחת הקורס, לשיחה על לידות בליווי דולה, רעיון משתלם במיוחד עכשיו, כשמסיימות הקורס עושות סטאז' וגובות מחיר סימלי
(ג)דולה מהחיים

רגע הלידה בחיי אישה הוא ללא ספק אחד מאותם רגעים שנשארים חקוקים בליבה לנצח. ולזה גם אני כאמא מסכימה. ברגעים האלה, כשכוח החיות והחיים פורץ מתוכך, את אמורה לדעת מה טוב בשבילך. אלא שבדרך כלל, כל מי שנמצא סביבך בתהליך הזה לא באמת מחובר למה שעובר עלייך. הבעל יכול לכאוב את כאבך, אבל עלול גם להיבהל ממצבך, המיילדת יכולה להיות עסוקה בעוד לידה שמתקיימת ממש לצדך, או להחליף משמרת קצת אחרי שכבר התחלת לבטוח בה, והרופאים, תפקידם לוודא שהכל יתנהל כשורה מבחינה רפואית. ברגעים האלה, ותעיד כל מי שעברה לידה, כל מה שאת רוצה זו אישה שתבין אותך, שתהיה איתך, שיהיה לה ידע מקצועי לגבי מה שאת עוברת, שתדע איפה ללחוץ כדי להקל עלייך, איך לנחם אותך, ואיך לנווט אותך לעוצמה הפנימית שבך, כדי שתוכלי ללדת את תינוקך ואת עצמך מתוך התעלות, ולא כברירת מחדל שנשארת כטראומה.


מי צריך דולה?

 


תומכת לידה, או בשמה היווני 'דולה' (משמעו "אישה משרתת אישה"), החזירה בעשור האחרון את עטרת חוויית השבטיות הנשית מתהליך הלידה העתיק ליושנה. "בעולם המערבי בו התרחקנו לאין שיעור מהשבט התומך ומהאוהל האדום, זה המיועד רק לנשים בו הן חוות יחד את כל שלבי הפוריות, הנשים נשארות בודדות וחסרות אונים במערכה", מסבירה יסמין אדמון, דולה מזה כ-10 שנים, יוזמת ומנחה את קורס הדולות השלישי שהסתיים זה מכבר באילת. "הנשים של אז היו מגיעות ללידה, אחרי שהן כבר חוו לידה כצופות מהצד. הן הכירו את הריחות, את הקולות, ואת עוצמת החוויה מקרוב. היום, בעידן המודרני, רוב היולדות מגיעות ללידה כשזה עבורן המפגש הראשון עם חוויה שכזו. זו הסיבה שכיום, הדולה נכנסת לתפקיד של האישה החכמה בשבט, זו שליוותה את הנשים עוד במהלך שלבי הריון, כשבאמתחתה ידע מקצועי בתזונה נכונה לאם ההרה, 
בצמחי מרפא, בתרופות מסורתיות לטיפול בסימפטומים שיכולים להופיע בהריון, עם שיטות לעזור לעובר להגיע למנח אופטימלי לקראת הלידה, שיטות לזירוז טבעי במידת הצורך, ועם מוכנות ונכונות לתמיכה פיסית ונפשית בכל שלבי הלידה עצמה. לא פחות בימינו, תפקידה של הדולה בא לידי ביטוי גם בסיוע לאם ותינוקה בהנקה הראשונית ובתחילת הדרך של ההורות". 
ממחקרים עולה כי לידות של נשים, שילדו עם דולה, היו קצרות יותר, הן השתמשו פחות במשככי כאבים תרופתיים, פחות נזקקו לניתוחים קיסריים, לידות מכשירניות והתערבויות רפואיות. הן חשו פחות חרדה בזמן הצירים, האמינו שהתמודדו כהלכה עם תהליך הלידה וחשבו שלתהליך הלידה הייתה השפעה מעצימה על רגשותיהן כנשים. עוד נמצא כי נשים שהשתתפו במחקרים כשלצדן דולות, היו מחוברות יותר לתינוקן, הניקו יותר, ותינוקותיהן היו בריאים וחזקים יותר. הן סבלו פחות מדיכאון אחרי לידה, מחרדה והערכה עצמית נמוכה וחשו שהן מתמודדות היטב עם המעבר להורות תוך שהן מדווחות על שביעות רצון ואפילו שיפור ביחסים הזוגיים.

 

נשים למען נשים

 


יסמין אדמון (35), נשואה לאסף אדמון, מנהל היחידה האזורית לאיכות סביבה אילת- אילות ואמא לשני בנים, מעיין(9) ולביא (6) בילתה את ילדותה עד לנישואיה, בעיר אילת. בשש השנים האחרונות מתגוררת המשפחה בקיבוץ קטורה והיא עצמה משמשת כאחת הדולות הראשונות באילת ובערבה. לפני כעשר שנים היא סיימה את לימודי הדולה בבית ספר 'רידמן' בירושלים, שימשה כאסיסטנטית בכמה קורסים של דולות ובמקביל רכשה תארים מקצועיים כרפלקסולוגית, נטורופתית ND , מדריכת עיסוי תינוקות ומדריכת הכנה ללידה. באילת היא מלמדת  ב'רידמן' רפלקסולוגיה שנה א' ושנה ב', והצטרפה כמרצה מובילה לקורס הדולות השני שיזמה אילנה זמיר, מיילדת וותיקה בעיר. כשאת הקורס השלישי שהסתיים זה מכבר במכללת 'ניהול פלוס', בשיתוף הקריה האקדמאית, העבירה אדמון לבדה, בליווי האסיסטנטית והדולה המגבה שלה, מאיה דלאל-רזניק שסיימה את לימודיה בקורס הדולות שהעבירו אילנה זמיר ויסמין לפני כחמש שנים באילת, ומשמשת כיום כדולה בשיטת 'היפותברתינג', טכניקה ופילוסופיה להכנה ללידה רגועה ושלווה וליצירת סביבת לידה תומכת טובה ומעצימה עבור היולדת ועבור תינוקה. 
"הקורס הזה נועד מלכתחילה כדי להעלות את מספר הדולות בעיר", מבהירה יסמין. "הביקוש לדולות הולך ועולה כל הזמן, וככל שיהיו יותר דולות בעיר, תהיה יותר מודעות והבנה של התועלת בזה. את הקורס האחרון סיימו תשע נשים מקסימות שמחכות להתחיל את עבודת הדולה שלהן ולצורך כך הן צריכות להגיש את עבודת הגמר והסטאז', הכולל ליווי של לפחות יולדת אחת, מההיריון ללידה ועד ליווי של הנקה ראשונית והסתגלות בבית. וכל זה בליווי מקצועי צמוד שלי בתור מרכזת הקורס 
ושל האסיסטנטית שלי. רצינו לנצל את הבמה הזו כדי לקרוא ליולדות שמחפשות דולה לקבל את הסטאז'ריות שלנו במחיר סמלי". 

 

ליווי צמוד לאורך כל הדרך


אם תהיתם כמה יעלה לכם התענוג, יסמין מעדכנת כי דולות ותיקות גובות בין- 2500-3000 ₪ ואילו דולות מתחילות גובות בין - 1000-1500 ₪. כמו כן היא מציינת  כי רוב קופות החולים נותנות היום החזר על הוצאה של דולה וקורס הכנה ללידה פרטי. "כל קופה וההטבה שלה, כך ששווה לבדוק". 

 

האם באילת, דווקא בגלל האינטימיות והאין עומס בדרך כלל בחדרי הלידה בבית חולים 'יוספטל', עדיין כדאי ליולדת לקחת דולה? 
"נכון שבאילת אין עומס גדול בחדר לידה, ויחסית לשאר הארץ יש למיילדות יותר זמן להיות עם הנשים היולדות, ועדיין התפקיד של המיילדות ושל הדולות הוא שונה. הדולות מכירות את היולדת לפני כן ומכינות אותה לקראת הלידה. הן יודעות מה חשוב לה ומלוות אותה באופן רציף מתחילת הלידה ועד סופה, גם אם התהליך אורך שעות רבות. אישה שהחליטה להיעזר באפידורל במהלך הלידה, יכולה לצאת נשכרת מליווי של דולה. יתכן שתצטרך לחכות זמן רב עד למתן האפידורל. בזמן זה היולדת ובן זוגה זקוקים לתמיכה פיזית ונפשית. השימוש במשככי כאבים אינו מפחית את חשיבות התמיכה שמעניקה הדולה. ההפך הוא הנכון, לאחר מתן משככי כאבים, האישה תהיה מרותקת למיטה ותזדקק לסיוע של הדולה כדי ליצור תנאים אופטימליים ללידה.
זה אפילו משמעותי כשאישה צריכה לבסוף להיכנס לניתוח קיסרי. מעצם נוכחותה של הדולה היא יודעת  שהיא עשתה את כל המאמצים להימנע מכך, ולכן יש יותר השלמה עם עובדת הניתוח, כמו גם פחות תסכול ודיכאון אחרי לידה. אחד התפקידים של דולה זה לעשות עם היולדת עיבוד לידה. לשבת איתה ולהבין מה היא רצתה שיהיה, לעומת מה שקרה בפועל, ולהראות לה את הצדדים הטובים שיחזקו אותה. "אני מאמינה שבלידה מתגלות העוצמות הגדולות של האישה. 
הרבה פעמים היא לא זוכרת ולא רואה את זה, והתפקיד שלי הוא להאיר את החזקות שלה בכל צומת שהייתה שם. זה נותן התחלה של הורות הרבה יותר שלמה וחזקה כשמישהו רואה אותך באמת ויכול לכוון אותך למקום הטוב, הרך והסלחני בתוכך, שלא הכל מתנהל כפי שאנחנו מדמיינים".

 

עזר לגברים


נוכחותה של הדולה חשובה עבור היולדת אבל לא רק. יש בנוכחותה של הדמות המקצועית גם תמיכה עבור בן הזוג המלווה. "הרבה פעמים הגברים נמצאים ביותר חרדה וסטרס מהאישה שלהם", מדגישה יסמין. "הם גם חווים את הקושי והכאב של הנשים, חוששים ממצבו של התינוק שעומד להיוולד. בעצם העובדה שיש מישהי שהוא בחר בה שתהיה עם אשתו, היא מאפשרת לו להירגע ולהיות במקום יותר מכיל כלפי האישה שלו ופחות לחוץ. הגבר המלווה יכול בסיטואציה כזו לקחת צעד אחורה כשהוא מרגיש בכך צורך, ולא להרגיש את תחושת האחריות הכבדה שנפלה עליו כשהוא בעצם לא ממש יודע מה עליו לעשות. בסופו של דבר", מחייכת יסמין, "היחצנ"ים הכי טובים של הדולות הם הבעלים.
 הם הכי סקפטיים בהתחלה, ואז, אחרי הלידה, מבינים כמה נוכחותה של הדולה עזרה להם והם לא מבינים איך היו מתמודדים שם בלעדיה".

 

לא במקום הצוות הרפואי


הדולה מלווה את הזוג כבר מהשבוע ה-30 להריון בממוצע. היא מקיימת איתם מפגשי הכנה בהם מדברים על רצונות הזוג, הפחדים שלהם, האפשרויות הקיימות, דרכי התמודדות עם הצירים, הנקה, טיפול ביילוד. "ברגע שמתחילה הלידה, הם מתקשרים והדולה עוזרת להם להבין באיזה שלב הם נמצאים, עד מתי כדאי למשוך בבית לפני שהולכים לחדר לידה, מהם סימני אזהרה במידה ומופיעים וממשיכה איתם לחדר לידה וגם הביתה. היא מסייעת ליולדת ולבן הזוג שלה להתמודד עם הצירים, באמצעות שינויי תנוחות, נשימות, הרפייה, דימיון מודרך, תמיכה רגשית, עיסויים, שיאצו, רפלקסולוגיה וכו'. היא מדריכה את בן הזוג כיצד לתמוך ביולדת בכל שלבי הלידה, או מחליפה אותו כשהוא נזקק למנוחה", מפרטת יסמין את תפקידה של הדולה. "הדולה מסייעת לזוג להיות שלמים בקבלת החלטות בחדר לידה, מסבירה להם אם נדרש, את הטרמינולוגיה הרפואית, ומסייעת גם בתקשורת עם הצוות. הדולה מציעה פתרונות לא רפואיים למצבים שיכולים להתעורר במהלך לידה, כמו עיכוב בפתיחה, התמודדות עם צירים, עידוד היולדת וכו'. ארגז הכלים של הדולה הוא מגוון וכולל 'פטנטים' מהרפואה המשלימה מתחומי המגע, התנועה והטיפול האלטרנטיבי, ומניסיונה האישי של הדולה.
 לא לחינם דולות רבות הן גם מטפלות ברפואה משלימה. בנוסף דואגת הדולה ליצור בחדר הלידה תנאים נעימים באמצעים פשוטים של ריכוך התאורה, השמעת מוזיקה, שימוש בנרות ושמנים ארומטיים ועוד". 
יסמין מבהירה כי בעשר השנים שהיא עצמה משמשת כדולה, עלתה המודעות לנחיצותה של הדולה גם בקרב הצוותים הרפואיים. "היו מצבים שהצוות הרפואי המליץ לאישה, שהלידה שלה נתקעה, להתקשר לדולה. לנשים שמאוד חוששות מתהליכי לידה, האחיות במעקב הריון, ממליצות לקחת דולה. באופן כללי המגמה היא להכיר יותר את הנושא ולשלב אותו. שיתוף הפעולה היום שונה לגמרי מאיפה שזה היה לפני עשר שנים", היא מבהירה. "היום יש אפילו לדולות ולמיילדות, השתלמויות משותפות".

 

עד כמה קיים שיתוף פעולה עם הצוות הרפואי בבית חולים 'יוספטל'?
"היום בחדר הלידה ב'יוספטל', בראשות ד"ר אבינועם צברי והאחות האחראית רינה ויסנוביץ', יש שיתוף פעולה נפלא ואווירה חמה. הדולות מצידן יודעות את מקומן, שהן אינן מחליפות את הצוות הרפואי החיוני, אלא מסייעות לו במידת הצורך, והצוות הרפואי מצדו, אפילו אירח את 'פרחי הדולה' בחדר הלידה, הדגים והסביר והייתה תחושה מאוד נעימה. יש צוות נהדר של מיילדות שמאוד תומכות ביולדות שרוצות לידה טבעית. למרות שהמתקנים ב'יוספטל' עדיין לוקים בחסר לעומת חדרי לידה בשאר הארץ, הצוות מפצה על המחסור הזה". 

 

מקריבה מעצמה ומהמשפחה


"תומכות לידה היו קיימות כבר מתקופת התנ"ך, אבל בימינו זה חזר בעקבות הבעייתיות שנוצרה בחדרי הלידה העמוסים. כשיש מעט צוות, ביחס להרבה מטופלות הנשים בהחלט מרגישות שהן לא מקבלות את התמיכה שהיו רוצות", מסבירה רינה ויסנוביץ', אחות אחראית ומיילדת ראשית בבית החולים 'יוספטל'. "לשמחתנו, באילת המצב שונה מיתר בתי החולים בארץ, כך שברמת העיקרון המיילדות בחדר הלידה שלנו לא באמת צריכות דולות מאחר ואנחנו עובדות אחת על אחת. אנחנו נכנסות ליולדת לפחות ארבע פעמים בשעה, אנחנו הרבה יותר מעורבות, והנוכחות שלנו מורגשת כי יש לנו יותר זמן בגלל שאנחנו חדר לידה קטן ומצוצמם. בגלל שאילת עיר קטנה, היולדת מגיעה אלינו כבר במהלך ההיריון, ואפילו עוברת אצלנו קורס הכנה ללידה, כך שהמפגש בחדר לידה הוא פחות מאיים מבחינתה. ואף על פי כן, אנחנו רואות את הדולות אצלנו במחלקה יותר ויותר. זה הפך להיות טרנדי גם באילת, ואנחנו זורמות עם זה ומקבלות את זה. הדולות הותיקות כמו יסמין, אילנה ומאיה כבר מוכרות אצלנו ואנחנו עובדות איתן בשיתוף פעולה מצוין. הן זורמות איתנו ולא מתערבות בעניינים מקצועיים, מעודדות את מה שאנחנו אומרות ואנחנו מצידנו מאוד זורמות עם לתת לאישה את מה שהיא רוצה, כל עוד מבחינה רפואית זה תקין ומאפשר. ללא ספק רואים את ההבדל כאשר יולדת מגיעה לחדר לידה עם הדולה שלה. זה נוטע בהן יותר בטחון, הן גם מגיעות יותר מוכנות הן מבחינה נפשית והן מבחינת הזמן הנכון להגיע לחדר לידה. הכימיה ביננו לבין הדולות נהדר וזה לא קורה בכל מקום".

 

דולה מתחייבת להישאר לצידה של היולדת עד לתום הלידה. עד כמה זה גובה מחיר יקר מהמשפחה של הדולה עצמה, בהנחה שיש לידות שאורכות גם כמה ימים...?!
"הלידה הכי ארוכה שליוויתי ארכה ארבעה  ימים רצופים", מבהירה יסמין. "זה נפל בדיוק על חגיגות בר המצווה של האחיין שלי- בר מצווה הראשונה במשפחה. חשבתי שאחרי 24 שעות אספיק להגיע, וכל הזמן קיוויתי שיהיה לי זמן, כי בר המצווה נמשכה כמה ימים, אבל כך גם הלידה. המחיר שדולה משלמת ברמה האישית והמשפחתית הוא גבוה, בייחוד באילת. ברגע שאני סוגרת עם יולדת, אני מתחייבת לה ששבועיים לפני ואחרי התאריך המשוער אני לא יוצאת מהעיר. הרי רק שלושה אחוזים מהיולדות באמת יולדות בתאריך שלהן, אז זה דורש ממני להישאר בקרבת מקום. היו כמה פעמים שנאלצתי לעזוב באמצע חופשות משפחתיות ואפילו במסיבה שהכינו לכבודנו כשהתקבלנו לחברות בקיבוץ קטורה לא נכחתי, כי הייתי עם יולדת. לכן היה לי חשוב שיהיה לנו גיבוי אחת של השנייה. במתכונת הנוכחית של ארבע דולות פעילות בעיר זה לא מספיק ולשמחתנו, הביקוש הולך ועולה כל הזמן. זו גם אחת הסיבות שדולות מעדיפות לא לעבוד במשרה מלאה כי להתחייב לארבע לידות בחודש זה מאוד מגביל את שגרת היום. זו מחויבות גדולה מאוד לעזוב הכל באמצע החיים ולהעלם לזמן לא ידוע". 

 

איפה מחפשים דולה ואיך יודעים אם היא מתאימה לי? 
"הפגישה הראשונה היא פגישת היכרות לשני הצדדים. זו פגישה ללא מחויבות ובדרך כלל דולות לא נוהגות לגבות עליה שכר. בפגישה זו עליכם לבדוק האם הדולה מתאימה לצרכיכם, האם אתם חושבים שתוכלו לסמוך עליה, ובעיקר האם יש כימיה ביניכם. באותה מידה, זכות הסירוב נשמרת גם עבור הדולה. אפשר למצוא דולה באתר הדולות הארצי ואפשר להתקשר אלי לקבל את מספרי הטלפון של הדולות שעברו את הקורסים שהעברנו באילת וכמובן לזכות במחיר סימלי בדולה סטאז'רית, בליווי שלי או של מאיה".
a.yassmin@gmail.com
 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש