פרסומת
דלג

בעלי מסעדות בעיר חוששים: ''שיטת הטיפים החדשה תפגע בנו''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 21/12/2018 00:28 ● ערב ערב 2894
החל מחודש ינואר הקרוב, ייאלצו בעלי עסקים בעיר, שעובדיהם נהנים מקבלת טיפים, להצהיר על הטיפים כהכנסה לכל דבר ● עובדה שתגדיל את תשלומיהם לרשויות, צעד שייפגע בעובדים שכן את ההוצאות הנוספות האלו יגלגלו המעסיקים עליהם ● בפועל כבר יש מי שמציע עוקף חוק והפיכת כ-100 אלף מקבלי טיפים בארץ לעוסקים זעירים הפטורים ממס ● מה עושים? מי ייצא מופסד ומי ייצא מורווח ועד כמה חייל משוחרר יירצה להתחיל רומן מול רשויות המס רק כדי לקבל טיפים? ● יו"ר עמותת המסעדות והברים באילת רונן מור מבהיר השבוע: "זו תהיה פגיעה קשה ואנושה במקצוע המלצרות ונותני השירות בארץ בכלל" ● ומציין: "הפגיעה בשכר המלצרים באילת תהיה פחותה בצורה משמעותית בעקבות היותה של אילת אזור סחר חופשי" ● מרשות המיסים נמסר: "אנחנו עדיין בוחנים את הסוגיה וטרם התקבלה החלטה אופרטיבית בעניין"
בעלי מסעדות בעיר חוששים: ''שיטת הטיפים החדשה תפגע בנו''
מרבית בעלי העסקים לא ממש מבינים מה אומרת ההחלטה החדשה בעניין הטיפים (אילוסטרציה)

לאחר תקופה ארוכה בה נושא קבלת הטיפים בארץ היה פרוץ ולא מעט עובדים שקיבלו טיפים שאמורים היו להתווסף לשכר העבודה שלהם תבעו את מעסיקיהם בבית הדין לעבודה בטענות שונות, ביניהן העובדה כי המעסקים משתמשים בטיפים שהם מקבלים ואגב כך מקצצים להם בשכר, פסק שופט בית הדין לעבודה פליטמן בחודש מרץ האחרון, כי לא עוד בלגן בענייני כספי התשר. החל מהראשון לינואר הקרוב ייחשבו הטיפים של המלצרים או כל מקבלי התשר האחרים להכנסותיהם של בעלי העסקים, שייאלצו להחשיב אותם בתחשיב הכולל של העסק ואגב כך ייאלצו לשלם יותר לרשויות המס מע"מ ומס הכנסה. גם העובדים עצמם לא ייצאו פטורים מתשלומים וייאלצו לשלם עבור הטיפים שכבר לא ייכנסו ישר לכיס אלא ידווחו לרשויות המס שיגבה עליהן מס הכנסה כמו כל הכנסה מוכרת אחרת. בפסק הדין התקדימי, מבקש בית הדין לעבודה להסדיר אחת ולתמיד את סוגיית קבלת הטיפים שהייתה עד כה פרוצה בארץ. עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שבפועל, עלולה החלטה שכזו לפגוע פגיעה קשה בענף המסעדנות, שגם כך נחשב סטטיסטית לענף המסוכן ביותר עם אחוז סגירות העסקים הגבוה במדינה – כשליש מהמסעדות החדשות נסגרות בתוך שנה שנתיים.  החלטה זו תפגע גם בענפי שירות קטנים אחרים בהם גם כן מקבלים העובדים טיפים, כמו קונסיירז'ים בבתי מלון ונהגי מוניות.
"זה פשוט מאוד", הסביר השבוע בעל מסעדה בעיר. "מצד אחד יהיה עליי לשלם יותר מיסים בגלל הטיפים של העובדים, מה שאומר שמן הסתם הסכום הנוסף הזה יקוזז מהתשלום שלי לעובדים. מצד שני, תחשבי על העובדים שהם רובם צעירים אחרי צבא או סטודנטים, שייאלצו עכשיו לשלם בנוסף מס הכנסה עבור הטיפים שהם מקבלים, זאת בתנאי שיעברו את תקרת ההכנסות הפטורה ממס. מה כל זה יעשה? אולי יסדיר את נושא הטיפים, אבל יקשה עוד יותר על מציאת עובדים".
רונית, בעלת בית קפה באילת הזכירה השבוע כי באילת בה תחלופת הצעירים גבוהה מאוד, בלאו הכי קשה למצוא עובדים רציניים ועובדים קבועים. "אם עד היום התמודדנו מול קושי בלתי ייאמן במציאת עובדים, הרי שמהיום כבר לא יהיה לצעירים כדאי לעבוד בעבודות שכוללות גם טיפים ואנחנו, בעיקר באילת, ניפגע מזה קשה".

מי יצליח לאכוף ואיך?
אם תשאלו ברחוב הרי שמרבית בעלי העסקים לא ממש מבינים מה אומרת ההחלטה החדשה בעניין הטיפים. למרות שבעוד כחודש ההחלטה תיכנס לתוקפה, הם מצידם עדיין לא יודעים מה הם אמורים לעשות ואיך הם אמורים להתנהג ובעיקר לא ברור להם מה הם אמורים להסביר לעובדים שלהם. גם בקרב מקבלי הטיפים, מרביתם צעירים חסרי דאגות, הסוגייה נראית תמוהה. "לא ברור לי מה אני אמורה לעשות עכשיו", אומרת גלית, הממלצרת באחד הפאבים בעיר. ההכנסה העיקרית שלי בעבודה הזו היא הטיפים, אם מישהו חושב שהוא ישלח לי יד לכיס ויפגע לי בשכר הוא טועה ובגדול". ויש גם צעירים שלא הבינו על מה ולמה המהומה. "איך מישהו יכול לפקח על מה אני מקבל?", תהה השבוע א', ברמן באחד ממקומות הבילוי בעיר שמקבל מהיושבים על הבר טיפים לפי ראות עיניהם. "אנשים מגיעים, יושבים ושותים, כטוב ליבם במשקה הם מחלקים לי טיפים ביד רחבה שמיד נכנסים אלי לכיס. לא ברור לי מי יכול לשנות את זה ואיך. לא ברור לי איך מישהו יוכל לפקח על הנושא, ובעיקר, לא ברור לי על מה ולמה המהומה. שבית הדין יחליט מה שהוא רוצה, אנחנו נמשיך לעבוד כמו שעבדנו עד היום".

 

עוקף החלטה


במרוצת החודשים שחלפו מאז קבלת ההחלטה, ניסו מובילי ענף המסעדנות בישראל לשנות את רוע הגזירה ואולם בבית הדין לעבודה נותרו עיקשים מאחורי ההחלטה. כך קרה שבעצה אחת עם נציגי לשכת המס בארץ נמצאה הדרך לעקוף את ההחלטה בצורה חוקית שלא תפגע בכיס לא של המעסיקים ולא של העובדים. מדובר בהפיכתם של כ-100 אלף עובדים המקבלים טיפים בארץ לעוסקים פטורים ממס. במילים אחרות, עובד שלא רוצה לשלם מס על הטיפים ולא רוצה שאלו יפלו על המעסיק ואגב כך תקוצץ משכורתו, אמור לפתוח תיק עוסק מורשה זעיר ואגב כך להיות פטור מתשלום מס בסכום הכנסות שעולה על מאה אלף ש"ח בשנה. כל מה שיהיה עליו לעשות הוא להוציא בתום כל משמרת חשבונית מסודרת לבעל העסק בגין הטיפים שקיבל. בדרך זו בעל העסק לא יהיה חייב בתשלום מס למדינה והעוסק הפטור שמשכרתו קטנה יחסית לא יצטרך גם הוא לשלם מס. "זה צעד הזוי ולא ממש ישים", אמרה השבוע רואת חשבון גלית מילר ממשרד רואה החשבון מילר ושות' באילת. "עוסק פטור זה תופס מול מע"מ אבל הוא עדיין יצטרף להגיש דוחות למס ההכנסה ודיווח לביטוח לאומי. אמנם מבחינה חוקית זה תופס ועוקף את ההחלטה בנושא הטיפים, אבל אני לא מכירה הרבה צעירים שיהיו מוכנים להתחיל כבר בגיל צעיר רומן עצמאי עם רשויות המס ולהתנהל מולם. בפועל, הבלבול גדול וכול םמחכים לדיווח הראשון של המשכורת לאחר כניסת ההחלטה לפועל בחודש ינואר הקרוב".
 

מה עושים לקוחות שלכם מתחום המסעדנות?
"חלקם כבר מכניסים את הטיפים לעצמם ומוציאים לעובדים משכורת מסודרת כולל כל התנאים הסוציאליים. אין ספק שזה עולה יותר למעסיק ומפחית מהרווח של העובד. אין ספק שהתנהלות כזו עלולה לפגוע בענף הקשה בלאוו הכי, בעיקר באילת".
סוגייה חדשה זו מעלה שורה של שאלות כמו למשל: כיצד יוכלו רשויות המס לפקח כמה כסף טיפים קיבל העובד? האם מותר לבעל עסק להוריד משכרו של העובד? באם ייתפס עובד 'גונב' טיפים ולא מצהיר עליהם, מי ייקנס הוא או המעסיק? ועוד שורה של שאלות שכרגע נותרות ללא תשובה לפחות מבחינת המעסיקים והעובדים.
באילת לא נותרו אדישים לסוגייה וכבר מרגע קבלת ההחלטה על ידי בית הדין לעבודה, נכנסה עמותת המסעדות והברים באילת לתמונה. 

השבוע הגיב ל'ערב ערב' בנושא רונן מור, יו"ר עמותת המסעדות והברים באילת: "בעקבות פסיקתו של כבוד השופט פליטמן, בעניין חוק הטיפים, ב-1.1.19 (שבאה להסדיר את התנאים הסוציאליים של מגזר המלצרים) עומד ענף המסעדנות בפני תהליך שינוי מתווה שכר רוחבי לחלוטין הנוגע לכל המסעדות, ולכל מי שנמצא בשרשרת השירות (מלצרים, מארחת, ברמנים אחמש טבחים וכו). הפסיקה ניתנה בבית דין לעבודה אך ורק בעניין הפרשה לתנאים סוציאליים בגובה התשר המוצהר. אין בה שום התייחסות למיסוי, למע"מ אשר יהיו בתחום אחריותו של המלצר, שלא כמו בעבר, כאשר הטיפ היה למעשה הכנסה לא מדווחת. מדיניות רשות המיסים ומע"מ לגבי העניין, טרם ניתנה וכרגע ישנה עמימות, אך לכל העוסקים בדבר ברור כי אכן יהיה שינוי כלשהו במתווה השכר המשולם למלצרים ולנותני השירות. חשוב לציין, שהפגיעה בשכר המלצרים באילת תהיה פחותה בצורה משמעותית בעקבות היותה של אילת אזור סחר חופשי וההקלות במיסים הניתנות לתושבי העיר. במרכז, יחויב לשלם מלצר מס הכנסה גבוה יותר וכנראה מע"מ על לפחות חלק משכרו. זו תהיה פגיעה קשה ואנושה במקצוע המלצרות ונותני השירות בארץ בכלל. בנוסף חלק גדול מההפחתות בגינם השופט פליטמן קבע שירדו מהתשר, חוזרות בחלקן אל המלצר בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף, החלק הנוסף, הולך לרשויות. העמותה לקידום מסעדות וברים באילת עוקבת ומתכוננת לשינוי זה: יזמנו מפגש מסעדנים ומנהלי חשבונות עם רו"ח, מנהלי המאבק הארצי,  ועו"ד עמית גרוס המתמחה בענייני דיני עבודה בכללי ובפסיקה זו  בפרט, על מנת לבאר ולהסביר את כל הידוע והמפורסם ,לגבי השינוי. יצרנו והצענו למסעדות העמותה מתווה הסדרה חוזית, אל מול החוק, לו אנו כפופים. כל זאת למען הטבת תהליך המעבר. אין ספק שענף המסעדנות בכללותו, והמגזר העצמאי בפרט, עומדים בפני תהליך שינוי. העמותה האילתית, מסעדותיה, בשיתוף איגוד המסעדות הארצי, ועמותת מסעדנים חזקים יחד, מתכוננת יחד עם  מסעדות הענף בכללותו, להכלה טובה ככל האפשר של התהליך ותוצאותיו, ובעיקר, מקווה שבעקבות פסיקה סוציאלית, לא יכרת ענף עסקי, עליו ומסביבו, יושב המשק בכללותו (הענף השני בגודלו במשק). בהצלחה לכולנו".
דוברת רשות המיסים מסרה בתגובה למועלה בכתבה: "בהתאם לפרשנות המקצועית של הרשות יש מקום לחייב את הטיפים במע"מ. עם זאת, הרשות עדיין בוחנת את הסוגיה וטרם התקבלה החלטה אופרטיבית בעניין". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש