פרסומת
דלג

העורבים תקפו שוב

מאת: ● ● ערב ערב 2194
תושבי שכונה א' חיים תחת אימת העורבים כמו בסרט ה'ציפורים' של היצ'קוק. העורבים חגים מעליהם ומאיימים על שלוות השכונה. השבוע הותקפה אחת הדיירות על ידי עורבים שניקרו באוזניה ותלשו את שערות ראשה. בפנייתם לעיריית אילת לעזרה הרגישו התושבים חסרי מענה
העורבים תקפו שוב

קרוב לחודש, סובלים תושבי שכונה א' מהתקפות עורבים על שכונתם. הדבר מקשה את יציאתם וכניסתם לבתים ומשרה אוירה של פחד מהתרבותם של העורבים, קולות הצווחה שהם משמיעים וניסיונות התקיפה שלהם. לדבריהם, הם חיים את הסיוט מתוך הסרט של היצ'קוק.

החיים על פי ... העורבים


שכונה א' עשירה מאוד בעצים גבוהים בהם מקננים העורבים, כאשר תקופת הקינון היא באביב והעורבים נעשים תוקפנים יותר עת בוקעים הגוזלים וכל אימת שהם חוששים לגורל גוזליהם, לכן בתקופה הזו הם מגנים עליהם בחירוף נפש. התושבים מספרים שהחלו לנהל את יומם בהתאם לפעילות העורבים. בבוקר ובצהריים הם חוששים לצאת את ביתם, כי אז העורבים יותר פעילים, לעומת זאת, בשעות הערב, מפסיקה פעילות העורבים, והתושבים ממהרים לנצל את ההפוגה לסידורים של קניות, משיכת כספים בכספומט ויציאות אחרות, לדבריהם הם ממש חיים בהסגר ובפחד.

אימה בשחקים


באמצע השבוע, הותקפה בשעות הצהריים אחת הדיירות על ידי העורבים, כאשר הם ניקרו את אוזנה ותלשו את שערותיה, בעלה, שנחלץ לעזרתה, נתקף אף הוא בעורפו.
הזוג מיהר לתפוס מחסה באחד הבתים, ונשאר כלוא ולא יכל לצאת את הבית היות והעורבים חגו מעליו. רק לאחר שעות רבות בהם אושר על ידי המשטרה ירי לעבר העורבים, הצליחו הדיירים לפזר את העורבים מעליהם ולצאת את ביתם. לדבריהם, לא ניתן להמשיך ולנהל חיים תקינים בצורה שכזאת, זו ממש סכנת נפשות! התושבים מלינים שכאשר פנו לעיריית אילת בנושא, נאמר להם שכרגע אין העירייה מחזיקה אחראי לטיפול בעורבים ובנוסף לכך, נכון להיום, אף אין תקן למשרה שכזו, ולכן אין מה לעשות (?) אבל העניין בטיפול.

מדוברת העירייה, דנה זנטי, נמסר, שאכן בימים האחרונים, פרש עובד עירייה, אשר הוסמך לטפל בתופעת העורבים באמצעות ירי וכבר בימים אלה מוסמך עובד אחר, בינתיים נעזרת העירייה בפקחי רשות הטבע והגנים.
כאשר פנו התושבים לרשות הטבע והגנים נמסר להם, שהרשות אינה רשאית לפעול באזור שהוא איזור מגורים, כאשר מדובר בכמות עצומה (קרוב לאלפים) של עורבים והיא זקוקה לשיתוף פעולה של העירייה.

בבדיקת הנושא עם גיא אלון, מנהל רשות הטבע והגנים במחוז אילת, נאמר שעורבים מסוג זה, התוקפים אנשים, מקומם אינו בין התושבים ויש לפעול בעניין. לדבריו: "בעבר היה פקח של היחידה לאיכות הסביבה מטעם עיריית אילת שהיה אמון על טיפולים במקרים כאלו. כיום, משיקולי תקציב, לא נמצא פקח כזה ואין מי שיטפל בנושא". עוד הוא מציין, שרשות הטבע והגנים, יכולה לעזור לעיריית אילת מבחינה מקצועית לטפל בנושא, אבל יש להבין: "שאין פתרונות פלא, מיגור העורבים זו פעולה ממושכת הדורשת טיפול במהלך כל השנה. ישנן תקופות שונות בהם העורבים בולטים יותר כמו למשל בתקופת הקינון וגידול הגוזלים, שאז הם יותר תוקפניים, וישנן תקופות שבהן הם בולטים פחות, בכל מקרה מדובר בתהליך, זה איננו מיגור חד פעמי, כאן צריך טיפול רציני ויסודי על פני כל השנה". עיריית אילת טוענת, שהיא עושה את מרב המאמצים, על מנת לצמצם את התופעה, באמצעים העומדים לרשותה כגון:
מלכודות עורבים המוצבות על גבול ירדן בסמוך ל'ערדג' ובפארק הצפרות, ירי מבוקר בעזרת רובה אויר - פעולות שנעשות באופן יזום ו/או בעקבות תלונות תושבים והורדת קני עורבים מהעצים.
כך או כך, מרגישים התושבים שעדיין לא טיפלו במצוקתם, ורק לאחר תקיפת אחת הדיירות, התעוררה העירייה. לדבריהם, יש לטפל בנושא בדחיפות, כדי שלא ישנו מקרי תקיפה כאלו, והעירייה חייבת לעשות כל שעל ידה, על מנת להחזיר את השלווה לשכונה.
'ערב ערב' ימשיך לעקוב.

העורב - פרופיל


העורבים שנמצאים באילת שייכים למין שמקורו מהודו הנקרא עורב הודי. פרטי המין הגיעו כנראה לאילת באוניות שעגנו בעקבה או באילת ובעצם הוא מעין פולש... אין לו העדפה של סוג מזון כזה או אחר ולכן הוא אוכל כל ...יכול להתקיים על אוכל ממזבלות, אבטיחים, נבלות, לחם, בשר וכו'.
העורבים הם בעלי חיים חברותיים ולעיתים נאספים לקבוצות גדולות, אך אינם יוצרים מושבות. כל זוג עורבים מקים לעצמו קן, בדרך-כלל לא יותר ממשטח זרדים, ושני בני הזוג דוגרים על הביצים ומאכילים את הגוזלים. העורב נעשה תוקפני כאשר מדובר בחשש לפגיעה בו או בגוזליו, הוא בעל חיים אינטליגנטי ביותר עם זיכרון חזותי, אדם הפוגע בעורב, אומרים, נשמר בזיכרונו של העורב...

תמונת כתבה