פרסומת
דלג

בית המשפט החליט: יבוצע צו ההריסה ב'ריף הדולפינים'

מאת: ● ● ערב ערב 2367
שנה ורבע לאחר ש'ריף הדולפינים' עורר סערה עם רציפי העץ והרשתות שנבנו סביבו, החליט בית משפט השלום בבאר שבע לקבל את עמדת היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה של מחוז דרום במשרד הפנים ואישר צו הריסה מינהלי לבנייה הבלתי חוקית ב'ריף הדולפינים' באילת . ברשות הטבע והגנים מביעים שביעות רצון מההחלטה . בריף, לעומת זאת, מבטיחים שבקרוב יוגש ערעור על ההחלטה
בית המשפט החליט: יבוצע צו ההריסה ב'ריף הדולפינים'

מזחי עץ חדשים אשר תחתיהם הוצבה רשת חדשה שפרשו אנשי 'ריף הדולפינים' היו סלע המחלוקת בין אנשי הריף לאנשי רשות שמורות הטבע, בחודש יולי 2007. אז התגלו המזחים החדשים, שלטענת הרשות, הגדילו את שטח הריף מעבר לקיים, ללא היתרי בנייה חוקיים ומחוץ לשטח שהוקצה לריף בתמ"א 13. אנשי הריף טענו אז, כי לא היה נסיון להגדיל את שטח הריף, אלא לפתור בעיה- ניר אבני: "הסיבה לבניה החדשה היא שהרשת המקיפה את הריף ושומרת על הדולפינים מלצאת לים הפתוח עומדת לקרוס. עם השנים, אלמוגים רבים צמחו על הרשת הקיימת והם מכבידים עליה מאוד. אנחנו עושים ניסיונות רבים כדי לשמור על הרשת מעל המים. חיברנו מצופים, רשת. התוצאה מאוד מכוערת ולא ממש יעילה. הרשת עדיין בסכנת קריסה. אם היא תקרוס, האלמוגים הרבים שצמחו עליה יקרסו יחד איתה ויינזקו. בנינו את הרשת החדשה מחוץ לרשת כדי לא להפריע לדולפינים וכדי לא לפגוע באלמוגים. התכנית היא להצמיד את הרשת הקיימת לרשת החדשה וכך גם לשמור על הדולפינים וגם להציל את האלמוגים מהנזק העשוי להיגרם להם מקריסת הרשת", אמר אז אבני ואף הודה בכשל בירוקרטי: "אני מודה שלא עמדנו בבירוקרטיה, אני מקווה שבעתיד נלמד לשתף פעולה, אך יש לנו חובה שאנחנו חייבים למלא והיא שמירה על הדולפינים ועל האלמוגים".

משרד הפנים: לא עוברים לסדר היום על בניה בלתי חוקית
את הרשות ואת בית המשפט, הטיעונים הללו לא ממש שכנעו. בעקבות התלונות של רשות הטבע והגנים, הוציאה היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה של מחוז דרום צו המנהלי להפסקת עבודות. כנגד הצו של היחידה הארצית לפיקוח, יצאה מנגד בקשת ביטול של הריף, אולם השבוע, שנה וקצת אחרי, החליט בית משפט השלום בבאר שבע לקבל את עמדת היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה של מחוז דרום במשרד הפנים ואישר צו הריסה מנהלי לבנייה הבלתי חוקית בריף, תוך הנחייה לקיים את הצו תוך 90 ימים בפיקוח רשות הטבע והגנים. עבור משרד הפנים, מדובר בהצלחה ובהודעה לעיתונות שהוציאו השבוע אמרו: "משרד הפנים מבהיר כי ימשיך באכיפת חוקי הבנייה בישראל ובהריסת מבנים בלתי חוקיים, במטרה להעביר מסר חד משמעי כי לא יעבור לסדר היום על בנייה בלתי חוקית המתבצעת בכלל המגזרים".

ומה אומרים ברשות הטבע והגנים?
בעבר, התבטא גיא איילון בחריפות ואמר: "לצערנו, נגרם הרבה מאוד נזק. כל הסיפור הזה מתועד בצילומים. זו הפעילות הפוגענית ביותר שאני ראיתי במפרץ אילת בעשר השנים האחרונות. גרוע מכך, הפעילות הזו, של הכנסת רשתות, גופי ברזל ומתכת, נעשתה במצח נחושה למרות ששבוע קודם היא נאסרה!". כעת, עם מתן ההחלטה של בית המשפט, אמר איילון השבוע: "אנחנו שמחים על כך שבית המשפט מגבה את התהליך שהתנהל. אנחנו מצרים על כך שגוף שמתיימר להיות ירוק נהג כפי שנהג, כעת אנחנו צריכים לגבש עמדה אשר תאפשר את פעילות ההריסה מבלי לפגוע בדולפינים".
ומה אומרים בריף הדולפינים?
שם מבטיחים שהמילה האחרונה עדיין לא נאמרה בעניין: "'ריף הדולפינים' הינו מפעל שהוקם כדין לפני 20 שנה על פי היתרים שהוצאו לו כדין, כך היה וכך ימשיך להיות. צו ההריסה המנהלי מתייחס לבניית גדרות ימיות חדשות שיועדו למנוע את קריסת מערכת הגדרות הישנה ופגיעה בחיי האלמוגים שגדלו עליהן במשך השנים, ולכן בית המשפט התלה את ביצוע הצו בכך שיינתן אישור בכתב, כי ההריסה לא תפגע באותם ערכי טבע וחי. אשר להחלטת בית המשפט השלום, בכוונתנו להגיש ערעור על החלטה זאת, ומטעם זה ראוי כי הדברים ילובנו במסגרות המשפטיות המתאימות לכך".

החלטה רעה
זו לא הפעם הראשונה שבית המשפט נדרש להחלטה בנושא שכלל לא היה צריך להגיע לבית המשפט. 'ריף הדולפינים', עם כל הביקורת שיש על המקום, הינו מהאטרקציות היפות, הטובות והמוצלחות באילת. אנשי הריף, ואני מכיר לפחות את חלקם, בעיקר בדרג הניהולי, הינם אנשי ים אמיתיים, ירוקים בנשמתם, ובכל מאבק עקרוני בנושאי איכות סביבה התייצבו תמיד אנשי הריף והשמיעו את קולם למען הסביבה והים. הייתי בריף, ראיתי את הרשתות והגדרות השנויות במחלוקת, ואיך לומר זאת בעדינות: לא השתכנעתי בנזק 'העצום' לאלמוגים ולים. לעיתים צריך להיות לא רק צודק, אלא גם חכם, ואנשי רשות הטבע והגנים, היו יכולים וצריכים למצוא פתרון לבעיה ולא ללכת ראש בראש ולהגיע לבית משפט. והלוואי שבית המשפט יפעל באותה נחישות גם בנושאי איכות סביבה נוספים, הרבה יותר חמורים ומזיקים, ממש כפי שפעל בנושא ה'דולפין ריף'. זו החלטה רעה, שאיננה תורמת לאף אחד, בטח לא לאיכות הסביבה.

ראובן זלץ