פרסומת
דלג

שבילים לקהילה - הסוף

מאת: איה פלשקס ● צילום: חיים דוד ● 3/1/2018 11:29 ● ערב ערב 2844
חמש שנים עברו מאז יזם הג'וינט ופיתח פילוט לעיסוק ולשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה ● מועדון 'שבילים בקהילה' שפעל ב'אגודה למען הקשיש' ולאחר מכן במתנ"ס שחמון חתם השבוע על סוף הדרך ● בערב פרידה מרגש, הציגו החברים את אמנותם ואת יצירותיהם בפני משפחות ומוזמנים ● במקביל החלו השבוע לחפש פתרון ותקציב, שיאפשר אף על פי ולמרות הכל את פעילות המועדון החשוב כל כך לאוכלוסייה הזו בעיר ● הג'וינט: "התכנית 'שבילים בקהילה' נפסקה, על מנת לבחון מודלים אחרים וחדשים שיתנו מענה מותאם יותר לאוכלוסיה"
שבילים לקהילה - הסוף
ערב סיום מרגש ל'שבילים בקהילה'

אנשים עם מוגבלויות שונות, רובם בשנות ה-50 וה- 60 לחייהם, היו חברים במועדון 'שבילים בקהילה', שהקים הג'וינט באילת כפיילוט ניסיוני לפני כחמש שנים. לבד ממקום מפגש חברתי, היו במועדון פעילויות, חוגים, טיולים, הרצאות ועוד. השבוע, בשקט בשקט, נסגר המועדון, מבלי שאיש הרים עד כה את הכפפה להפעילו – 13 אנשים עם מוגבלויות, נותרו ללא פתרון וללא מקום להיפגש בו. "יומיים בשבוע ידעתי שיש לי לאן לצאת מהבית. היום כבר אין לי לאן לצאת", אומר בכאב אחד החברים במועדון שנסגר.
מדובר בפרויקט שיזם 'ג'וינט – ישראל' ומהותו הייתה מלכתחילה להחזיר אנשים עם מוגבלויות לקהילה ולהשתלב בה. הג'וינט מפתח פיילוטים חברתיים בנושאים שונים שפועלים מספר שנים קצוב, עד חמש שנים. בעת הזו, הממשלה ומשרדיה הופכים 'שותפים' לפיילוט, ומחכים לתוצאות. בדרך כלל, אם הליווי מראה שהפיילוט מוצלח, הרי שבסיומו יפיצו אותו למקומות נוספים. הפרויקט יעבור לפעול דרך המשרד הממשלתי המתאים, למשל משרד הרווחה במקרה זה, שיפיץ אותו לעשרות ישובים.
לצורך הפעילות בעת הרצת הפיילוט, מתקשרים אנשי הג'וינט עם עמותה הפועלת במקום. במקרה של אילת הייתה זו בתחילת הדרך 'האגודה למען הקשיש', שלכאורה מטרותיה ופעילותה דומות לאלה של 'שבילים בקהילה', שכן היא מפעילה מרכז יום לקשישים, אלא שלטענת חברי 'שבילים בקהילה', מרביתם בגילאי 50+ או תחילת שנות ה-60 לחייהם, השילוב לא הצליח, שכן הם לא מצאו את מקומם במועדון. לאחר הפסקת ביניים בפעילות המועדון, הוא נפתח שוב, הפעם במתנ"ס שחמון, שם פעל במרוצת השנתיים החולפות. בבית החדש הזה חברי 'שבילים בקהילה' היו מרוצים ומצאו את מקומם. "היו לנו כאן חוגים מותאמים, הרצאות, שיחות ואפילו טיולים", הם מסבירים את ההבדל. הג'וינט אפילו דאג להגעתם של חברי הקבוצה למתנ"ס ולכל צורך שהתגלה במרוצת הפעילות.
מקורבים לתוכנית 'שבילים לקהילה' טוענים כי אחת הבעיות של המועדון הייתה בהגעה לקהל היעד המתאים- לא הצליחו להגיע למספר חברים גדול יותר, ובנוסף המועדון הכיל בצורה לא מתאימה מעגל רחב מדי של גילאים ובעלי צרכים שונים. נכון להיום, גם אם הג'וינט צודק בהחלטתו לסגור את פעילות 'שבילים לקהילה' באילת, בטענה כי אין הצדקה להמשך הפעלתו של המועדון בעיר, הרי שכיום אין בעיר מועדון נכים. ולמי שבכל זאת הייתה במפגש שעה קלה של עדנה ומפגשים חברתיים, גם את זה אין לו היום באילת. נכון להיום חברי המועדון שמרגישים נטושים, ובני משפחותיהם, חושבים על פתרונות יצירתיים למציאת מסגרת חדשה בה יוכלו להשתלב, וכמובן למצוא לפעילות תקציב מתאים.
בשבוע שעבר, לרגל סיום פעילות 'שבילים בקהילה', נפגשו חברי המועדון, משפחותיהם ומוזמנים נוספים בקמפוס אוניברסיטת 'בן גוריון' באילת, לערב בו הוצגו יצירותיהם של חברי המועדון. מה יהיה הלאה הם לא יודעים. החברים מצדם מאוד רוצים להמשיך, מחפשים את המפגשים, את החוגים, את הסיבה לצאת מהבית והקשר עם אנשים. 
מג'וינט ישראל נמסר: "ג'וינט ישראל ימשיך לפעול לרווחתם של משתתפי התכנית 'שבילים לקהילה' במציאת מענים חלופים. הארגון פועל לקידום מגוון אוכלוסיות באמצעות פיתוח תכניות, הפעלת פיילוטים, לבחינתן והטמעתן בשיתוף רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה. התוכנית 'שבילים בקהילה' נפסקה על מנת לבחון מודלים אחרים וחדשים שיתנו מענה מותאם יותר לאוכלוסייה".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש