פרסומת
דלג

הקונסול

מאת: ● ● ערב ערב 2406
בקהיר חיי לילה תוססים . ירושלים יפה ומיוחדת . הכירו את עאטף סאלם, קונסול מצרים באילת . את הקפה הוא אוהב לשתות ב'ארומה' . אולי תתפלאו לשמוע שהוא אוהב להשתתף בבר מצוות מקומיות . "זו חוויה מעניינת להכיר תרבות מקומית", הוא אומר . 'נייטיבס' זה אנחנו . ראיון מיוחד עם האישיות הדיפלומטית הבכירה ביותר בעיר
הקונסול

כשהיה בישראל ערוץ טלוויזיה אחד, נאספנו בימי שישי בשעה חמש וחצי מול המסך וצפינו ב'סרט ערבי' שהיה בדרך כלל סרט מצרי סוחט דמעות. אחד מכוכבי הקבע של הקולנוע המצרי, מלבד חוסיין פהמי ועאדל אימם, היה מכשיר הטלפון הגדול והשחור שהיה פריט חובה בכל סצנת שיא בסרט. 'מישמומקין' קראה לתוכו השחקנית בתדהמה הולכת וגוברת. כלומר 'לא יכול להיות' שנאמר בכפולות של שלוש. כשאני חולקת עם עאטף סאלם סעיד אלהאל, הקונסול הכללי של מצרים, את המידע הנוסטלגי, הקונסול צוחק צחוק גדול וממהר להבהיר: "אלו הסרטים הישנים". מודרניזציה זה שם המשחק למרות שאת הקפה השחור מגישים בקונסוליה כמיטב המסורת הערבית: מבושל, חזק ומר.

אוהב בר מצוות


עאטף סאלם, הקונסול הכללי של מצרים באילת, מתגורר פה כבר שלוש וחצי שנים. סאלם בוגר אוניברסיטת קהיר, שם למד תקשורת המונים ואת מדע הפוליטיקה. אנחנו מתיישבים לשיחה קצרה. מעלינו על הקיר מתנוססת תמונתו של נשיא מצרים, חוסני מובארק ששכל לאחרונה את נכדו האהוב. מובארק, דמות מוערכת ואהודה בישראל "מחויב לתהליך ולהסכמי השלום", אומר עליו עאטף סאלם שהספיק לשמש כשגריר במאלי שבאפריקה, במוסקבה, בבנגקוק, בבייג'ין ובהולנד בכל פעם לקדנציה של ארבע שנים.

השאלה המתבקשת היא מה המדינה שאהבת ביותר?
"כל מדינה מיוחדת", עונה הקונסול בדיפלומטיות, "השגריר לומד להכיר את התרבות המקומית, לקרוא עיתונים וספרים מקומיים ולהאזין ליצירותיה", כך מתגלה שהקונסול קורא את כותרות העיתונים המקומיים, ובמידה והוא מבקש להעמיק בכתבה מסוימת - מתרגם מיוחד מתרגם עבורו לערבית את המידע. הקונסול מעודכן לגמרי בענייני העיר וכמובן קורא גם עיתונות ארצית.

מה דעתך על התרבות הישראלית?
"זו חוויה טובה להכיר תרבות וללמוד איך אנשים חושבים. אני אוהב לצפות בסרטים ישראלים וללכת למשחקי כדורגל. במיוחד אני נהנה בטקסי נישואין ויצא לי להיות פעמיים בטקס בר מצווה. ישראל ארץ מגוונת מבחינה תרבותית".

אתה מרגיש פה כמו בבית?
"אשתי ושלושת ילדיי נשארו בקהיר, כי החלטנו לא לטלטל את כל המשפחה ממדינה למדינה. כך שאני נוסע רבות לקהיר שהיא ביתי". יחד עם זה, מציין עאטף סאלם, שיש באילת תחושה חמימה של הכרות. "באילת כולם מכירים את כולם", הוא אומר. ואומנם, לעומת קהיר, שיש בה עשרים מיליון תושבים, אילת כולה היא בקושי רובע אחד בעיר.

איזו עיר אתה הכי אוהב בישראל?
"ירושלים. היא יפה ומיוחדת. ביקרתי בה פעמים רבות בשני הצדדים ולמדתי לאהוב אותה".

תות הנח המון


לאחרונה, חזר הקונסול מביקור בביתו שבקהיר, ועיניו נעשות רכות כשהוא מתאר את עיר מולדתו ומדבר על משפחתו האהובה. הוא מסביר בנינוחות שהאיסלאם היא דת סובלנית ומפתיע כשהוא אומר שמוסלמי טוב מאמין גם ביהדות ובנצרות. "אין מאבק על רקע דתי", הוא קובע.

מה עושה אשתך?
"סוהא סיימה את לימודיה באוניברסיטת קהיר בפקולטה למסחר וכרגע עסוקה בגידול הילדים".

כמומחה לנושא, איפה באילת אפשר למצוא את החומוס-פול הכי טוב?
"אני לא יודע", משיב עאטף סאלם, שמצליח להראות קריר ואלגנטי גם כשהוא חנוט בתוך חליפה. מיומנות ארוכת יומין של דיפלומטים מנוסים. "אבל אני מכיר שלוש מסעדות מצוינות, הראשונה שבהן 'המפלט האחרון' למאכלי ים, 'סנטה פה' לאוכל מכסיקני ו'פסטורי' לאוכל איטלקי". כמו כן, אוהב הקונסול המצרי לשבת ולשתות קפה ב'ארומה'.

על איזה מסעדות בקהיר לא כדאי לוותר?
"בקהיר אלפי מסעדות, מלונות ומועדוני לילה", הוא משיב וממליץ על אתרים מיוחדים שלא כדאי להחמיץ. "כדאי לבקר במוזיאון העתיקות שנמצא במרכז העיר, שם תוכלו למצוא מומיות ופסלים מזהב כולל פסל של תות אנח אמון. קרוב לקהיר תמצאו פירמידה שלא רבים יודעים עליה, שמה פירמידת סאקרה, והיא בנויה מדרגות מדרגות". הקונסול מבטיח שקהיר עיר בטוחה לגמרי לישראלים ושהעם המצרי ידידותי כלפי התייר הישראלי: "מכרים ישראלים רבים חזרו לאחרונה וסיפרו לי כמה נהנו בביקורם האחרון בקהיר", הוא מעדכן.

וסיני?
"סיני בטוחה עבור התייר הישראלי וכולם ברוכים הבאים", והקונסול מציין שכל אזרח מצרי או ישראלי יכול לעבור לטאבה, שארם א שייך או לאילת בלי ויזה לתקופה של עד 15 יום.
תפקידו של הקונסול אם תהיתם הוא לטפל בנושא ויזות, משלוחים ורשיונות ליאכטות המבקשות להפליג בים האדום. "בשנה שעברה, עברו במעבר הגבול 1.2 מיליון תיירים לשני הכיוונים", הוא מעדכן. נכון שרוב התנועה היא עדיין מישראל למצרים, אולם הקונסול אופטימי, שעם הזמן, יגיעו לישראל יותר תיירים ממצרים.

מה דעת המצרים על הממשלה שנבחרה בישראל? ובייחוד על ליברמן?
"אני לא עונה על שאלות שקשורות בפוליטיקה", הוא משיב בנימוס החלטי, "הדיון בעניינים הללו מחוץ לתחום סמכותי. לשם כך יש את שגריר מצרים שיושב בתל אביב". כל מה שהקונסול יכול לומר הוא שיש יחסים טובים בין ישראל למצרים: "כל קונפליקט חייב להיפתר בסופו של דבר", הוא אומר על סמך ניסיונו הבינלאומי, "אין ברירה אחרת". עובדה. אם הייתם אומרים לנו לפני שלושים שנה שיהיה שלום עם מצרים וירדן, היינו עונים 'מישמומקין'. לא ככה?

אזהרת מסע


ביום שלישי השבוע, פרסם המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע למתכננים לנפוש בסיני. המטה הזהיר ישראלים מהגעה לסיני, ובהודעה שפורסמה בכלי התקשורת, הדגישו מחברי האזהרה, כי מדובר "באיום קונקרטי גבוה מאוד". סיני מופיע ברשימה הלא מחמיאה יחד עם עיראק, אירן, סומליה ואפגניסטן. במטה מדגישים, כי לא מדובר באזהרות מסע חדשות, אלא "בתמונת מצב עדכנית". המטה ללוחמה בטרור המליץ לכל הישראלים שלא לצאת לסיני ולאלה הנמצאים שם, לעזוב מיד.
ראובן זלץ